فهرست بستن

کتاب هایی که نباید خواندنشان را از دست بدهید

در جهان امروز هیچ‌گاه برای تبدیل شدن به کسی که همیشه آرزویش را داشتید دیر نیست. این نکته را بدانید که امروز بهترین فرصت برای رشد، پیشرفت و تعالی است. یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش آگاهی و محقق کردن اهداف و رویاها، مطالعه و خواندن کتاب‌های موفقیت و رشد و توسعه فردی است. تأثیری که این کتاب‌ها روی شخصیت ما می‌گذارد این است که زمینه را برای توسعه فردی ما فراهم می‌کند و به ما این امکان را می‌دهد که ظرفیت رشد و توسعه را در وجود خودمان ایجاد کنیم. در ادامه این مقاله قصد داریم به تأثیر کتاب‌های ارزشمند رشد و توسعه فردی اشاره کنیم و سپس چند کتاب عالی که نباید خواندن آن‌ها را از دست بدهید، معرفی خواهیم کرد. بنابراین اگر در پی رسیدن به اهداف و رویاهای خود هستید، خواندن این مقاله تا انتها می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

تأثیر مطالعه کتاب‌های رشد فردی روی ما

مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی زندگی ما را از جهات و ابعاد مختلف تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. این کتاب‌ها معمولاً به ما کمک می‌کنند که جهان را از زویای دیگر ببینیم و به رازها و زیبایی‌های آن پی ببریم. در ادامه به یک سری از آثار مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی اشاره خواهیم کرد.

1. جهان خود را با جملات و سخنان مثبت پر می‌کنید

وقتی مشغول مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی می‌شوید محال است که با جملات و سخنان منفی روبرو شوید. این کتاب پر از جملاتی است که به انسان امید و روحیه می‌دهد و باعث می‌شود که جهان را از دریچه‌ای دیگر ببینیم. وقتی در زندگی از جملات مثبت و روحیه‌بخش استفاده کنید ناگهان متوجه تأثیر این جملات روی زندگی و افراد پیرامون خودمان خواهیم شد.

مثبت فکر کردن این قدرت را دارد که جهان ما را دگرگون کند. وقتی زندگی خود را با افکار و سخنان مثبت پر کنید، دیگر افکار و سخنان منفی در زندگی شما جایگاهی نخواهد داشت. پس مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی می‌تواند زندگی، افکار و احساسات ما را متحول کند و ما را به سمت جلو هل بدهد.

2. در زندگی اقدامات مثبتی انجام می‌دهید

وقتی کتاب‌ها و آثار مثبت مطالعه کنید، ناگهان این شجاعت در وجود شما شکل می‌گیرد که در زندگی خود اقدامات مثبت و موثر انجام دهید. این کتاب‌ها به ما یاد می‌دهد که تصمیم‌های مثبت ما در امروز به ما کمک می‌کند که فردای زیباتر و بهتری داشته باشیم. بنابراین یاد می‌گیریم که هر روز خود را با گام‌ها و اقدامات موثر و مثبت پشت سر بگذاریم.

3. ظرفیت شما برای رشد و پیشرفت بالاتر می‌رود

برخی از افراد اطراف ما هستند و حتما این دسته از افراد را دیده‌ایم که ابتدا تا جای مشخصی پیشرفت می‌کنند. به عنوان مثال منزل و اتومبیل مورد علاقه خود را خریداری می‌کنند و کسب و کار مورد علاقه خودشان را راه اندازی می‌کنند و به همین حد اکتفا می‌کنند و جلوتر نمی‌روند. این در حالی است که برخی افراد حتی در سنین پیری هم برای موفقیت ، رشد و توسعه خودشان تلاش می‌کنند.

مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی این توانایی و قابلیت را دارد که زندگی ما را متحول کند و این ظرفیت را در ما به وجود بیاورد که به هیچ حدی در زندگی خودمان رضایت ندهیم و مدام برای رسیدن به سطوح بالاتر تلاش کنیم. در واقع واژه توسعه فردی نماینده بهتری برای  تویف کاری است که این کتاب‌ها انجام می‌دهند.

4. می‌توانید از حد محدودیت‌های خود فراتر بروید

امروزه دانشمندان و متخصصان حوزه رشد و توسعه فردی به این نتیجه رسیده‌اند که خودشناسی اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین گام برای رسیدن به موفقیت و رشد فردی است. اگر کسی می‌خواهد در زندگی پیشرفت کند باید ابتدا خودش را بشناسد و بداند که چه نقاط قوت و ضعفی دارد. وقتی محدودیت‌های خود را به عنوان یک انسان بشناسید، کتاب‌های توسعه فردی به شما این امکان و اجازه را می‌دهد که بهتر و بیشتر رشد کنید و محدودیت‌های خود را کنار بگذارید.

5. این کتاب‌ها شما را از دایره آسایش‌تان خارج می‌کنند

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که تمام انسان‌ها با آن روبرو هستند، دایره راحتی و آسایش است. انسان‌ها همیشه احساس می‌کنند که اگر از دایره آسایش و راحتی خود خارج شوند به مشکل می‌خورند و امنیتشان تهدید می‌شود. این در حالی است که اگر انسان از دایره راحتی و آسایش خودش خارج نشود، رشد و پیشرفت نمی‌کند. مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی به شما این امکان را می‌دهد که دایره راحتی و آسایش خود را بشناسید و برای خروج از آن دایره تلاش و کوشش کنید.

6.  مطالعه این کتاب‌ها شما را به سمت یادگیری مداوم پیش می‌برد

امروزه رمز موفقیت، رشد و پیشرفت، یادگیری مستمر و مداوم است. اگر کسی در جهان امروز نتواند به سمت رشد و پیشرفت حرکت کند، مطمئناً با مشکل مواجه خواهد شد و نمی‌تواند گوی سبقت را از رقبای خودش برباید. کسی که دنبال پیشرفت است باید روز به روز اطلاعات خودش را افزایش دهد و افزایش اطلاعات از راه یادگیری مستمر انجام می‌گیرد. مطالعه کتاب‌های رشد فردی به ما یاد می‌دهد که یادگیری مداوم تا چه حد ارزش و اهمیت دارد. حال که با چند مورد از آثار مطالعه کتاب‌های رشد و توسعه فردی روی زندگی خودمان آشنا شدیم زمان آن فرارسیده است که چند کتاب عالی معرفی کنیم که مطالعه آن‌ها می‌تواند زندگی شما را از جهان و ابعاد مختلف تحت تأثیر خودش قرار دهد.

معرفی چند کتاب عالی در زمینه رشد و توسعه فردی

اگر چرخی در بازار کتاب مخصوصاً در زمینه رشد و توسعه فردی بزنید، شاهد موجی از کتاب‌های رنگارنگ و متنوع خواهید بود که برخی بسیار مفید هستند و برخی هم صحبت‌های سایر بزرگان را تکرار می‌‎کنند و حرف زیادی برای گفتن ندارند. در ادامه این بخش از مقاله کتاب‌های بی‌نظیری را معرفی می‌کنیم که هرگز نباید از دستشان داد و خواندن این کتاب‌ها بر تمامی علاقمندان و عاشقان کتاب و موفقیت ضروری و الزامی است:

1. کتاب حکایت دولت و فرزانگی (میلیونر آنی)

حکایت دولت و فرزانگی یکی از کتاب‌هایی است که رمز و راز موفقیت را در قالب یک داستان و در گفتگوی بین یک جوان و یک پیرمرد ثروتمند روایت می‌کند. این کتاب از آثار ارزشمند مارک فیشر است که با ترجمه دلنشین و پرکشش خانم گیتی خوشدل روانه بازار شد و مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب و جذب کرد. در ادامه بهخ چند مورد از مهم‌ترین درس‌های این کتاب اشاره شده است:

 • استفاده از تجربیات دوستان می‌تواند ما را به سمت رشد و پیشرفت راهنمایی و هدایت کند.
 • برای رسیدن به ثروت باید ابتدا به ثروت و کسب و کار خود علاقه داشته باشید. بدون خواستن، هیچ ثروتی میسر نمی‌شود.
 • این را بدانید که مطلوب‌ترین زمان برای عمل همین حالا است.
 • هر چیزی که می‌خواهید به آن برسید را یادداشت کنید.

در این کتاب جمله بسیار مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد تنها خود انسان است که بر خودش محدودیت تحمیل می‌کند وگرنه مسیر و راه برای رشد و پیشرفت باز است:

بزرگ‌ترین محدودیت‌ها، حدودی است که انسان به خویشتن تحمیل می‌کند و بزرگ‌ترین مانع کامیابی، مانع ذهنی است.

2. کتاب نه برای لقمه‌ای نان

کتاب نه برای لقمه‌ای نان یکی از ارزشمندترین کتاب‌هایی است که در مورد آداب بازرگانی و اخلاق مدیریت نوشته شده و حاصل افکار و اندیشه‌های زیبا و درخشان کونوسوکه ماتسوشیتا، بنیان‌گذار موسسه پاناسونیک است. در این کتاب درس‌های زیادی برای موفقیت در کسب و کار و مدیریت وجود دارد که در ادامه به چند مورد از درس‌ها می‌پردازیم:

 • مدیر یک مجموعه باید این توانایی را داشته باشید که خودباوری را در سازمان خود پیاده‌سازی کنید و به کارکنان خود یاد بدهد که به توانایی‌های خودشان باور داشته باشند.
 • مدیریت یک سازمان باید بتواند از نظرات افراد مجموعه خودش نهایت استفاده را ببرد. از افراد سازمان نظرخواهی کنید و اجازه دهید آن‌ها درک کنند که در سرنوشت سازمان دست دارند ولی اجازه دخالت دهید و این را بدانید که مدیریت حرف آخر را خواهد زد.
 • یک سازمان باید در کنار سودآوری به فکر خدمت‌گزاری به همنوعان خودش باشد. سازمان وقتی می‌تواند موفق شود که افراد بدانند دارند با خدمات و محصولات خود به انسان‌های دیگر خدمت و محبت می‌کنند.

مهم است به یاد بسپاریم که یک بازرگان شایسته باید یک شهروند ارجمند باشد. وفاداری به گروه زمانی فضیلت به شمار می‌رود که با اندیشه مدنی و دل‌بستگی برای هم‌نوعان سازگار باشد.

یکی از مهم‌ترین درس‌های این کتاب، تأکید این نویسنده بر اخلاق‌مداری است. کونوسوکه ماتسوشیتا بر این باور است که زمانی می‌توانیم کسب و کار خود را موفق بدانیم که هدفمان حفظ اخلاق و خدمت به انسان و انسانیت باشد. آقای ماتسوشیتا می‌گوید:

در صورتی که تمایل دارید خلاصه‌ای از این کتاب ارزشمند را مطالعه کنید و درس‌هایی که در ان وجود دارد را فرابگیرید کافی است به مقاله کتاب نه برای لقمه ای نان مراجعه کنید.

3. کتاب خودت را به فنا نده

یکی از کتاب‌های برتری که تاکنون به بازار عرضه شده، کتاب خودت را به فنا نده اثر گری جان بیشاپ است. این کتاب در واقع یک دستورالعمل است که شیوه زندگی را به ما آموزش می‌دهد و به ما یاد می‌دهد که در زندگی خودمان را تباه نکنیم و یک زندگی خوب و آرام برای خودمان بسازیم. در این مقاله چند درس بسیار مهم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • در این کتاب روی برنامه‌‎ریزی برای پیروز شدن تأکید بسیارزیادی شده است. کسانی که می‌خواهند پیروز شوند باید اهداف و برنامه‌های خودشان را یادداشت کنند. درست است که مصمم و مشتاق بودن برای رسیدن به موفقیت، ضروری است ولی همه چیز فقط به مصمم بودن محدود نمی‌شود بلکه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری حرف اول را می‌زند.
 • اگر می‌خواهید در زندگی به موفقیت برسید و رشد و پیشرفت کنید باید تردید و عدم اطمینان را با آغوش باز بپذیرید. در کتاب خودت را به فنا نده جمله بسیار زیبایی وجود دارد که می‌گوید:

به یاد داشته باشید که تمام موفقیت‌ها، تمام تجربیات، همه چیزهایی که همیشه به آن‌ها احتیاج دارید و همیشه آرزویش را داشته‌اید، در سرزمین بی‌اطمینانی در انتظار شما هستند.

همیار آکادمی مقاله کاملی دارد که در آن خلاصه کاملی از آن کتاب ارائه داده است. در صورتی که تمایل دارید خلاصه‌ای از این کتاب ارزشمند را مطالعه کنید به کتاب خودت را به فنا نده مراجعه کنید.

4. کتاب چهار اثر

کتاب چهار اثر یکی دیگر از آثار مهم و ارزشمندی است که در زمینه رشد و توسعه فردی به بازار عرضه شده است. قانون جذب و قدرت کلام دو محور اصلی این کتاب ارزشمند هستند که فلورانس اسکاول شین در این کتاب به آن‌ها می‌پردازد. همان‌طور که نام کتاب چهار اثر نشان می‌دهد، در این کتاب مجموعه‌ای از چهار اثر گرد آمده است. در ادامه به این چهار اثر اشاره شده است:

 1. بازی زندگی و راه این بازی
 2. کلام تو عصای معجزه‌گر تو است
 3. در مخفی توفیق
 4. نفوذ کلام

در این کتاب درس‌های بسیار مهمی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. بیشتر مردم زندگی را پیکار می‌انگارند اما زندگی پیکار نیست، بازی است. عیسی مسیح آموخت که زندگی، بازی بزرگ داد و ستد است؛ زیرا آنچه آدمی بکارد همان را درو خواهد کرد. یعنی هر آنچه از آدمی در سخن یا عمل آشکار شود یا بروز کند به خود او باز خواهد گشت و هر چه بدهد باز خواهد گرفت.
 2. سخن‌های انسان تأثیر بسیار زیادی روی موفقیت یا شکست او دارد. کسی که دنبال موفقیت یا رشد فردی است باید مراقب گفتار خودش باشد. در کتاب چهار اثر جمله بسیار زیبایی وجود دارد که می‌گوید:

در کتاب مقدس می‌خوانیم که زندگی و مرگ در قدرت زبان است. پس آدمی می تواند با یک حرکت عصای کلام خود، وضعیتی ناخوشایند را از میان بردارد؛ یعنی به جای اندوه ،شادمانی و به جای بیماری ،تندرستی و به جای تنگدستی، فراوانی بنشاند.

در صورتی که تمایل دارید خلاصه کتاب چهار اثر را در وب‌سایت همیار آکادمی مطاعه کنید به مقاله کتاب چهار اثر مراجعه کنید. در این مقاله مجموعه‌ای از مهم‌ترین درس‌های این کتاب به چشم می‌خورد.

با همیار آکادمی مقدمه رشد و توسعه فردی را فراهم کنید

امروزه موفق‌ترین افراد جهان از جمله بیل گیتس بر این باور هستند که مقدمه تمام رشد و پیشرفت‌ها، رشد و توسعه فردی است. همیار آکادمی به عنوان یکی از مجموعه‌های آموزش مهارت‌های جدید تأکید زیادی روی رشد این مهارت‌ها دارد و به همین خاطر یک بخش مجزا از سایت خود را به خلاصه کتاب‌های موفقیت و رشد فردی اختصاص داده است. در صورتی که تمایل دارید خلاصه این کتاب‌ها را مطالعه کنید وارد وب‌سایت همیار آکادمی شوید، سپس از منوی اصلی سایت، مجله را انتخاب کنید و در نهایت وارد بخش معرفی شوید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *