فهرست بستن

گرافیک Intel Xe Dual در بنچمارک SiSoft Sandra

Tum Apisak لیست جالب توجهی را پیدا کرده که به نظر گرافیک Intel Xe Dual در بنچمارک SiSoft Sandra می‌باشد. ظاهرا کسی ترکیب دو Xe LP با فرکانس 1.25 گیگاهرتز را در این بنچمارک آزمایش نموده است. اینتل هیچ برنامه‌ای برای عرضه یک گرافیک دو گانه با Xe LP منتشر نکرده، بنابراین دیدن چنین نمونه‌ای کمی عجیب به نظر می‌رسد. حتی ممکن است که SiSoft Sandra اشتباها نسل سیزدهم (Xe HP) را یک چیپ با دو گرافیک تشخیص داده باشد اما در این مطلب چنین فرضیه‌ای را در نظر نمی‌گیریم و تصور می‌کنیم که SiSoft اطلاعات را به درستی تشخیص داده است.

با توجه به لیست Sisoft Sandra این گرافیک دو چیپ از هسته‌های Xe LP که هر کدام شامل 96 واحد اجرایی هستند استفاده می‌کند. این یعنی در کل شاهد 1536 هسته در فرکانس 1.25 گیگاهرتز هستیم. سرعت کلاک نشان می‌دهد که این مدل یک نمونه مهندسی بوده و احتمالا در آزمایشگاه‌های اینتل آزموده می‌شود. البته که چنین فرکانسی نهایی نیست و ما می‌توانیم حداقل انتظار کلاک 1.5 گیگاهرتز را برای گرافیک مجزا داشته باشیم که یعنی تقریبا 4.6 ترافلاپ قدرت محاسباتی.

ما احساس می‌کنیم که اینتل طراحی MCM را بسیار جدی گرفته زیرا گرافیک‌های دو چیپ قبلا تنها برای مدل‌های بالا رده در نظر گرفته شده بودند. البته می‌توانیم فکر کنیم که تنها شاهد یک پلتفرم اولیه برای معماری Xe HP هستیم. همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره شد حتی ممکن است یک گرافیک Xe HP با 2 Tile توسط SiSoft Sandra به اشتباه تشخیص داده شده باشند.

گرافیک Intel Xe Dual در بنچمارک SiSoft Sandra

گرافیک Intel Xe Dual در بنچمارک SiSoft Sandra

در این حالت ما شاهد 512 واحد اجرایی به ازای هر Tile خواهیم بود (و نه 96 واحد اجرایی به ازای هر Tile) یا در واقع 4096 هسته که بسیار نزدیک به کارت گیمینگ میان رده‌ایست که اینتل قول داده بود زمانی در سال 2020 آن را عرضه نماید. در کل احتمال این که اشتباهی در تشخصی اطلاعات وجود داشته باشد پایین است که بخاطر تعداد واحد اجرایی (EU) می‌باشد. در واقع به احتمال زیاد ما شاهد همان پلتفرم تایید برای حرکت به سوی Xe HP هستیم.

بدون شک عملکرد خام فوق العاده لاین آپ Nvidia Ampere می‌تواند دلیلی برای تغییر برنامه‌های اینتل باشد. Ampere تقریبا کارایی دو برابری نسبت به نسل قبل را ارائه می‌دهد و به همین علت اینتل و AMD باید کارت‌‌های آینده خود را تا حد ممکن رقابتی تولید نمایند.

همچنین با توجه به صحبت‌های یکی از افشا کنند‌گان، اینتل مشغول ارزیابی گزینه‌ای با 960 واحد اجراییست اما معلوم نیست که این گرافیک وارد فاز تولید انبوه بشود. چنین پیکربندی بدون شک فشار بیشتری به گرافیک‌های بالا رده Nvidia Ampere و AMD RDNA 2 وارد خواهد کرد. گرافیک Xe HPG با 960 واحد اجرایی یعنی 7680 هسته پردازشی که رقم فوق العاده‌ای محسوب می‌شود.

جزئیاتی از گرافیک Xe HPG و Xe LP

مشابه AMD RDNA 2، لاین آپ Intel Xe HPG نیز روی تکنولوژی حافظه GDDR6 تمرکز خواهد کرد و GDDR6X را به شکل انحصاری به Nvidia Ampere واگذار می‌کند. چیپ با 384 واحد اجرایی ظاهرا از گذرگاه 192 بیت و 6 گیگابایت حافظه GDDR6 بهره می‌برد. براساس شنیده‌ها، Intel Xe HPG در حال حاضر برای نیمه دوم 2021 برنامه ریزی شده است. اینتل تایید کرده که Xe HPG توسط تولید کننده خارجی با فناوری ساخت ناشناخته (در حال حاضر) تولید خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جدیدترین جزئیات گرافیک Intel Xe HPG – غول آبی به دنبال قدرت بیشتر

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *