گنجینه تصویری ۳۵۰۰ ساله در دل صخره‌های قزاقستان

در جریان پاکسازی محیط زیستی با حضور داوطلبان در منطقه ژمبیل ( Zhambyl) قزاقستان، مجموعه‌ای چشمگیر از سنگ‌نگاره‌های متعلق به عصر مفرغ یا آهن کشف شد. با وجود انتشار خبر این کشف در برخی رسانه‌ها، جامعه باستان‌شناسی قزاقستان بر آگاهی قبلی خود از این مکان تاریخی تاکید دارد.

به گزارش سرویس باستان شناسی رسانه تکنولوژی تکنا، گزارش‌های اولیه حاکی از قدمت ۳۵۰۰ ساله این مجموعه پتروگلیف شامل حدود ۱۰۰ اثر هنری است. این آثار که با تراشیدن سطح صخره خلق شده‌اند، تصاویری از حیوانات بومی منطقه مانند شتر دوکوهان و قوچ وحشی، و همچنین صحنه‌هایی از فعالیت‌های انسانی مانند شکار را به نمایش می‌گذارند.

سنگ‌نگاره‌های مذکور در محدوده‌ای به وسعت تقریبی ۲۰ تا ۲۵ متر طول و ۱.۵ تا ۲ متر عرض پراکنده هستند. سائوران کالیف، باستان‌شناس مسئول بررسی این آثار، بر اهمیت پاکسازی محیط زیستی در شناسایی چنین مکان‌های ارزشمند تاریخی تاکید کرده است.

گنجینه تصویری ۳۵۰۰ ساله در دل صخره‌های قزاقستان

با این حال، دکتر ویکتور نووژینوف، باستان‌شناس برجسته مؤسسه باستان‌شناسی ساریارکا در دانشگاه قزاقستان، ضمن تایید قدمت این آثار، بر لزوم دقت در اعلام کشف‌های باستان‌شناسی تاکید کرد. وی در این خصوص به وبسایت «لایو ساینس» گفت: «این مکان در میان باستان‌شناسان شناخته شده است و لزوماً یک کشف کاملاً جدید به شمار نمی‌رود. اما نکته قابل توجه، عدم انجام مطالعات باستان‌شناسی دقیق در این محل و همچنین عدم انتشار توصیف علمی این سنگ‌نگاره‌ها در نشریات معتبر با داوری همتا است.»

گنجینه تصویری ۳۵۰۰ ساله در دل صخره‌های قزاقستان

دکتر نووژینوف در ادامه با اشاره به اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی، به رویه‌ای در میان باستان‌شناسان قزاقستان اشاره کرد که طی آن، تا زمان ثبت و انتشار مناسب یافته‌های یک مکان تاریخی، موقعیت دقیق آن ممکن است به صورت موقت محرمانه نگه داشته شود. وی همچنین بر معضل تخریب اینگونه آثار توسط افراد ناشناس یا سودجویان تاکید کرد.

دکتر نووژینوف در خاتمه، خواستار اختصاص بودجه و منابع بیشتر برای ثبت و حفاظت از این مکان‌های باستان‌شناسی شد و کمبود متخصص و اعتبار مالی برای انجام تحلیل‌های دقیق و کاوش‌های میدانی را چالشی اساسی در این زمینه برشمرد. تلاش‌ها برای برقراری ارتباط با باستان‌شناسان و مقامات دولتی مرتبط با این کشف تا زمان انتشار این گزارش بی‌نتیجه مانده است.

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.