گزارش وضعیت بازار بازی‌های PC و کنسول‌ها در سال ۲۰۲۳

شرکت تحقیقات بازار و ردیابی داده‌ها NewZoo گزارش وضعیت بازار بازی‌های کامپیوترهای شخصی (PC) و کنسول‌های گیمینگ در سال ۲۰۲۳ را منتشر کرده است و تصویری جالب از صنعت گیمینگ در حالت انتقالی ارائه می‌کند. برای مطالعه ادامه گزارش وضعیت بازی‌ها در سال گذشته همراه ما باشید.

صنعت بازی‌های رایانه‌ای در طول همه‌گیری کرونا، شاهد رشد خارج از کنترلی بود که در سال ۲۰۲۲ کمی ناپدید شد. گزارش NewZoo نشان می‌دهد که صنعت بازی‌ها در سال ۲۰۲۳ به رشد متوسطی دست یافته است. علاوه بر این، فروش عناوین PC/کنسول‌ها به رقم ۹۳.۵ میلیارد دلار رسید که ۲.۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

این رشد عمدتاً ناشی از عملکرد خوب بازار بازی‌های PC بود که نسبت به سال قبل ۳.۹ درصد رشد داشته، در حالی که بازار کنسول‌ها حدود ۱.۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. بازار عناوین پی‌سی ۴۳ درصد از درآمد صنعت را به خود اختصاص داد، در حالی که عناوین کنسول‌ها حدود ۵۷ درصد بودند.

شرکت NewZoo طی سه سال آینده (۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶) پیش‌بینی می‌کند که صنعت گیمینگ به رشد متوسطی با نرخ حدود ۲.۷ درصد در سال یا ۱۴ میلیارد دلار طی سال‌های نامبرده ادامه خواهد داد. طبق گفته این شرکت، افزایش رشد اغلب از سوی کنسول‌ها حاصل می‌شود، چون پایه‌های نصب برای پلتفرم‌های نسل فعلی افزایش می‌یابد و نینتندو بالاخره جانشین «سوییچ» (Switch) را منتشر می‌کند.

میانگین سنی بازی‌های PC و کنسول‌ها در سالی که گذشت

این گزارش همچنین اشاره می‌کند که هر بازی جدیدی که در طی سال منتشر می‌شود، باید با غول‌های عناوین «سرویس‌محور» (Live-Service) نظیر «ماینکرفت» (Minecraft)، «روبلاکس» (Roblox) و «فورتنایت» (Fortnite) رقابت کند. گفتنی است میانگین سنی ۱۰ بازی برتر سال ۲۰۲۳ از نظر کاربران فعال PC حدود ۹.۶ سال بود؛ این وضعیت برای کنسول‌های «پلی استیشن» (PlayStation) و «ایکس باکس» (Xbox) هم چندان جالب نیست، چون ۱۰ بازی برتر این دو کنسول به طور میانگین ۷.۴ و ۷.۲ سال عمر دارند.

گویا تنها جایی که کاربران بازی‌های جدید را انجام می‌دهند، کنسول «نینتندو سوییچ» (Nintendo Switch) است. استقبال کاربران از دو بازی The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom و Super Mario Bros Wonder به شدت بالا بوده است. همچنین میانگین سنی ۱۰ بازی برتر کنسول فوق‌الذکر برابر ۳.۹ سال است.

بازار بازی‌های PC و کنسول‌ها

به طور کلی، عناوین بالای ۶ سال بیش از ۶۰ درصد پلی‌تایم را در سال ۲۰۲۳ به خود اختصاص دادند. حتی در مواردی که بازی‌های جدید در حال انجام بودند، کاربران زمان زیادی را صرف تجربه مجدد فرنچایزهای سالانه مانند Call of Duty و بازی‌های ورزشی مختلف EA کردند. تنها ۸ درصد از پلی‌تایم به آثار کاملاً جدید و غیرسالانه مانند «بالدرز گیت ۳» (Baldur’s Gate 3)، «دیابلو ۴» (Diablo 4) و «میراث هاگوارتز» (Hogwarts Legacy) مربوط بود.

شرکت NewZoo پیش‌بینی می‌کند که اتفاق بزرگی قرار است در صنعت گیمینگ رخ دهد. میزان پلی‌تایم کاربران در سال ۲۰۲۱ روند نزولی داشت؛ اما پس از اتمام همه‌گیری کرونا، به نظر می‌رسد روند جذب گیمرها به صورت صعودی در آمده است. این گزارش همچنین می‌گوید که مردم از تجربه چیزهای قدیمی خسته شده‌اند و به دنبال انجام محصولات جدید هستند. باید منتظر ماند و دید تحولات آینده صنعت گیمینگ چگونه خواهند بود.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.