گرانی کامپیوتر و لپ تاپ در ایران جهانی شد؛ تهران در رتبه دوم گرانی PC در دنیا

بر اساس جدیدترین گزارش هفته نامه اکونومیست از گران‌ترین شهرهای دنیا در سال 2020، تهران از نظر گرانی کامپیوتر رتبه دوم دنیا را در اختیار دارد. طبق این آمار، تهران دومین شهر دنیا از نظر گرانی کامپیوتر شخصی (PC) و لپ تاپ و پایتخت ونزوئلا ارزان‌ترین شهر است.

بر اساس این گزارش کامپیوتر شخصی در شهر اوساکا ژاپن گران‌تر از هر شهر دیگری در دنیا است. متوسط قیمت کامپیوترهای شخصی در این شهر از 963 دلار در سال 2005 به 1828 دلار رسیده است.

tehran-pc-price.jpg

اما این نام تهران است که در این لیست می‌درخشد و لقب دومین شهر دنیا را از نظر گرانی کامپیوتر شخصی به خود اختصاص داده است. متوسط قیمت کامپیوترهای شخصی در تهران از 1335 دلار در سال 2005 میلادی، به 1714 دلار رسیده است.

565665.JPG

ارزان‌ترین شهر دنیا هم برای خرید کامپیوتر شخصی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا است.

554.JPG

اکونومیست می‌گوید قیمت کامپیوترهای شخصی در سال 2020 میلادی به طور متوسط 18.7 پوینت افزایش یافته که عمدتاً ناشی از توقف تولید در پی شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین است. همچنین این هفته نامه می افزاید افزایش دورکاری موجب رشد تقاضا برای کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ شده است.

به این ترتیب تهران و به طور کلی ایران، یکی از بدترین نقاط دنیا برای خرید کامپیوترهای شخصی است. حالا تنها یک پله با ژاپن و تبدیل شدن تهران به گران ترین شهر دنیا برای خرید کامپیوتر و لپ تاپ فاصله داریم که آن هم چندان دور از دسترس به نظر نمی رسد.

در کنار کاهش ارزش ریال، یکی از دلایل موثر بالا بودن قیمت قطعات کامپیوتر و لپ تاپ در ایران، تعرفه گمرکی بالا است. در بسیاری موارد به بهانه وجود نمونه داخلی تعرفه‌های سنگین وضع کرده‌اند.

در عین حال همواره شهروندان از نبود شفافیت و نظارت مؤثر بر قیمت گذاری کالاهای کامپیوتری گلایه کرده‌اند. زمانی هم که ارز 4200 تومانی به واردکنندگان قطعات کامپیوتر اختصاص پیدا می‌کرد، شهروندان از قیمت گذاری کالاهای وارد شده بر مبنای نرخ ارز در بازار آزاد گلایه داشتند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *