فهرست بستن

یوان دیجیتال در چین – پول دیجیتالی چین جایگزین دولتی بیت کوین

بیت کوین از ابتدای رونق خود، پول غیر قانونی و غیر پشتوانه بود. همین امروز هم که آوازه آن در سراسر دنیا پیچیده است، بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی آن را به عنوان یک واحد پولی قبول ندارند. حال چه می‌شود اگر دولت یا کشوری اقدام به ایجاد یک ارز دیجیتالی مانند بیت کوین بکند و ماین و کنترل آن را خودش بر عهده بگیرد چه؟ اخیرا خبری در خبرگزاری‌های جهان مخابره می‌شود مبنی بر اینکه کشور چین در نظر دارد تا یوان دیجیتال در چین را منتشر کند. در این صورت یوان دیجیتال واحد پول دیجیتالی چین خواهد شد. برای جزئیات بیشتر با ما همراه باشید.

وقتی به صورت اینترنتی پول کارت به کارت می‌کنید یا در هنگام خرید از سوپر مارکت هزینه آن را با کارت پرداخت می‌کنید چه می‌شود؟ در واقع شما به صورت اینترنتی یک واحد پول را جابجا کرده‌اید و با پول دیجیتالی سر و کار نداشته‌اید. اگر هم بخواهید با ارز دیجیتالی پرداخت را انجام دهید، یا فروشنده قبول نمی‌کند یا بسیاری مشکل دیگر گریبان شما را خواهد گرفت. حال چه می‌شود اگر یک دولت یا کشور اقدام به ایجاد ارز دیجیتالی خود کرده و تمام قد از آن پشتیبانی کند؟ کشور چین به عنوان پرچمدار این موضوع در حال ایجاد ارز دیجیتالی خود بوده تا برای اولین بار قدم در این راه نهد.

یوان دیجیتال در چین - پول دیجیتالی چین جایگزین دولتی بیت کوین 01

یوان دیجیتال در چین چگونه کار خواهد کرد؟

برخلاف بیت کوین (یا اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتالی) سیستم یوان دیجیتال بسیار ساده است. به جای یک سیستم غیر متمرکز و ناشناس ارزهای دیجیتال فعلی، یک سیستم متمرکز توسط بانک مرکزی خلق چین ایجاد و کنترل خواهد شد. در این سیستم متمرکز، هر یوان دیجیتالی ردیابی و شناسایی می‌شود و اجازه استفاده از آن هم در دست دولت کمونیستی چین خواهد بود. یوان دیجیتال همانند سایر سیستم‌های پرداخت مجازی کار خواهد کرد. جالب است بدانید که این پول‌های دیجیتال برای پرداخت و هر چیز دیگر نیازی به آنلاین بودن دستگاه‌ها ندارد.

بدین صورت که پول دیجیتالی در همان ابتدا شناسایی و اسکن شده و به صورت رمز در دستگاه‌های شما قرار خواهد گرفت. تاکنون بیش از 100 هزار نفر به صورت آزمایشی برنامه این پول دیجیتالی را نصب کرده و استفاده می‌کنند. دولت چین برای آزمایش به اولین کاربران این برنامه، مقداری یوان دیجیتالی داده تا کاربران از آن استفاده کنند. برنامه دولت چین این است که یوان دیجیتالی در نهایت جایگزین یوان کاغذی شود. به ازای هر یوان دیجیتالی، یک یوان کاغذی از رده خارج خواهد شد و از ورود پول بیشتر به سیستم گردش مالی جلوگیری خواهد شد. کشورهای دیگر هم می‌توانند از پول دیجیتالی چین استفاده کنند. جالب است بدانید که تحقیق و توسعه یوان دیجیتالی از سال 2014 توسط بانک خلق چین در حال توسعه بوده است. در آن زمان ارزش یک بیت کوین کمتر از 1000 دلار بود.

چین تنها توسعه دهنده ارزهای دیجیتالی خود نیست. هم اکنون بیش از 60 کشور در سراسر جهان در حال توسعه ارز دیجیتالی خود هستند. به عنوان مثال کشور سوئد چندی پیش استفاده از کرون دیجیتالی را آزمایش کرده بود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *