فهرست بستن

کاهش 10 برابری واردات گوشی – دلیل کمبود نیاز بازار

دبیر انجمن وارکنندگان موبایل به تازگی اعلام کرده از کاهش 10 برابری واردات گوشی خبر داده و عنوان کرده است که این تعداد واردات جوبگوی نیاز بازار نیست. امیر اسحاقی در جدیدترین مصاحبه خود از اختلالات شدید در زنجیره تأمین موبایل در کشور خبر داد و به مشکلات واردکنندگان قانونی این کسب و کار اشاره کرد.

دلایل کاهش 10 برابری واردات گوشی

وی در اظهارات خود از محدودیت‌های سقف و سابقه و همچنین عدم تخصیص ارز به عنوان دلایل اختلال در بازار یاد کرد و افزود که به این دلیل طی 2 ماه اخیر نسبت به تیر ثبت سفارش گوشی توسط شرکت‌ها بیش از 10 برابر کم شده است. او با اشاره به اهمیت تأمین موبایل مورد نیاز کشور، گفت:

“در سال گذشته با درخواست انجمن بخشنامه‌های محدودیت سقف و سابقه در مورد شرکت‌های واردکننده موبایل اعمال نشد. چرا که بسیاری از این شرکت‌ها نوپا بوده و کمتر از یک سال از عمر فعالیتشان در حوزه واردات موبایل می‌گذشت. اما در سال جاری این محدودیت‌ها اعمال شد و شرکت‌های واردکننده را در ثبت سفارش با مشکل مواجه کرد.”

اسحاقی اعلام کرد که تا پایان شهریور 1 میلیون و 183 هزار دستگاه موبایل وارد شده که ثبت سفارش بخش عمده آنها در تیر و اواسط مرداد انجام شده بود. اما به واسطه بازگشایی مدارس، مصرف کشور بیشتر از حد انتظار بود و در شهریور 1 میلیون 500 گوشی خریداری شد. با مقایسه میزان واردات و تقاضا می‌توان دریافت که سطح عرضه کمتر از تقاضای مردم است.

کرونا عرضه و تقاضا را بر هم زده

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل معتقد است که ویروس کرونا تعادل میان عرضه و تقاضا را برهم زده و باوجود واردات 15 میلیون 380 هزار دستگاه در 12 ماه اخیر، میزان مصرف 15 میلیون و 500 هزار دستگاه موبایل بوده است. او عنوان کرد که برای رفع مشکل پیشنهاد اصلاح قانون سقف و سابقه واردات مختص شرکت‌های واردکننده موبایل و نظامندسازی تخصیص ارز به بانک مرکزی و وزارت صمت ارائه شده است.

اسحاقی ابراز امیدواری که با توجه به نیاز جدی کاربران به گوشی، اقدامات صحیحی توسط دولت برای حل مشکل فرایند واردات موبایل آسان‌تر شده و رفع موانع موجود، بازار از خطر کمبود دور بماند.

سامسونگ پرفروش ترین گوشی در ایران

طبق گزارش سامانه همتا سامسونگ با تخصیص 52 درصد از سهم بازار ایران، پرفروش‌ترین برند در کشور است و پس از آن شیائومی با 15 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. نوکیا، هوآوی و اپل هم با 13، 10 و 5 درصد رتبه‎های بعدی را به خوا اختصاص داده‌اند. اما از نظر ارزش مالی اپل با 19 درصد پس از سامسونگ در رتبه دوم قرار دارد. A10s پرمصرف‌ترین گوشی در میان کاربران ایرانی است و در میان گوشی‌های اپل، آیفون 11 پرفروش‌ترین مدل گوشی در 12 ماه اخیر بوده است.

طرح رجیستری و شناسه‌دار کردن گوشی با هدف جلوگیری از قاچاق اجرایی شد. اما با این وجود بسیاری از واردکنندگان ترجیح می‌دادند تا از راه‌هایی مانند ثبت مسافری، واردات قانونی را دور بزنند. حالا می‌توان دید که محدودیت‌هایی مانند سقف و سابقه شرکت، مانع از فعالیت قانونی این صنف بوده و آنها به چه دلیل رو به راه‌های میانبر برای ثبت قانونی گوشی آورده‌اند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *