فهرست بستن

کشف حیرت انگیز ستاره‌شناس‌ها: احتمال وجود حیات در سیاره زهره

نخستین نشانه‌های حیات فرازمینی را می‌توان در مکانی کشف کرد که دانشمندان برای مدت‌ها از آن غافل بوده‌اند. این مکان جدید، نزدیک‌ترین سیاره به زمین یا زهره است.

زهره یا همان ناهید، سیاره‌ای سنگی است که داغ‌ترین سیاره منظومه شمسی هم به شمار می‌رود. تا پیش از این به نظر نمی‌رسید که این دنیای آتشفشانی نشانه‌ای از حیات در خود داشته باشد، اما اکنون به نظر می رسد باید در دیدگاه خود تجدید نظر کنیم.

در مقاله‌ی روز دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹ که توسط جمعی از ستاره‌شناسان در مجله علمی Nature منتشر شده، بیان می‌کند گاز سمی فسفین در جو زهره شناسایی شده است. این یافته غیرمعمول است، زیرا بر روی زمین تولید طبیعی گاز فسفین با میکروارگانیزم ها گره خورده است. همچنین می دانیم اتمسفر زهره به گونه ای است که گاز فسفین در آن تجزیه می شود، بنابراین می بایست یک منبع برای تجدید آن وجود داشته باشد.

گاز فسفین ابتدا با استفاده از تلسکوپ جیمز کلرک مکسول در هاوایی شناسایی شد اما بعدتر توسط تلسکوپ رادیویی آتاکاما در شیلی هم تایید شد. ستاره‌شناسان هنوز توضیح کاملی در رابطه با آن ارائه نکرده‌اند. هرچند با در نظر گرفتن احتمال فعالیت میکروارگانیسم‌ها، می‌توان وجود این گاز را توجیه کرد.

کلارا سوزا سیلوا، اخترفیزیکدان مولکولی در دانشگاه هاروارد می‌گوید:

«در سیارات کوچک و سنگی مانند زهره، معقول‌ترین توضیح برای تولید فسفین، وجود حیات است.»

پاول بیرن، دانشمند دیگری از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی می‌گوید:

«اگرچه این کشف بسیار حیرت‌انگیز است؛ اما در ارتباط با فسفین و وجود حیات تردید دارم و توضیح بهتری برای آنچه رخ داده است ندارم.»

سایر افراد در جوامع علمی هنوز قانع نشده‌اند. جرالد جویس، زیست‌شناس از انستیتو سالک واقع در کالیفرنیا در مصاحبه با نیویورک تایمز بیان می‌کند:

«به سختی می‌توان این یافته را به عنوان نشانه حیات در نظر گرفت. کشف فسفین مدرک معتبری برای وجود حیات به شمار نمی‌رود. این مورد فقط شواهدی از شیمی غیرعادی و غیرقابل توضیح را در زهره فراهم می‌کند.»

ناسا در اوایل سال جاری میلادی چهار طرح نهایی را برای کاوش زهره بررسی و انتخاب کرده بود. این طرح‌ها پتانسل آن را دارند تا در اواخر این دهه به مأموریت‌های کامل و عملی تبدیل شوند. دو مورد از آن‌ها به مطالعه دقیق سیاره زهره (ونوس) می‌پردازد. یکی از این مأموریت‌ها با نام داوینچی پلاس، جو این سیاره را برای تجزیه و تحلیل و مطالعه دقیق بررسی خواهد کرد.

گاز مرگبار فسفین با فرمول شیمیایی PH3، از یک اتم فسفر و سه اتم هیدروژن تشکیل شده است. فسفین همان گاز مرگباری است که از قرص برنج و برخی از سموم متصاعد می شود. این گاز برای جانوران بسیار سمی است.

آیا ابرهای زهره می‌توانند حیات را در خود حفظ کنند؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *