فهرست بستن

کاهش شدید واردات گوشی در شهریور ماه و افزایش 25 درصدی قیمت‌ها

طبق جدیدترین خبرها فروش گوشی در ایران شهریور امسال تا 20 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است. مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان تلفن همراه مدعی شد عدم تخصیص ارز باعث افزایش قیمت گوشی‌ها شده و این امر نیز موجب کاهش ثبت سفارش گوشی‌های هوشمند شده است.

به‌تازگی محمدرضا عالیان، مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، افزون بر عدم تخصیص ارز، قوانین سقف و سابقه‌ را عامل وضعیت نابسامان بازار گوشی دانسته و بیان کرد تا چند ماه گذشته حدود 180 شرکت در حوزه گوشی موبایل فعالیت می‌کردند که 70 شرکت از آنها به‌صورت مستقیم مشغول واردات تلفن همراه بوده‌اند. اما اخیراً شرکت‌های واردات گوشی با مجوزهای وزارت صمت به 300 شرکت فعال افزایش یافته است.

aalian.jpg

وی در انتقاد از قانون سقف و سابقه افزود با وجود اینکه بسیاری از این شرکت‌ها تازه‌وارد بوده و برای اولین با وارد این صنعت شده‌اند، وجود قانون سقف و سابقه فعالیت آنها را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. طبق این قانون شرکت‌های فعال در زمینه‌ی واردات گوشی باید دارای سابقه کار در این حوزه باشند، اما تعداد زیادی از این شرکت‌ها تازه وارد صعنت گوشی شده‌اند و نمی‌توانند از محدودیت‌های قانون سقف و سابقه عبور کنند؛ پس ثبت سفارش کالای آنها به‌شدت کاهش یافته است.

وی کمبود کالا را نیز دلیل دیگری بر نابسامانی بازار گوشی خواند. در ماه شهریور امسال هیچ‌گونه واردات گوشی صورت نگرفته و تمام فروشگاه‌ها و مغازه‌داران مجبور به فروش کالاهای موجود در انبار خود شده‌اند. عالیان همچنین متذکر شد فروشندگان نمی‌توانند کالای گوشی همراه را بیش از دو هفته نگهداری کنند، چون باید از هزینه‌ی فروش آن برای واردات مجدد کالا استفاده کنند.

طبق گفته‌های مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، بازگشایی مدارس باعث افزایش 10 تا 25 درصدی قیمت گوشی همراه شده و بازار موبایل را ملتهب کرده است. در این حین تقاضای خرید گوشی نیز افزایش یافته و عدم اختصاص ارز به این کالا هم وضعیت بازار را وخیم‌تر کرده است.

smartphones.jpg

عالیان اضافه کرد در دو هفته‌ی آغازین مرداد ماه نزدیک به 500 هزار گوشی موبایل که در گمرک منتظر دریافت مجوز برای ورود به بازار بودند، آزاد شده و به‌سرعت فروخته شدند. سپس مجدداً قانون سقف و سابقه مانع از فعالیت بسیاری از شرکت‌های واردکننده‌ی گوشی شده و اکنون بازار با کمبود کالا مواجه است.

او در ادامه مدعی شد اگر تصمیم جدی درباره‌ی واردات گوشی موبایل گرفته نشود، دوباره با مشکل واردات موبایل توسط مسافران مواجه شده و حوادث سال 1397 مجدداً تکرار می‌شود.

در سال 97 قوه‌ی قضاییه به موضوع قاچاق گوشی موبایل وارد شد و با دستگیر شدن بسیاری از واردکنندگان موبایل به اتهام قاچاق تلفن همراه، با کمبود شدید کالا در بازار مواجه شدیم.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *