کپچا (CAPTCHA) از کجا تشخیص می‌دهد که ما ربات نیستیم؟

احتمالاً شما هم بارها با تست‌های کپچا (CAPTCHA) که در آنها یا باید روی عکس‌های متعدد ماشین‌ها، چراغ‌های راهنمایی یا دوچرخه‌ها کلیک کر‌ده، ترکیب‌های گیج‌کننده اعداد و حروف را وارد کنید یا به سادگی تأیید کنید که ربات نیستید، مواجه شده‌اید. قبلاً تعداد زیادی از این تست‌ها وجود داشت که کاملاً آزاردهنده بود، به‌خصوص اگر به چندین تلاش نیاز داشتید.

اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که یک ربات یا مدل هوش مصنوعی نیز می‌تواند تست‌های کپچا را پشت سر بگذارد؟ کپچا چگونه متوجه می‌شود که یک انسان پشت سیستم است؟ اصطلاح CAPTCHA مخفف چیست؟ در ادامه این مطلب پاسخ همه این سوالات را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

CAPTCHA مخفف چیست؟

کلمه CAPTCHA مخفف «آزمون تورینگ عمومی کاملاً خودکار برای تشخیص کامپیوتر و انسان‌» است. بنابراین این اصطلاح برای تست تورینگ خودکار و عمومی رای تشخیص انسان از کامپیوتر است.

اصطلاح تست تورینگ توسط آلن تورینگ، ریاضیدان و دانشمند کامپیوتر بریتانیایی ابداع شد که می‌خواست از روش‌های خاصی برای آزمایش اینکه ماشین‌ها می‌توانند مانند انسان فکر و عمل کنند یا خیر، استفاده کند. همچنین می‌توان از تست‌های تورینگ برای آزمایش هوش مصنوعی برای خلاقیت و آگاهی استفاده کرد.

CAPTCHAها از سال ۲۰۰۰ وجود داشته‌اند و عمداً به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که ربات‌ها را به دام بیندازند، زیرا عمدتاً برای رهگیری و فیلترکردن آنها در وب‌سایت‌ها برای جلوگیری از هرزنامه یا خرید خودکار استفاده می‌شو

تست CAPTCHA چگونه کار می‌کند؟

CAPTCHA‌ها معمولاً بسیار ساده هستند، اما همیشه از شما می‌خواهند که وظیفه‌ای خاص را انجام دهید. گاهی اوقات باید حروف و اعداد خاصی را که مخدوش شده‌اند شناسایی کرده و به‌صورت دستی وارد کنید. در موارد دیگر، شما باید الگوهای خاصی را روی تصاویر مانند وجود چراغ راهنمایی، پل‌ها یا حیوانات تشخیص دهید.

کپچا (CAPTCHA) از کجا تشخیص می‌دهد که ما ربات نیستیم؟

آزمایش‌ها همیشه تصادفی هستند. پس از بارگذاری مجدد وب‌سایت، هر بار باید با یک تست متفاوت مواجه می‌شوید. همین ویژگی دورزدن سیستم را برای ربات‌ها سخت‌تر می‌کند.

از آنجاییکه الگوریتم‌های خاصی برای تشخیص الگوها لازم است، پیش ازاین حل‌کردن CAPTCHA برای ربات‌ها دشوار بود. با این حال، پیشرفت مداوم در استفاده از هوش مصنوعی این امکان را برای ربات‌ها فراهم کرده است که این تست‌ها را به راحتی حل کنند.

کپچا چگونه تشخیص می‌دهد که من یک ربات نیستم؟

یک راه‌حل ساده وجود دارد: حرکت‌دادن ماوس. CAPTCHA‌های مدرن از ردیابی حرکت استفاده می‌کنند. وقتی شخصی موس را حرکت می‌دهد، مسیر مکان‌نما و سرعت حرکت هرگز یکسان نیست. از طرف دیگر، ربات‌ها به‌طور خودکار روی جعبه‌ها یا تصاویر CAPTCHA در یک خط مستقیم کامل کلیک می‌کنند (مثلاً از پایین به بالا). وب‌سایت‌ها می‌توانند این خطا را تشخیص دادت و دسترسی را مسدود کنند.

گاهی اوقات، ممکن است مجبور شوید روی کادری کلیک کنید که می‌گوید «من یک ربات نیستم» و سپس دوباره یک CAPTCHA پیچیده‌تر را با تصاویر حل کنید. دلیل این اتفاق هم این است که حرکت ماوس شما ممکن است «رباتیک‌» باشد. بنابراین دفعه بعد، کمی بیشتر منحرف شوید تا مشخص کنید که یک انسان هستید.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.