کشف سیاهچاله‌ای که یک ستارۀ نوترونی را بلعید!

بیگ بنگ: دانشمندان در یک کشف بزرگ بالاخره با استفاده از “امواج گرانشی” توانستند برخورد یک ستاره نوترونی با یک سیاه‌چاله را ثبت و شناسایی کنند. این اجرام 900 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند، یعنی این رویداد مربوط به 900 میلیون سال پیش است.

astrophysicists detectبه گزارش بیگ بنگ، چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک سیاهچاله یک ستاره نوترونی را نابود کند؟ تحلیل محققان نشان می‌دهد که چنین رویدادی “امواج گرانشی” به نام رویداد GW200115 را تولید کرد. برای درک بهتر این رویداد غیرمعمول، این ویدئوهای برجسته شبیه‌سازی شده است. این ویدئوی تصویرسازی با چرخش یک سیاهچاله (با حدود 6 برابر جرم خورشید) و یک ستاره نوترونی (با 1.5 برابر جرم خورشید) به دور یکدیگر و انتشار مقدار زیادی تابش گرانشی آغاز می‌شود.

سرعت این مارپیچ دوگانه رفته‌رفته زیاد می‌شود تا زمانی که ستاره نوترونی کاملاً توسط سیاهچاله جذب شود. به دلیل اینکه ستاره نوترونی در حین برخورد دچار فروپاشی نشد، نور کمی توانست فرار کند که این با مشاهدات، مطابقت دارد. سیاهچاله باقی مانده به طور مختصر می‌چرخد و همچنان که تحلیل می‌رود، “امواج گرانشی” نیز از بین می‌روند. این ویدئوهای تایم‌لپس 30 ثانیه‌ای کوتاه به نظر می‌رسد، اما در واقع 1000 برابر طولانی‌تر از رویداد واقعی ادغام هستند.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *