۱۰ انیمه برای دوستداران افسانه‌های پریان

افسانه‌های پریان که دور آتش‌ زمزمه می‌شوند و در سینماها بازگو می‌شوند، تأثیر زیادی بر روند داستان‌گویی دارند. داستان‌های پریان مشترکی در سراسر جهان وجود دارد که مردمان هر سرزمین افسانه‌ها و ویژگی‌های شخصیتی مشترک آن‌ها را به گونه‌ای آشنا برای خودشان تغییر می‌دهند، اما باز هم ویژگی‌های مشترک زیادی بین این داستان‌ها وجود دارد. در این داستان‌ها معمولاً عناصری مانند شوالیه‌هایی با زره درخشان، نفرین‌ها و طلسم‌‌ها، ملکه‌های شرور، شاهزاده خانم‌های فراری، یا دهقانان نجیبی که در نهایت به سلطنت می‌رسند، وجود دارد.

داستان برخی از انیمه‌ها هم از افسانه‌های پریان کلاسیک الهام گرفته شده، مانند «سفید برفی با موهای قرمز» (Snow White with the Red Hair) و «سیندرلا مونوگاتاری». برخی دیگر هم در کل شبیه داستان‌های پریان هستند، اما داستان آنها را با روش‌های خلاقانه پیچیده‌تر می‌کنند، مانند «پونیو»ی استودیو گیبلی که بازگویی آزادانه‌ی داستان «پری دریایی کوچک» است.

۱. سیندرلا مونوگاتاری (Cinderella Monogatari)

سیندرلا مونوگاتاری

«سیندرلا مونوگاتری» بر اساس «سیندرلا» نسخه چارلز پرو ساخته شده است. داستان این بازسازی کاملا منطبق با داستان اصلی «سیندرلا» است اما عناصر خارق‌العاده بیشتری مانند موجودات جادویی، نقشه کودتا و آدم ربایی را به آن اضافه می‌کند. پری مهربان سیندرلا بجای اینکه منتظر شب جشن بماند با شروع مصیبت‌های او، دو موش و یک پرنده را به کمک او می‌فرستند تا در کارهای بی‌رحمانه‌ای که مادرخوانده‌اش به سیندرلا می‌سپارد به او کمک کنند.

شیرین‌ترین بخش انحراف سیندرلا مونوگاتاری از هر نسخه دیگر این داستان محبوب این است که ملاقات سیندرلا با شاهزاده قبل از شب جشن اتفاق می‌افتد. شاهزاده به جای اینکه او را با لباس شیک و زیبایی جادوییش ملاقات کند، در یکی از شبگردی‌هایش با لباس مبدل در شهر می‌بیند و با همان ظاهر همیشگی‌ و لباس خدمتکاری سیندرلا با او آشنا می‌شود.

۲. رقص باله (Dance Dance Danseur)

رقص باله

وقتی پدر جونپی در «رقص باله» می‌میرد، او رویاهای خود را برای بالرین بودن رها می‌کند تا با یک بالرین جوان آشنا می‌شود که او را تشویق می‌کند تا دوباره تمریناتش را شروع کند. درست است که در ظاهر داستان «رقص باله» به طور خاص به هیچ یک از افسانه‌های پریانی که میشناسیم مرتبط نیست، اما این انیمه چه در طرح داستان و چه در شخصیت‌پردازی از داستان کلاسیک «دریاچه قو» الهام گرفته است.

جونپی و میاکو هر دو با هم در نمایش دریاچه قو می‌رقصند، اما جونپی نماینده شخصیت اصلی باله، قو سفید است که از خانواده‌اش جدا شده و به دریاچه‌ای برده می‌شود که نفرین شده است و نمی‌تواند زندگی کاملی در آن داشته باشد. جونپی احساس می‌کند با محدودیت‌هایی که جنسیتش برایش به همراه دارد، مانند قو سفید در دریاچه‌ی نفرین شده محدود شده است. اما وقتی با میاکو شروع به تمرین می‌کند، دوباره حس خودباوری‌اش را بدست می‌آورد.

۳. بل (Belle)

بل

«بل» بر اساس نسخه‌ی Jeanne-Marie Leprince de Beaumont از «دیو و دلبر» ساخته شده است و با مجموعه‌ای سنگین از داستان‌های علمی-تخیلی ترکیب شده است. سوزو نایتو یک دختر دبیرستانی است که مانند بل مادرش را در جوانی از دست می‌دهد.

زیبایی سوزو در صدای اوست و او به همین دلیل در دنیای مجازی به نام «U» شناخته شد. دیو که در این نسخه اژدها نام دارد، یکی از اجراهای سوزو در دنیای مجازی را تصادفا می‌شنود. سوزو بعد از اولین ملاقات وحشتناکش با اژدها در قلعه گوتیک او، به او نزدیک می‌شود.

۴. شاهزاده توتو (Princess Tutu)

شاهزاده توتو

شخصیت اصلی «شاهزاده توتو» اردک نامیده می‌شود زیرا زمانی اردکی کوچک بود که بعد به بالرینی جادویی تبدیل شد. ارجاع «شاهزاده توتو» به داستان «جوجه اردک زشت» به همین جا ختم می شود اما این انیمه داستان‌های زیادی از افسانه‌های پریان را در خود دارد.

در شاهزاده توتو ، اردک باید شاهزاده‌ای را که قلبش به قطعات زیادی شکسته شده است نجات دهد. به علاوه به داستان «فندق شکن» هم اشاره‌ای می‌شود که البته ربطی به شخصیت‌های اصلی ندارد. جادوگری که اردک را به دختری جادویی تبدیل می‌کند، دروسل مایر نام دارد که همان عموی شاهزاده «فندق شکن» است.

۵. کسلوانیا (Castlevania)

کسلوانیا

همه می‌دانیم که خون‌آشام‌ها به خوابیدن در طول روز در تابوت معروف هستند. داستان انیمه «کسلوانیا» هم با یکی از شخصیت‌های اصلی خود، آلوکارد، شروع می‌شود که به عنوان یک شخصیت افسانه‌ای به نام «سرباز خواب» شناخته می‌شود، شبیه به چیزی که روستاییان در «زیبای خفته» در مورد رز، شاهزاده خانم خفته که توسط اژدهایی محافظت می‌شود، می‌گفتند.

آلوکارد به جای اژدها در قلعه‌ای پر از تله‌های مرگبار حبس می‌شود و می‌خوابد تا قدرتش بازیابی شود و به جای این که با بوسه عشق واقعی بیدار شود، به خاطر برخورد سیفا و ترور به محل خوابش بیدار می‌شود. آلوکارد هم بعد از بیدار شدن به جای ازدواج با شاهزاده‌ مانند رز، دنیا را از دست پدر شرور خود، دراکولا، نجات می‌دهد.

ماگ طرح انیمه کسلوانیا مدل NI2381

۶. پونیو (Ponyo)

پونیو

درست است که پونیو بازگویی دقیقی از داستان «پری دریایی کوچک» اثر هانس کریستین اندرسون نیست اما استودیو گیبلی از آن داستان به عنوان تبلیغات برای داستان دریایی خود استفاده کرد. داستان انیمه «پونیو» هم درباره دختری است که می‌خواهد دریا را ترک کند تا زندگی در دنیای انسان‌ها را تجربه کند.

شخصیت پونیو به جای پری دریایی، یک شاهزاده خانم ماهی قرمز است اما مانند پری دریایی کوچک، پونیو هم با یک پسر انسان آشنا می‌شود و به سرعت رابطه‌اش با او نزدیک می‌شود. با این حال، پونیو می‌تواند آنقدری که پری دریایی کوچک می‌خواست و موفق نشد، خود را با دنیای انسان‌ها سازگار کند، اما این بار دریا برای دیدار با پونیوی گمشده خود بالا می‌آید و با خشکی ادغام می‌شود.

تخته شاسی طرح انیمه پونیو روی صخره کنار دریا کد  7682676 سایز A4

۷. شاهزاده شوالیه (Princess Knight)

شاهزاده شوالیه

داستان «شاهزاده شوالیه» در دنیایی افسانه‌ای اتفاق می‌افتد و حول محور شخصیت سافیر اتفاق می‌افتاد که باید وانمود کند یک شاهزاده پسر است تا بتواند تاج و تخت را به ارث ببرد. مانند بسیاری از داستان‌های عامیانه اروپایی، جهان قرون وسطایی این داستان هم بر اساس قوانین مردسالارانه عمل می‌کند.

«پرنسس شوالیه» با تغییر جنسیت تیپ شخصیت شوالیه‌های افسانه‌ای با زرهی درخشان در افسانه‌های اروپایی همه‌چیز را تغییر می‌دهد. البته در این داستان شخصیت‌های دیگری هم با الهام از افسانه‌های اروپایی معرفی می‌شوند، مانند جادوگر هکاته که الهام گرفته از الهه جادوگری است.

۸. زندگی بعدی من به عنوان یک شرور (My Next Life As A Villainess)

زندگی بعدی من به عنوان یک شرور

«زندگی بعدی من به عنوان یک شرور» درواقع به نقد داستان‌ سنتی ملکه شیطانی و شخصیت نامادری شرور می‌پردازد. هر نامادری بدجنسی زمانی دختری جوان بوده که دوران کودکی خوبی نداشته و در نهایت وقتی به قدرت می‌رسد، برای کسانی که از از سوی آنها احساس خطر می‌کند، تلخ و منفور ‌شده است.

کاتارینا فکر می‌کرد که نجیبزاده است تا اینکه خاطرات پنهان نشان می‌دهد که او دوباره و این بار به عنوان یک شرور در یک بازی ویدیویی متولد شده است. او فقط برای سرنوشت‌اش فقط دو انتخاب دارد: تبعید شدن مانند نامادری شریر سیندرلا یا کشته شدن مانند نامادری شیطانی سفید برفی در نسخه وحشتناک برادران گریم. اما کاتارینا مصمم است که تاریخ و فرهنگ عامه را تغییر دهد.

۹. یونا دختری از سپیده‌دم (Yona Of The Dawn)

یونا دختری از سپیده‌دم

داستان «یونا دختری از سپیده‌دم» شباهت زیادی با وضعیت اسفبار شاهزاده خانم در «سفید برفی و هفت کوتوله» دارد. مانند بسیاری از شاهزاده خانم‌های افسانه‌ای، زندگی یونا در شانزدهمین سالگرد تولدش با مرگ پدر، زیرورو می‌شود. دقیقا مانند داستان سفید برفی، سو-وون پدریونا را می‌کشد و قاتل چاقوی خود را به سمت یونا می‌گیرد.

یونا مجبور می شود از پادشاهی که میراث قانونی‌اش است فرار کند. بازهم شبیه به داستان «سفید برفی» که ملکه یک شکارچی سلطنتی را مامور کشتن شاهزاده خانم می‌کند ولی شکارچی به او فرصت فرار می‌دهد، هاک هم که خدمتگزار تاج است، صرف نظر از اینکه چه کسی بر تاج و تخت است، امنیت یونا را تضمین میکند.

۱۰. آکازوکین چاچا (Akazukin Chacha)

آکازوکین چاچا

شخصیت اصلی انیمه‌ی «آکازوکین چاچا»، چاچا دارد که شنلی قرمزی دقیقاً شبیه به «شنل قرمزی» به تن دارد. چاچا دختری است که مدال پرنسسی بر سینه دارد و می‌تواند جادو کند. این انیمه موجودات افسانه‌ای دیگری هم دارد، مانند پری دریایی‌ای به نام مارین و جادوگری به نام شیینه.

قهرمان دوم داستان، رییا، پسر جوانی است که می تواند به یک گرگ سفید تبدیل شود. با این حال، برخلاف گرگ مادربزرگ‌خور داستان «شنل قرمزی»، رییا شرور نیست و ترجیح می دهد به جای خوردن خانواده‌ی چاچا از او محافظت کند.

منبع: CBR

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.