فهرست بستن

گرمای بدن، منبع تامین انرژی در گجت های پوشیدنی نسل آینده

محققین چینی موفق به ساخت یک ژنراتور ترموالکتریک شده‌اند که شاید در گجت های پوشیدنی نسل آینده مورد استفاده قرار بگیرد و جایگزین باتری‌ها در محصولاتی مانند ساعت‌ها و دستبندهای هوشمند شوند. در واقع این اختراع هنوز برای تجاری شدن جای کار دارد اما از آنجایی که امروزه محبوب گجت‌های پوشیدنی فوق‌العاده افزایش یافته و به این محبوبیت روز به روز افزوده می‌شود، چنین اختراعی جای توجه دارد.

گجت های پوشیدنی نسل آینده با گرمای بدن کار می‌کنند

نمونه آزمایشی TEG محققین در چین دارای طول 4.5 اینچ و عرض 1.1 اینچی بوده است. زمانی که این محصول اولیه دور مچ سوژه آزمایشی بسته شده، دستگاه موفق شده با سنسوری که در آن تعبیه شده اختلاف بین حرارت موجود در سطح پوست با گرمای محیط را تشخیص دهد و محیط لازم برای روشن کردن یک چراغ LED را فراهم کند. بر خلاف دیگر ژنراتورهایی که از انرژی جنبشی برای تولید قدرت استفاده می کنند، ژنراتور ترموالکتریک یا TEG عاری از هر گونه قطعات حرکتی است. بنابراین این ژنراتورها نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند. کیان ژانگ، محقق انستیتو فناوری Harbin و همکارانش با اصلاح نمونه آزمایشی، آن را منعطف کرده و دوباره در حال آزمایش قرار داده‌اند. نتیجه کار عالی بوده و سنسور پس از 10 هزار بار خمیده شدن نیز هیچ آسیبی ندیده است.

همچنین در این نمونه آزمایشی از برخی فلزاتی که در نمونه‌های تجاری ژنراتورهای ترموالکتریک یافت می‌شود استفاده نشده که می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های تولید شود. البته این تیم، این محققینی نبوده‌اند که بر روی این ایده کار کرده‌اند و تا امروز چندین مورد پروژه با این موضوع انجام شده است که همگی با هدف استفاده از گرمای بدن به عنوان منبع تامین کننده در گجت های پوشیدنی نسل‌های آینده انجام شده اند. محققین گفته‌اند که در تلاشند راندمان ژنراتور را افزایش دهند تا بهتر از گرمای بدن برای تامین انرژی دستگاه بهره ببرد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *