فهرست بستن

کاهش 41 درصدی سود خالص اینتل در سه ماهه اول 2021 – تیم آبی در سراشیبی سقوط؟

اینتل اولین گزارش مالی خود در سال 2021 را منتشر می‌شود که مربوط به سه ماهه اول سال جاری میلادی (Q1 2021) می‌شود که در ماه مارچ به پایان رسیده است. بر اساس این گزارش سود خالص اینتل در سه ماهه اول رقم 3.4 میلیارد دلار بوده که این در مقایسه با سه ماهه اول سال 2020 کاهش چشمگیری است. میزان سالانه این شرکت نیز با وجود رشد 8 درصدی بخش کامپیوتر، کمتر شده است.

کاهش چشمگیر سود خالص اینتل در سه ماهه اول 2021

در گزارش فصلی اینتل که مربوط به سه ماهه اول سال 2021 و تا پایان 27 مارچ امسال است، کاهش چشمگیر سود و درآمد این شرکت را شاهد هستیم. میزان درآمد اینتل در سه ماهه اول سال 19.7 میلیارد دلار بوده که این رقم در مقایسه با آمار سال گذشته خبر از کاهش 1 درصدی می‌دهد. این شاید به خودی خود آنقدرها هم موضوع نگران کننده‌ای نباشد، اما زمانیکه دریابید میزان سود خالص تیم آبی 41 درصد در مقایسه با سه ماه اول سال 2020 کمتر شده و به 3.4 میلیارد دلار رسیده، آن وقت است که موضوع نگران کننده می‎شود.

به طورکلی درآمد اینتل در سه ماهه اول سال در گروه داده محوره (کاهش 20 درصدی)، حافظه‌های غیر فرار (کاهش 17 درصدی)، کامپیوترهای شخصی (کاهش 6 درصدی) با کاهش همراه بوده است. با این حال در گروه محاسبات محور، اینترنت اشیا و Mobileye این شرکت رشد درآمدی را مشاهده کرده است. رشد درآمد برای اینتل در بخش محاسبات محور همچنان دستاورد بزرگی به حساب می‎آید و نشان می‌دهد که در این زمینه همچنان حضور پرقدرتی دارد.

گزارش مالی اینتل در سه ماهه اول 2021
گزارش مالی اینتل در سه ماهه اول 2021

علاوه‌براین غول آبی دنیای تراشه به این نکته اشاره کرده است که در فصل ابتدایی سال اقداماتی انجام داده که منجر خواهد شد در گزارشات مالی آینده شاهد روند نزولی در بخش‌های ذکر شده نباشیم. اینتل در Q12021 از نسل جدید پردازنده‌های زئون بر پایه Ice Lake رونمایی کرد. در کنار آن شاهد رونمایی از نسخه‌هایی از Rocket Lake-S نیز بودیم.

اینتل همچنین از استراتژی جدید خود IDM 2.0 برای توسعه و تنوع بخشیدن به فعالیت‌هایش در ماه‎ها و سال‌های آینده نیز رونمایی کرد. استراتژی‌هایی که یکی از آنها شامل سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری برای تأسیس کارخانه جدید در آریزونای آمریکا است. این کارخانه با هدف تولید تراشه و مبارزه با بحران فعلی کمبود تراشه در جهان قرار است که در ایالات متحده ایجاد شود.  

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *