۱۰ فیلم ابرقهرمانی پرفروش که از آنچه فکر می‌کنید سودآورتر بوده‌اند

با ظهور مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی مانند دنیای سینمایی مارول و دنیای توسعه‌یافته دی‌سی، فیلم‌های ابرقهرمانی توانسته‌اند پرفروش و به یکی از پدیده‌های گیشه تبدیل شوند؛ با این حال بعضی از این فیلم‌ها بیش از آن چه فکرش را می‌کنید سودآوری کرده‌اند. دنیای سینمایی مارول با فیلم «مرد آهنین» (Iron Man) در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و با تشکر از سایر فیلم‌های این مجموعه که طی سال‌های آتی منتشر شدند توانست گیشه را به کلی تسخیر نماید. این اتفاق باعث شد که دی‌سی به سرعت دنیای خودش را گسترش دهد و دنیایی مشترک برای شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی مانند بتمن، سوپرمن و زن شگفت‌انگیز بسازد.

حتی پیش از ظهور این مجموعه فیلم‌ها هم فیلم‌های ابرقهرمانی طرفداران مخصوص خود را داشتند و هالیوود معمولا از ساختن آن‌ها سودهای کلانی به جیب می‌زد؛ از سه‌گانه‌ی «مرد عنکبوتی» (Spider-Man) سم ریمی گرفته تا سه‌گانه‌ی «مردان ایکس» (X-Men) و تلاش‌هایی که در جهت ساختن فیلم‌هایی درباره‌ی بتمن و سوپرمن صورت گرفته بود. فیلم‌های ابرقهرمانی همواره ثابت کرده‌اند که می‌توانند در گیشه سودآور باشند. این روند بی‌شک در ادامه هم با توجه به فیلم‌هایی که دنیای مارول و دی‌سی قرار است به زودی منتشر کنند ادامه پیدا خواهد کرد؛ به خصوص فیلم‌هایی که قرار است جیمز گان آن‌ها را بسازد. در گذشته اما بعضی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش بوده‌اند که توانسته‌اند بیش از آن چه مخاطبان فکر می‌کنند در گیشه سودآوری کنند.

۱۰. ونوم (Venom)

ونوم

 • سال تولید: ۲۰۱۸
 • کارگردان: روبن فلیشر
 • بازیگران: تام هاردی، میشل ویلیامز، ریز احمد،اسکات هیز
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۳۰ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۳۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

عملکرد «ونوم» در گیشه از بسیاری دیگر از فیلم‌های دنیای مارول بهتر بود. یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش که بیش از آن چه فکرش را بکنید توانست برای سازندگانش سودآوری کند، «ونوم» است. «ونوم» نخستین فیلم ساخته شده از دنیای مرد عنکبوتی شرکت سونی بود که روبن فلیشر کارگردانی آن را بر عهده داشت. تا به امروز یک دنباله و دو اسپین‌آف برای «ونوم» ساخته شده است و به زودی قرار است چندین فیلم مرد عنکبوتی در ارتباط با این دنیا منتشر شود. اگرچه «ونوم» یکی از ضد قهرمان‌های شناخته‌شده‌ی دنیای مارول است، خیلی‌ها مطمئن نبودند که این شخصیت اگر در یک فیلم مخصوص خودش قرار بگیرد چگونه عمل خواهد کرد. بسیاری از منتقدان و مخاطبان نمی‌دانستند با چه چیزی روبه‌رو خواهند شد و سازندگان مطمئن نبودند که این فیلم بتواند به سودآوری برسد. آن طور که بعد از اکران این فیلم مشخص شد، «ونوم» با تشکر از درخشش ستاره‌ای به نام تام هاردی و ارتباط‌هایش با فیلم‌های «مرد عنکبوتی» توانست مخاطبان زیادی را به سینماها بکشاند و به سودآوری برسد.

با وجود فروش موفقیت‌آمیز این فیلم در گیشه، معمولا وقتی که پای فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش در میان باشد، آن طور که شایسته است به این فیلم توجه نمی‌شود. در پایان اکران بین‌المللی‌اش، «ونوم» توانست تقریبا ۸۵۰ میلیون دلار بفروشد. این میزان فروش بسیار بیش‌تر از فروش قسمت‌های مختلف مرد عنکبوتی شرکت سونی است و حتی در مقایسه با بسیاری دیگر از فیلم‌های دنیای مارول، «ونوم» می‌تواند به راحتی بسیاری از رقیبان را در زمینه‌ی فروش در گیشه شکست دهد. از بین ۳۳ فیلمی که دنیای مارول منتشر کرده است، «ونوم» از ۲۰ فیلم سودآورتر بوده. این برتری «ونوم» نسبت به ۲۰ فیلم دیگری که هر کدام آن‌ها درباره‌ی ابرقهرمان‌ها بودند و بخشی از مجموعه فیلم‌های مارول، نشان می‌دهد که موفقیت این فیلم تا چه اندازه مهم و تاریخی است. «ونوم» یک فیلم اکشن علمی-تخیلی است که در آن تام هاردی نقش ضد قهرمان اصلی فیلم را ایفا می کند.

۹. موربیوس (Morbius)

فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش

 • سال تولید: ۲۰۲۲
 • کارگردان: دنیل اسپینوزا
 • بازیگران: جرد لتو، مت اسمیت، آدریا آرجونا، جرد هریس
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۵ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۳۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۱ از ۱۰

پیش از این که از دنیای مرد عنکبوتی شرکت سونی فاصله بگیریم باید به «موربیوس» به عنوان نقطه‌ی مقابل «ونوم» در زمینه‌ی موفقیت در گیشه اشاره کنیم. این فیلم بر اساس یکی از ضد قهرمان‌های کم‌تر شناخته‌شده‌ی دنیای مارول به همین نام ساخته شده است. «موربیوس» دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های سونی بود و تمام آن چه توانست دریافت کند نقدهای منفی بودند. اگر نقدهای منفی فراوان را کنار بگذاریم، این فیلم در گیشه به سختی توانست کمی بیش از ۱۶۰ میلیون دلار در گیشه‌ی جهانی بفروشد و اگر این میزان فروش را در مقابل بوجه‌ی ۸۰ میلیون دلاری آن قرار دهیم، احتمالا نمی‌توانیم این فیلم را چیزی جز یک شکست بنامیم. در این فیلم جرد لتو نقش ضد قهرمان نقش اصلی فیلم، مایکل موربیوس را ایفا می‌کند.

مایکل از جوانی به واسطه‌ی بیماری‌ای وحشتناک و دردناک روزگار تیره‌ای دارد، اما زندگی او وقتی که با برادر جدیدش، لوسیان (مت اسمیت) آشنا می‌شود تغییر می‌کند. لوسیان هم مبتلا به بیماری موربیوس است. این دو برادر به واسطه‌ی بیماری مشترکشان پیوندی قدرتمند با یک‌دیگر برقرار می‌کنند. سال‌ها می‌گذرد تا این که یک ورز مایکل احتمال نوعی درمان را در یک ژن خاص خفاش‌های خون‌آشام پیدا می‌کند. وقتی که آزمایش‌ها به صورت موفقیت‌آمیز پیش می‌روند این ژن مایکل را درمان می‌کند، اما در عوض او را تبدیل به یک خون‌آشام خون‌خوار می‌گرداند. در حالی که مایکل سعی می‌کند میل شدید خود به خون را محدود کند، برادر او که همانند او تبدیل به یک خون‌آشام شده است چنین قصدی ندارد. حالا مایکل باید هم قدرت‌های عجیب و نوظهور خود را مدیریت کند و هم فکری به حال برادر شرور خود نماید.

با وجود نقدهای منفی و فروش پایین در گیشه، آماری وجود دارند که ثابت می‌کنند «موربیوس» بیش از آن چه بسیاری از طرفداران باور دارند توانسته است برای شرکت سونی سودآوری کند. یکی از این آمار قابل توجه پیروزی «موربیوس» بر ۵ فیلم دنیای سینمایی مارول است. اگر چه این نکته بیش از هر چیز ثابت می‌کند که مارول با ساخت بعضی از فیلم‌های ابرقهرمانی شکست‌های سختی خورده است، اما از طرفی هم اثبات می‌کند که «موربیوس» یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش است که بیش از آن چه فکرش را بکنید توانسته سودآوری کند. ۵ فیلمی که «موربیوس» بیش از آن‌ها سودآوری کرده است عبارتند از: «مجازاتگر: منطقه‌ی جنگی» (Punisher: War Zone)، «الکترا» (Elektra)، «جهش‌یافتگان جدید» (The New Mutants)، «مجازاتگر» (Punisher) و «گوست رایدر: روح انتقام» (Ghost Rider: Spirit of Vengeance).

۸. بتمن و رابین (Batman & Robin)

بتمن و رابین

 • سال تولید: ۲۰۱۸
 • کارگردان: جوئل شوماخر
 • بازیگران: جرج کلونی، آرنولد شوارتزنگر، کریس اودانل، آلیسیا سیلورستون
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۲ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۲۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۳.۸ از ۱۰

«بتمن و رابین» بدترین فیلم دنیای دی‌سی است و با این‌ حال یکی از موفق ترین فیلم‌ها در گیشه محسوب می‌شود. یکی دیگر از فیلم‌هایی که در زمینه‌ی یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش بودن می‌تواند باعث شگفتی مخاطبان شود، «بتمن و رابین» جوئل شوماخر است. نقدهای منفی‌ای که این فیلم هنگام اکران دریافت کرد حتی از فیلم‌هایی مانند «موربیوس» هم بیش‌تر بود. بسیاری از منتقدان این فیلم را بدترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ نامیدند و این فیلم تا به امروز این لقب را یدک می‌کشد. با وجود این لقب، «بتمن و رابین» توانست در گیشه از خودش آمار درخشانی به جا بگذارد.

تا روز پایان اکران بین‌المللی‌اش، «بتمن و رابین» توانست در گیشه ۲۳۸ میلیون دلار بفروشد. این میزان فروش، بیش از ۵ فیلم دنیای مارول که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد و «موربیوس» است. فیلم‌های دیگری هم هستند که «بتمن و رابین» از نظر فروش گیشه‌ای توانسته است از آن‌ها عملکرد بهتری داشته باشد؛ فیلم‌هایی مانند «بلو بیتل» (Blue Beetle)، «شزم! خشم خدایان» (Shazam! Fury of the Gods)، «گرین لنترن» (Green Lantern)، «چهار شگفت‌انگیز» (Fantastic Four) سال ۲۰۱۵، «سوپرمن ۲» (Superman II)، «جوخه‌ی انتحار» (The Suicide Squad) سال ۲۰۲۱ و «واندروومن ۱۹۸۴» (۱۹۸۴ Wonder Woman). این نام‌ها ثابت می‌کنند که «بتمن و رابین» در حقیقت تا چه اندازه سودآور بوده است. حقیقتی که با توجه به بودجه‌ی سرسام‌آور این فیلم و کیفیت بسیار پایینش شگفت‌انگیز است. به عنوان چهارمین و آخرین فیلم در مجموعه فیلم‌های بتمن شرکت برادران وارنر، بتمن و یار وفادارش رابین در این قسمت در مقابل آقای فریز و چند ضد قهرمان دیگر قرار می‌گیرند.

۷. کاپیتان مارول (Captain Marvel)

فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش

 • سال تولید: ۲۰۱۹
 • کارگردان: آنا بودن، رایان فلک
 • بازیگران: بری لارسون، ساموئل ال. جکسون، بن مندنسون، جایمن هانسو
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

«کاپیتان مارول» به دنبال خط داستانی متناسب با فرمول‌های از پیش تعیین شده‌اش بسیار بحت برانگیز شد. بری لارسون ستاره‌ی این فیلم در آن حضور یافت چرا که می‌خواست تصویر مناسبی از زن‌ها و جامعه‌ی رنگین پوست در صنعت سینما به تصویر بکشد. اگر این نیت‌های خوب را کنار بگذاریم، «کاپیتان مارول» یک فیلم ابرقهرمانی است با داستانی قابل پیش‌بینی و تکراری که مخاطبان زیادی بر سر خوب بودن یا نبودن آن با یک‌دیگر به بحث و جدال پرداخته‌اند. بسیاری از مخاطبان و منتقدان این فیلم را دوست داشتند و خیلی دیگر آن را قدمی اشتباه برای شرکت فیلم‌سازی مارول خواندند.

با وجود آن چه گفته شد، داستان گیشه‌ی «کاپیتان مارول» با آن چه بسیاری از مخاطبان ممکن است پیش‌بینی کنند متفاوت است. «کاپیتان مارول» با وجود این نظرهای دوگانه توانست در گیشه به موفقیت خیره‌کننده‌ای دست پیدا کند و تبدیل به یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش شود. این فیلم توانست در سطح بین‌المللی بیش از ۱.۱ میلیارد دلار بفروشد و تبدیل به دهمین فیلم پرفروش تاریخ شرکت مارول شود. اگرچه بحث‌های موافقان و مخالفان این فیلم درباره‌ی این که «کاپیتان مارول» چگونه فیلمی بوده است هم‌چنان ادامه دارد، میزان فروش این فیلم در گیشه فراتر از آن چیزی است که بسیاری تصور می‌کنند. قسمت دوم «کاپیتان مارول» نتوانست مانند قسمت نخست در گیشه به موفقیت برسد و با مجموعه فروش ۱۹۹ میلیون دلار از گیشه خداحافظی کرد.

۶. دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)

دکتر استرنج

 • سال تولید: ۲۰۲۲
 • کارگردان: سم ریمی
 • بازیگران: بندیکت کامبربچ، الیزابت اولسون، چیویتل اجیوفور، بندیکت وانگ
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

«دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» تقریبا توانست به باشگاه میلیاردی‌ها بپیوندد. مانند «کاپیتان مارول»، اگرچه نه به بدی آن، این فیلم دنیای مارول هم در بین مخاطبان چند دستگی ایجاد کرد. بسیاری آن را فیلمی لذت‌بخش و موفقیت‌آمیز دانستند، در حالی که بعضی دیگر آن را یک فیلم با فیلم‌نامه‌ای ضعیف در رابطه با جهان‌های چندگانه خواندند. از زمانی که سال ۲۰۲۲ این فیلم اکران شد، بسیاری از مخاطبان در فضای مجازی این فیلم را ضعیف‌ترین فیلم در فاز چهارم دنیای مارول نامیدند. در این فیلم، مارول نگاهی عمیق‌تر انداخت به چندجهانی و در حالی که هر چه بیش‌تر به کاوش این دنیا پرداخت، شخصیت‌های جدیدی معرفی کرد و شخصیت‌های پیشین خود را بیش از پیش سر و شکل داد. مارول در این فیلم ارتباط‌های جدیدی شکل داد و دکتر استفن استرنج را وارد مجموعه‌ای از اتفاقات عجیب و غریب کرد.

ناامیدی‌ای که در فضای مجازی از این فیلم وجود دارد، باعث می‌شود همه فکر کنند که این فیلم نتوانسته است به خوبی با مخاطبان عام ارتباط برقرار کند. اگرچه این فیلم در گیشه‌ی بین‌المللی خلاف آن را ثابت کرد. قسمت دوم «دکتر استرنج» تقریبا ۹۵۰ میلیون دلار فروخت و توانست پرفروش‌تر از تمام ۱۰ فیلم دیگری باشد که دنیای مارول بعد از سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است. فقط دو فیلم بیش‌تر از «دکتر استرنج ۲» فروخته‌اند: «مرد عنکبوتی: دور از خانه» (Spider-Man: Far From Home) و «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» (Spider-Man: No Way Home). این رکورد ثابت می‌کند که «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش است که بیش از آن چه بسیاری از مخاطبان فکر می‌کنند توانسته سودآوری کند.

۵. مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (The Amazing Spider-Man 2)

فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش

 • سال تولید: ۲۰۱۴
 • کارگردان: مارک وب
 • بازیگران: اندرو گارفیلد، اما استون، جیمی فاکس، دین دی‌هان
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۱ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

آخرین تجربه‌ی اندرو گارفیلد به عنوان مرد عنکبوتی توانست در گیشه موفقیت‌آمیز ظاهر شود. بدون شکست خوردن «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» تام هالند هرگز به عنوان مرد عنکبوتی انتخاب نمی‌شد. به دنبال شکست این فیلم هم از نظر منتقدان و هم از نظر تبلیغاتی، دوران اندرو گارفیلد به عنوان مرد عنکبوتی به پایان رسید و تام هالند با حضورش در «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» (Captain America: Civil War) و پنج فیلم دیگر از مجموعه فیلم‌های دنیای مارول به عنوان بازیگر جدید این شخصیت به دنیا معرفی شد. با توجه به این تغییرات حیاتی که پس از به اکران در آمدن این فیلم در دنیای مارول رخ داد، هر کسی اجازه دارد فکر کند که «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» در گیشه با شکست مواجه شده است.

در حقیقت اما این فیلم توانست در اکران بین‌المللی خود عملکرد قابل احترامی داشته باشد. این فیلم در مجموع ۷۰۰ میلیون دلار فروخت. بودجه‌ی این فیلم بین ۲۰۰ تا ۲۹۳ میلیون دلار تخمین زده شده است و این به معنای آن است که در بدترین حالت ممکن، «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» توانسته است سرمایه‌اش را دو برابر کند. این حقیقت باعث می‌شود تصمیم مارول برای تغییر دادن بازیگر نقش مرد عنکبوتی عجیب به نظر برسد، چرا که اگر نقدهای منفی این فیلم نبودند، احتمالا این فیلم می‌توانست خیلی بیش تر از این‌ها بفروشد. بعد از این که قرار شد اندرو گارفیلد برای همیشه با نقش مرد عنکبوتی خداحافظی کند، برنامه‌ی ساخت سه فیلم «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۳» (The Amazing Spider-Man 3) و «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۴» (The Amazing Spider-Man 4) و «شش شرور» (Sinister Six) برای همیشه متوقف شد.

۴. ثور: دنیای تاریک (Thor: The Dark World)

ثور

 • سال تولید: ۲۰۱۳
 • کارگردان: آلن تیلور
 • بازیگران: کریس همسورث، ناتالی پورتمن، تام هیدلستون، آنتونی هاپکینز
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۷ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

یکی از بدترین فیلم‌های دنیای مارول توانست از بعضی از بهترین فیلم‌های این مجموعه فروش بهتری داشته باشد. با توجه به مجموعه‌ی ۳۳ فیلمی که دنیای مارول تا به امروز در سینماها به اکران در آورده است، بسیاری از آن‌ها برای کسب جایگاه بدترین فیلم با یک‌دیگر در رقابت هستند؛ یکی از این فیلم‌ها «ثور: دنیای تاریک» است. این فیلم به اندازه‌ای ناموفق بود که در فیلم‌های بعدی‌ای مانند «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) که برای شخصیت ثور ساخته شد دنیای آن به کلی بازسازی گردید. این فیلم با توجه به داستان غیرقانع‌کننده‌اش، رابطه‌ی باورناپذیر شخصیت‌هایش با یک‌دیگر و ضد قهرمان ضعیفش تبدیل به یکی از بدترین فیلم‌های دنیای مارول شد.

نقدهای منفی‌ای که این فیلم دریافت کرد و واکنش‌های منفی مخاطبان به آن باید بی‌شک منجر به شکست در گیشه می‌شد، اما در کمال تعجب این فیلم توانست بیش‌تر از بعضی از بهترین فیلم‌های دنیای مارول بلیت بفروشد. فیلم‌هایی مانند «مرد آهنین» و «لوگان» (Logan) که از آن‌ها به عنوان بعضی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما یاد می‌شود به ترتیب ۵۸۵ و ۶۱۴ میلیون دلار فروخته‌اند و این در حالی است که «ثور: دنیای تاریک» توانست بیش از ۶۴۴ میلیون دلار فروش بین‌المللی داشته باشد. همان‌طور که از این نمونه بر می‌آید، میزان فروش گیشه‌ای یک فیلم همیشه نشان‌دهنده‌ی کیفیت آن نیست.

۳. انتقام‌جویان (The Avengers)

فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش

 • سال تولید: ۲۰۱۲
 • کارگردان: جاس ویدون
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، کریس اوانز، کریس همسورث، مارک رافلو
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

«انتقام‌جویان» چهارمین فیلم پرفروش تاریخ دنیای مارول است. فقط سه فیلم توانسته‌اند بیش‌تر از «انتقام‌جویان» در گیشه بفروشند. یکی از جذاب‌ترین نمونه‌های فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش، «انتقام‌جویان» محصول ۲۰۱۲ است. در این فیلم، برای نخستین‌بار در تاریخ سینما قدرتمندترین قهرمان‌های کره‌ی زمین در کنار یک‌دیگر جمع شدند تا تمام طرفداران دنیای مارول در سرتاسر جهان را به وجد بیاورند. این فیلم یکی از اصلی‌ترین فیلم‌هایی بود که توانست شرایط را برای فروش خیره‌کننده‌ی مجموعه فیلم‌های مارول طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ فراهم کند. از این فیلم معمولا به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما یاد می‌شود و همه می‌دانند که این فیلم توانست در گیشه عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته باشد. اگرچه با این حال «انتقام‌جویان» فیلمی است که بیش از آن چه خیلی‌ها ممکن است پیش‌بینی کنند توانست بلیت فروشی کند.

اگرچه میزان فروش خوب این فیلم بر کسی پوشیده نیست، اما یک نکته وجود دارد؛ دوران طلایی دنیای مارول چند سال بعد از به اکران درآمدن «انتقام‌جویان» طی فاز ۲ و ۳ این مجموعه فیلم‌ها از راه رسید.  اگرچه طی ۷ سالی آتی بعد از منتشر شدن «انتقام‌جویان» ۸ فیلم مارول توانستند بیش از ۱ میلیارد دلار بفروشند، اما «انتقام‌جویان» هنوز هم چهارمین فیلم پرفروش تاریخ مارول است. طی دوران طلایی مارول در سینما، بیش‌تر فیلم‌های این شرکت فیلم‌سازی توانستند با فروش‌های خیره‌کننده‌ی خود گیشه را تسخیر کنند، اما فقط سه فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» (Avengerd: Infinity War)، «انتقام‌جویان: پایان بازی» (Avengers: Endgame) و «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» توانستند رکورد فروش «انتقام‌جویان» را بزنند. این فیلم در مجموع توانست ۱.۵۱۹ میلیارد دلار بفروشد.

۲. مرد آهنین ۳ (Iron Man 3)

مرد آهنین ۳

 • سال تولید: ۲۰۱۳
 • کارگردان: شین بلک
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، گوئینت پالترو، دان چیدل، گای پیرس
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰

«مرد آهنین ۳» پرفروش‌ترین فیلم‌ دنیای مارول است که درباره‌ی یک ابرقهرمان ساخته شده. همان‌طور که در بین فیلم‌های دنیای مارول معمول است، «مرد آهنین ۳» فیلمی است که منتقدان و مخاطبان را به دو بخش تقسیم کرد. در حالی که خیلی‌ها تغییر مسیر ایجاد شده در فیلم که به واسطه‌ی ورود پیدا کردن سبک خاص کارگردان آن، شین بلک، در فیلم ایجاد شده بود را دوست داشتند، خیلی‌ها احساس کردند این تغییر مسیر، شخصیت مرد آهنین را از ریشه‌های خود دور کرده است و به همین دلیل این فیلم را یکی از فیلم‌های ضعیف دنیای مارول نامیدند. اگرچه این فیلم تا به همین امروز هنوز هم می‌تواند بین تماشاگران بحث و جدل ایجاد کند، اما توانست با فروش درخشان خود در گیشه رکوردی خاص از خودش به جا بگذارد و نشان دهد که اختلافات بین مخاطبان نمی‌توانند دلیل بر فروش کم یک فیلم باشند.

«مرد آهنین ۳» در گیشه‌ی بین‌المللی توانست ۱.۲ میلیارد دلار بفروشد و این نشان می‌دهد که «مرد آهنین ۳» بدون در نظر گرفتن فیلم «پلنگ سیاه» (Black Panther) پرفروش‌ترین فیلم تاریخ دنیای مارول است که درباره‌ی یک ابرقهرمان ساخته شده. «پلنگ سیاه» که بعد از «مرد آهنین ۳» اکران شد تبدیل به یک پدیده‌ی فرهنگی و بین‌المللی شد که توانست رکورد «مرد آهنین ۳» را هم جابه‌جا کند. فقط فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» و چهار فیلم انتقام‌جویان توانستند در دنیای مارول بیش‌تر از «مرد آهنین ۳» بفروشند.

۱. بتمن (Batman)

بتمن

 • سال تولید: ۱۹۸۹
 • کارگردان: تیم برتون
 • بازیگران: مایکل کیتون، جک نیکلسون، کیم بسینگر، جک پلانک
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

«بتمن» توانست در گیشه بهتر از نیمی از فیلم‌های دنیای دی‌سی بفروشد. در دنیای مدرن فیلم‌های ابرقهرمانانه به نظر می‌آید معادله این‌چنین است که هر فیلمی که دیرتر ساخته شود، می‌تواند در گیشه عملکرد بهتری داشته باشد. عملکرد قدرتمند مجموعه فیلم‌هایی مانند مجموعه فیلم‌های مرد عنکبوتی، مجموعه فیلم‌های دنیای مارول و مجموعه فیلم‌های دنیای دی‌سی باعث شدند بسیاری فکر کنند که دنیای فیلم‌های ابرقهرمانی پیش از این مجموعه‌ها عملکرد ضعیفی داشته‌اند. یکی از فیلم‌هایی که می‌تواند به کسانی که چنین باوری دارند ثابت کند که اشتباه می‌کنند، «بتمن» سال ۱۹۸۹ است. این فیلم یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرفروش است که بیش از آن چه بسیاری ممکن است تصور کنند بلیت فروخته.

با وجود این که این فیلم ۳۵ سال پیش اکران شده است، تا به امروز توانسته بیش‌تر از ۸ فیلم مدرن دیگر از دنیای دی‌سی در گیشه بفروشد. با توجه به این که دنیای دی‌سی از ۱۵ فیلم تشکیل شده است، اگر «لیگ عدالت زک اسنایدر» (Zack Snyder’s Justice League) را از معادله بیرون بگذاریم، «بتمن» تیم برتون نسبت به نیمی از فیلم‌های دنیای دی‌سی فروش بهتری داشته است. این نکته ثابت می‌کند بعضی از فیلم‌های ابرقهرمانی قدیمی‌تر که متعلق به دنیای پیش از «انتقام‌جویان» و «لیگ عدالت» هستند چقدر با کیفیت بوده‌اند. این فیلم توانست در گیشه بیش از ۴۱۱ میلیون دلار بفروشد.

منبع: screenrant

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.