فهرست بستن

کیفیت چیپ های GeForce RTX Ampere – سه نوع مختلف

بدون شک کیفیت چیپ‌های تولید شده یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار برای کاربران حرفه‌ایست. کیفیت چیپ های GeForce RTX Ampere حالا ظاهرا مشخص شده و می‌توانیم بفهمیم که سامسونگ در تولید این پردازنده‌های گرافیکی تا چه حد موفق ظاهر شده است.

Chip Binning پروسه‌ایست که در آن سیلیکون‌های تولید شده براساس کیفیت دسته بندی می‌شوند. این یعنی هر چیپی که از ویفر سیلیکونی خارج می‌شود آزمایش شده و بوسیله قابلیت‌های مختلف دسته بندی خواهد شد. برای مثال یک چیپ با توجه به میزان ولتاژ مورد نیاز برای فعالیت، میزان حرارت در زمان فعالیت و البته میزان اورکلاک تست می‌شود.

کیفیت چیپ های GeForce RTX Ampere

بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین روند ارسال چیپ برای کارت گرافیک‌هاست، زیرا تولید کنندگان بسیاری وجود دارند که همین باعث می‌شود انویدیا و AMD مجبور شوند چیپ‌های مختلف خود با کیفیت‌های متفاوت را به آنها ارائه دهند. پروسه دسته بندی چیپ‌ها از نظر کیفیت بسیار زمان بر و پیچیده است اما حالا ما به لطف Igor’s Lab اطلاعاتی درباره کیفیت چیپ‌های Ampere در اختیار داریم.

با توجه به منابع Igor’s Lab ظاهرا لاین آپ Nvidia GeForce RTX Ampere از سه دسته بندی مختلف بهره می‌برد. دسته بندی اول با نام Bin 0 چیپ‌هایی معمولی هستند و به همان شکل مورد نظر عمل خواهند کرد؛ چیپ‌های Bin 1 پردازنده‌های خوبی تلقی می‌شوند در حالی که چیپ‌های Bin 2 بهترین کیفیت ممکن را برای بالاترین میزان کارایی فراهم می‌کنند.

این چیپ‌های (dieهای) Bin 2 نسبت به مدل‌های دیگر خنک‌تر بوده و قابلیت اورکلاک پذیری بیشتری دارند. در واقعیت Binning نمایانگر هماهنگی بین طراح چیپ (در اینجا انویدیا) و تولید کننده (سامسونگ با فناوری 8 نانومتری 8N) می‌باشد. گفته شده در آزمایش چیپ‌های Ampere، سامسونگ موفق شده 30 درصد dieهای Bin0، تا 60 درصد چیپ‌های Bin 1 و تنها 10 درصد پردازنده‌های Bin 2 تولید نماید. زمان بندی تولید بسیار محدود بوده و چنین اعدادی برای سامسونگ خوب به نظر می‌رسد زیرا آنها احتمالا زمان چندانی برای کار در اختیار نداشته‌اند اما ما می‌توانیم انتظار بهبود این اعداد در آینده را داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: آنباکس GeForce RTX 3080 Founders Edition

بیشتر بخوانید: زمان عرضه GeForce RTX 3070 – خط و نشان برای Radeon RX 6000

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *