فهرست بستن

کارت گرافیک «اینتل» با 6 و 8 گیگابایت حافظه GDDR6 دیده شده؛ یک تحول بزرگ در راه است

در حالی که معرفی و بررسی کارت‌های گرافیک NVIDIA GeForce RTX 30 و تصاویر کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 6000 تمرکز رسانه‌های کامپیوتری و توجه گیمرها را به خود اختصاص داده است، «اینتل» در مراحل پایانی تولید کارت‌های گرافیک مستقل خود قرار دارد. به زودی می‌توانید یک پلتفرم با پردازنده و کارت گرافیک ساخت Intel را خریداری کنید.

در روزهای اخیر، اطلاعاتی در مورد یک نسل جدید از پردازنده‌های آتی اینتل منتشر شده بود که بخشی از آنها، به صورت رسمی و از زبان یکی از مدیران این شرکت ارائه شده بود. حال متوجه شده‌ایم که اشاره این مدیر به سمت پردازنده‌های Tiger Lake-H بوده است. پردازنده‌های تایگر لیک سری H برای استفاده در لپ تاپ‌های گیمینگ طراحی شده و از سال 2021 وارد بازارهای جهانی خواهند شد.

از سوی دیگر، این شرکت در پی ارائه کارت‌های گرافیک اختصاصی در لپ تاپ‌های گیمینگ آتی است. به تازگی اطلاعاتی از چند کارت گرافیک جدید Intel، توسط افشاگران دنیای سخت افزار منتشر شده است که یک تصویر به همراه جزئیات فنی را شامل می شود. با توجه به تصاویر PCB، به نظر می رسد که با یک کارت گرافیک کلاس لپ تاپ نوع MXM روبرو هستیم. از سوی دیگر، این کارت گرافیک می تواند از مدل های متصل به مادربرد در لپ تاپ‌ها باشد.

intel-gpu-2.png

کارت‌های گرافیک فوق از خانواده DG2 هستند؛ می دانیم که DG2ها حداقل در سه مدل ارائه می‌شوند؛  یک نسخه با 384 واحد EU، نسخه دوم با 512 و نسخه سوم نیز با 960 واحد EU همراه است. هر واحد نیز دارای 8 هسته ALU است. افشاگران سخت افزاری، در ابتدا تصویر یکی از کارت‌های گرافیک DG2 را منتشر کرده اند که دارای 6 گیگابایت حافظه GDDR6 بوده و یک رابط حافظه 192 بیتی را یدک می‌کشد. این مدل از DG2 دارای 384 واحد EU است.

intel-gpu-1.jpg

جالب است بدانید که طبق اطلاعات فوق، کارت گرافیک DG2 دارای یک رابط USB-C است؛ این مسئله با توجه به مجهز شدن لپ تاپ‌های جدید اینتل به درگاه Thunderbolt 4، نشان دهنده یک I/O تصویر و صدای مجزا است. با توجه به اطلاعت فوق می توان گفت که اینتل می‌تواند خانواده کارت‌های گرافیک DG2 را با چندین ظرفیت متفاوت از حافظه گرافیکی (VRAM) عرضه کند. مدلی که تصویر آن منتشر شده است، پایین‌ترین نسخه DG2 با 6 گیگابایت حافظه GDDR6 است؛ در نتیجه نسخه ای که دارای 512 واحد EU است، می تواند با 8 گیگابایت حافظه GDDR6 همراه باشد.

به نظر می رسد که اینتل کارت‌های گرافیک جدید خود در کلاس لپ تاپ را همزمان و با پردازنده‌های Tiger Lake-H وارد بازار کرده و یک تغییر بزرگ را در دنیای لپ تاپ‌های گیمینگ پدید آورد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *