فهرست بستن

کارت گرافیک RTX 3090 انویدیا؛ کابوس پسوردهای شما

کارت گرافیک GeForce RTX 3090 انویدیا یک هیولا است که بازی‌ها را در وضوح تصویر 4K می‌بلعد و حتی می‌تواند بازی‌ها را در وضوح تصویر 8 اجرا کند، با این حال این پایان ماجرا نیست. سازنده یک برنامه محبوب بازیابی رمز عبور (پسورد) می‌گوید می‌توان از قدرت پردازشی عظیم کارت گرافیک RTX 3090 انویدیا برای شکستن رمز فایل‌ها هم استفاده کرد.

آن‌طور که توسعه دهنده برنامه بازیابی پسورد Passcovery می‌گوید، کارت گرافیک RTX 3090 انویدیا گزینه‌ای بی نظیر برای اجرای حملات Brute-force و حدس زدن رمز فایل فایل است. به این ترتیب ممکن است بتوانید با کارت گرافیک RTX 3090 فایل‌هایی که رمز آنها را فراموش کرده‌اید بازیابی کنید. البته قرار نیست صرفاً از قدرت پردازشی خارق العاده RTX 3090 برای بازیابی رمز عبور فایل‌های شخصی استفاده کرد و ممکن است هکرها و مجرمین سایبری از آن سوء استفاده کنند.

kNmhDjg.0.jpg

GeForce RTX 3090 به عنوان جدیدترین غول گرافیکی انویدیا، از پردازنده گرافیکی GA102 با تعداد سرسام آور 10,496 هسته و 24 گیگابایت حافظه GDDR6X بهره می‌برد. این کارت 1500 دلار بر اساس استانداردهای فعلی یک هیولای بی بدیل برای اجرای بازی‌ها است. اما می‌توان از 10,496 هسته پردازشی RTX 3090 در پردازش‌های موازی هم بهره گرفت که از استخراج بیت کوین گرفته تا شکستن رمزها را شامل می‌شود.

passcoverysoft5.png

اخیراً شرکت Passcovery پشتیبانی از کارت‌های گرافیک RTX جدید انویدیا چون GeForce RTX 3090 را به برنامه بازیابی پسورد خود اضافه کرده است که با توجه به قدرت محاسباتی بسیار بالای آن، می‌تواند تحول بزرگی در شکستن پسوردها عبور به روش Brute-force باشد.

با اینکه حملات Brute-force برای حدس زدن رمزها اتفاق تازه‌ای نیستند، اما در گذشته بسیار زمان بر بودند و ممکن بود حتی سال‌ها به طول بیانجامد. اما امروزه کارت‌های گرافیک قادر هستند در مدت کوتاهی بسیاری از رمزهای عبور را بشکنند. برای نمونه کارت گرافیک قدیمی و رده میانی GTX 1060 قادر است در هر ثانیه 699 میلیون کلمه عبور را برای حدس زدن رمز فایل‌ها امتحان کند.

Passcovery در نگارش v20.09 از برنامه بازیابی رمز عبور خود به نام Passcovery Suite، پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی پرقدرت سری RTX 3000 برای شتاب بخشی به شکستن رمز عبور فایل ها را اضافه کرده است که می‌تواند تهدیدی برای کلمه‌های عبور ضعیف باشد. RTX 3090 نزدیک به سه برابر سریع‌تر از پردازنده گرافیکی GTX 1060 است و می‌تواند در مدت کوتاه‌تری رمز فایل‌ها را حدس بزند.

20200929-01.png

نمودار بالا نشان می‌دهد با یک کارت گرافیک GTX 1060 انویدیا می‌توان در هر ثانیه 3.5 میلیارد کلمه عبور را برای شکستن رمز یک فایل ZIP رمزنگاری شده با روش‌های رایج امتحان کرد. هرچند این نمودار عملکرد خیره کننده در شکستن رمز فایل‌های ZIP را نشان می‌دهد، اما می‌توان از قدرت پردازشی خارق‌العاده کارت گرافیک به مراتب سریع تر RTX 3090 برای شکستن هر رمز دیگری استفاده کرد.

ظاهراً کلمه‌های عبوری که در گذشته برای شکستن آنها به چند سال زمان نیاز بود، حالا با کارت گرافیک RTX 3090 انویدیا در مدت زمان کوتاهی قابل شکستن است. ظاهراً دیگر باید استفاده از کلمه‌های عبور ساده برای فایل‌ها و حساب‌های حساس را کنار گذاشت و از کلمه‌های عبور بسیار پیچیده استفاده کرد تا به آسانی قابل حدس زدن توسط کارت‌های گرافیک پرقدرت نظیر RTX 3090 نباشند.

انتظار می‌رود پشتیبانی از غول‌های پردازشی انویدیا به بسیاری دیگر از برنامه‌های شکستن پسورد اضافه شود که می‌تواند تهدیدی برای فایل‌های رمزنگاری شده باشد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *