کشف ارتباط ژنتیکی بین سندرم روده تحریک پذیر و اختلالات روانی

شاید کمتر کسی تصور کند شرایط روانی افراد می تواند متاثر از سیستم گوارش آن ها باشد. یافته های جدید پژوهشگران نشان دهنده وجود ارتباط ژنتیکی بین سندرم روده تحریک پذیر و اختلالات روانی است.

به گزارش سیناپرس، تیمی از محققان نروژی از روش ‌های آماری ابتکاری برای شناسایی تعداد زیادی از ریشه های ژنتیکی مشترک در بین بیماران دارای سندروم روده تحریک پذیر و مبتلایان به بیماری ‌های مختلف روان ‌پزشکی استفاده کردند.

سندروم روده تحریک پذیر ، یک بیماری گوارشی محسوب می شود که تقریباً ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داده و معمولا به صورت درد شکم، یبوست و اسهال ظاهر می شود که به شدت بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد.

دکتر مارکوس تسفایه (Tesfaye) از اعضای این تیم مطالعاتی و استاد دانشگاه برگن در  این رابطه می ‌گوید: این بیماری یکی از عوامل بیماری های روانی نیز در نظر گرفته می‌شود، زیرا عموما پزشکان پس از معاینه روده افراد بیمار، شواهدی مبنی بر آسیب‌ شناسی پیدا نمی ‌کنند.

طی این پژوهش، محققان از طریق بررسی گسترده داده ‌های بیش از ۵۰ هزار بیمار سندروم روده تحریک پذیر و صدها هزار فرد به عنوان گروه کنترل، ۱۱۶ مکان ژنومی جدید را شناسایی کردند که در بروز سندروم روده تحریک پذیر مداخله دارند.  یک مکان ژنومی به یک نقطه خاص در توالی دی ان ای اشاره دارد که اغلب از گروهی از انواع مختلف تشکیل شده است. این مطالعه همچنین ۷۰ جایگاه منحصر به فرد را کشف کرد که سندروم روده تحریک پذیر در آن ها با اختلالات روانپزشکی مختلف مشترک بود: هفت مورد با اختلال اضطراب فراگیر، ۳۵ مورد با افسردگی اساسی، ۲۷ مورد با بیماری دوقطبی و ۱۵  با اسکیزوفرنی دارای ارتباط بودند.

به گزارش سیناپرس، از سوی دیگر در این مطالعات مشخص شد که بسیاری از این جایگاه‌های مرتبط با سندروم روده تحریک پذیر در تنظیم سیستم عصبی نیز نقش دارند.

دکتر مارکوس تسفایه در این رابطه می ‌گوید: این شواهد درک ما را از ژنتیک دکتر مارکوس تسفایه و اینکه این بیماری در رابطه با بیماری ‌های گوارشی و روانی قرار دارد، گسترش می‌ دهد.

محققان معتقدند که این یافته ها راه را برای تحقیقات تجربی که ممکن است در نهایت منجر به توسعه درمان های موثر سندروم روده تحریک پذیر شود، هموار کند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Genome Medicine منتشر شده است.

مترجم: احسان محمدحسینی

نوشته کشف ارتباط ژنتیکی بین سندرم روده تحریک پذیر و اختلالات روانی اولین بار در خبرگزاری سیناپرس | اخبار علمی ایران و جهان. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.