فهرست بستن

گرافیک های Nvidia CMP برای ماینینگ معرفی شدند – اقدام نخست تیم سبز

سرانجام تیم سبز تصمیم گرفت تا به تقاضای شدید بازار ماینینگ برای گرافیک پاسخ دهد و در همین راستا گرافیک های Nvidia CMP برای ماینینگ معرفی شدند که لاین آپی اختصاصی برای این بازار می‌باشند. CMP در واقع مخفف Cryptocurrency Mining Processor یا پردازنده استخراج ارز رمزنگاری شده می‌باشد. در حالی که تولید کنندگان قبل نمونه‌های مخصوص ماینینگ را بدون پورت Display Port به بازار عرضه کرده بودند اما این اولین باریست که یک محصول رسمی مستقیم از سوی خود انویدیا معرفی می‌شود. این موضوع البته با تصمیم دیگری همزمان شده که بسیار بحث برانگیز است، محدودیت نرم افزاری نرخ هش (Hash Rate) کارت گرافیک GeForce RTX 3060 (که تا چند روز دیگر عرضه می‌شود) به تنها 50 درصد میزان واقعی.

انویدیا در کل چهار CMP را معرفی نموده که دو عدد از آنها یعنی NVIDIA CMP 30HX و CMP 40HX در فصل اول سال و دو نمونه دیگر CMP 50HX و CMP 90HX نیز در فصل دوم عرضه می‌شوند. در حال حاضر مشخص نیست که کدام نمونه با مدل GeForce برابری می‌کند اگر چه که از حجم حافظه (و همچنین گذرگاه حافظه) می‌توانیم تا حدودی حدس بزنیم. ما همچنین می‌توانیم از هش ریت و توان حرارتی برای نتیجه گیری استفاده کنیم. با نرخ هش تا 86MH/s مشخصا تیم سبز برنامه‌ دارد تا لاین آپ کاملی را عرضه نماید.

گرافیک های Nvidia CMP برای ماینینگ معرفی شدند – محدودیت ماینینگ RTX 3060

یکی از نکاتی عجیب و قابل توجه برای مثال کارت گرافیک GeForce RTX 3070 است که نرخ هش 50 الی 60 را ارائه می‌دهد. هیچکدام از مدل‌های CMP چنین میزانی را فراهم نمی‌کنند و ما تصور می‌کنیم که این مدل‌ها در واقع همان نمونه‌های GeForce با چیپ‌های کیفیت پایین‌تر و احتمالا تعداد هسته کمتر هستند. این به انویدیا اجازه می‌دهد تا dieهای از دست رفته خود را به فروش رساند.

در حال حاضر مشخص نیست که تصمیم به کاهش نرخ هش GeForce RTX 3060 چه باز خوردی خواهد داشت. مشخصا برخی عقیده دارند که اگر شما سخت افزاری را خریداری می‌کنید حق دارید تا از تمام پتانسیل آن بهره ببرید. یکی دیگر مشکلات این موضوع مشخصا بلاک نرم افزاری می‌باشد که معمولا به راحتی می‌توان آن را دور زد.

گرافیک های Nvidia CMP

ما شاهد بوده‌ایم که گرافیک‌های AMD توسط بایوس‌های سفارشی به مدل‌های بالا رده تبدیل می‌شوند و در واقع این موضوع برای یک فرد خبره کار سختی نیست، مگر آن که انویدیا اقداماتی را در سطح سخت افزار انجام دهد. مشخصا ماینرها و مزارعی که ارزش میلیون دلاری دارند منابع کافی در اختیارشان هست تا چنین اقدامی را دور بزنند. به بیان دیگر این محدودیت تنها ماینرهای کوچک و همچنین گیمرها را از آن که بخشی از هزینه کارت خود را با ماین کردن جبران کنند، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تصویر دردناک گرافیک های Zotac RTX 30 White Edition – کنایه به گیمرها؟

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *