فهرست بستن

چگونه لوازم خانگی تقلبی بوش (BOSCH) را تشخیص دهیم (+ آموزش خرید مدل‌های اصلی)

در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چگونه لوازم خانگی فیک و تقلبی بوش (شامل ماشین لباسشویی، ظرفشویی، جارو برقی و…) را از مدل‌های اصل تشخیص دهید. با آگاهی از این روش‌ها می‌توانید مدل‌های اصلی BOSCH را شناسایی کرده و برای خرید مطمئن اقدام کنید.

با توجه به شرایط کنونی کشور، ورود لوازم خانگی قاچاق و به اصطلاح بانه‌ای به کشور افزایش یافته است. در این میان، برخی از سودجویان با عرضه محصولات تقلبی، این بازار را به یک قمار خطرناک مبدل کرده‌اند. «شهر سخت افزار» با بررسی وضعیت موجود، به فکر تدوین یک سری از مقاله‌های آموزشی در زمینه شناسایی مدل‌های تقلبی افتاده است.

با توجه به افزایش ارزش ارزهای خارجی در ایران و در کنار آن کاهش ارزش ریال، شاهد تورمی بسیار بزرگ هستیم. در این شرایط خرید بسیاری از محصولات برای مردم دشوار گشته و این مسئله شامل حال لوازم خانگی و صوتی و تصویری نیز خواهد شد.

در همین راستا می دانیم که خرید محصولات فاقد گارانتی، قاچاق و یا اصطلاحاً بانه‌ای افزایش یافته است. اگر چه در برخی از موارد این خریدها مشکل خاصی در پی ندارد، اما با ورود عده‌ای از سودجویان، این بازار نیز تحت‌الشعاع نگرانی از خرید محصولات تقلبی قرار گرفته است.

Bosch-Appliance.jpg

با افزایش خرید محصولات تقلبی، تصمیم به ارائه یک سری از مقالات، در راستای آگاهی جامعه و البته شناخت محصولات تقلبی و تشخیص دادن آنها از مدل‌های اصلی گرفتیم. نخستین مطلب را به محصولات شرکت نام‌آشنای بوش (BOSCH) اختصاص داده‌ایم. شرکت بوش سازنده انواع لوازم خانگی، تجهیزات صنعتی پخت و پز، قطعات خودرو و… است. این برند که ریشه آلمانی آن به خوش نامی‌اش کمک فراوانی کرده است، در حوزه لوازم خانگی نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

در سال‌های اخیر، شاهد عرضه محصولات بوش در بازار ایران بوده‌ایم. محصولاتی که از مجاری رسمی وارد کشور شده و با گارانتی رسمی به فروش می‌رسند. از سوی دیگر، دومین کانال، محصولات وارداتی از مجاری غیر قانونی و قاچاق است؛ بخشی که بدون نظارت رسمی و خارج از دید ارگان‌های ذیربط، با سودجویی به دنبال کسب درآمد از راه فروش کالای تقلبی است. در ادامه به سراغ تشخیص محصولات تقلبی از اصل خواهیم رفت.

تشخیص ماشین‌ لباسشویی و ظرف‌شویی تقلبی بوش (BOSCH)

در همین ابتدا به این نکته اشاره کنیم که برخی از شیوه‌های تشخیص، در تمامی محصولات تولیدی این شرکت یکسان هستند. به عنوان مثال، نبود کارتن که به گفته فروشندگان، علت آن پارگی در حین حمل و نقل است! اما نبود کارتن و بسته‌بندی شرکتی، یکی از شیوه‌های کلاه‌برداری با هدف فروش جنس تقلبی است. پس در حین خرید از انتخاب کالاهای ارزان‌تر که فاقد بسته‌بندی و کارتن هستند، اجتناب کنید.

چسباندن برچسب بر روی مدل‌های تقلبی

مهم‌ترین حقه فروشندگان در این حوزه، جا زدن محصولات تقلبی و فیک، به نام برندهای اصلی است. ماشین‌های لباسشویی که کارخانه تولیدی آنها نامشخص بوده و با نصب برچسب و مارک‌های برند BOSCH به اسم این شرکت به فروش می‌رسند. دومین راهکار به منظور فروش مدل‌های تقلبی، استفاده از ماشین‌های لباسشویی ارزان قیمت است. برندهای چینی ارزان قیمت با تغییر مارک، برچسب‌ها و حتی برچسب مدل، به نام یک ماشین لباسشویی تولید بوش با قیمت بالا به فروش می‌رسند.

BOCH-FA-11.jpg

در ابتدا به سراغ برچسب‌های مدل و سریال بروید. دو برچسب یکسان بر روی کارتن و بدنه ماشین لباسشویی وجود دارد. با چک کردن آنها، از یکسان بودن محتوای هر دو برچسب مطمئن شوید. سپس مدل ماشین لباسشویی را در اینترنت جستجو کرده و مطمئن شوید که این مدل در زمره محصولات تولیدی شرکت بوش قرار دارد.

تشخیص به کمک جستجوی کدهای مرسوم

در صورتی که از بسته بندی، ظاهر و برچسب‌ها امکان تشخیص مدل تقلبی با اصل وجود نداشت، می‌توانید به سراغ یک روش حرفه‌ای‌تر بروید. این روش از سوی دفتر رسمی بوش نیز تأیید شده است. تمامی لوازم خانگی تولید شرکت BOSCH دارای کدی به نام E.Nr یا همان E-Number است. کد E.Nr شماره مدل دستگاه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

BOCH-W-1.jpg

افزون بر آن، یک کد دیگر به نام FD در برچسب‌های تعبیه شده بر روی محصولات بوش قرار دارد. کدهای FD تاریخ تولید محصول را به شما نمایش می‌دهند. برای استفاده از این روش، جهت تشخیص مدل‌های تقلبی از اصل، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا به دنبال دو کد FD و E-Nr بگردید. در ماشین‌های لباسشویی، این دو کد معمولاً روی درِ محصول تعبیه شده‌اند. در صورتی که این دو کد را پیدا نکردید، بدانید که محصول موردنظر تقلبی است.
  2. پس از یافتن کد E-Nr و FD دستگاه، وارد سایت رسمی بوش شده و آنها را در بخش جست‌وجوی سایت وارد کنید.
  3. در صورت صحیح بودن کدها، مدل و تصویر لباسشویی برای شما نمایش داده می‌شود.
  4. در صورتی که ظاهر و مشخصات ماشین لباسشویی با مدل مورد نظر شما مطابقت دارد، مدل مورد نظر اصل بوده و در غیر این صورت با یک ماشین لباسشویی تقلبی روبرو هستید.

به لوگوهای تقلبی دقت کنید

داستان تشخیص ماشین‌های ظرف‌شویی بوش، کمی پیچیده‌تر است. در ابتدا توصیه می‌کنیم که همانند گفته‌هایی که در بخش قبلی ارائه شد، کارتن، بسته بندی و ظاهر اولیه را مد نظر قرار دهید. شیوه‌های کلاه‌برداری سودجویان بسیار مدرن شده است؛ آنها با چاپ لوگوی برندهای معتبر، برچسب و حتی چاپ کارت‌های گارانتی تقلبی، به سادگی محصولات تقلبی را با عنوان برندهای معتبر به فروش می‌رسانند.

BOCH-FA-13.jpg

در بخش ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی، یکی از رایج‌ترین شیوه‌های کلاه‌برداری، چسباندن لوگو و مارک‌های تقلبی است. توجه کنید که مارک‌های اصلی شرکت BOSCH به هیچ وجه با ناخن کنده نخواهند شد. به طور کلی، لوگو را به عنوان مرجع اصلی بودن محصول مد نظر قرار ندهید. به یاد داشته باشید که شرکت‌هایی نظیر BOSCH، AEG و یا جنرال الکتریک، پرچم کشور خود را به عنوان لوگو بر روی محصولات نصب نمی‌کنند.

در صورتی که به پرچم‌هایی نظیر آمریکا، آلمان یا ایتالیا برخورد کردید، بدانید که با ماشین ظرف‌شویی و حتی لباسشویی تقلبی روبرو هستید. متأسفانه با ورود حکاکی‌های لیزری، تشخیص محصول اصلی از تقلبی به مراتب دشوارتر می‌شود. اما در این حالت چه کنیم؟ تنها راه باقی مانده، در نظر گرفتن لوگوها و در نهایت برچسب‌ها هستند. می‌توانید با چک کردن مؤلفه‌های FD و E-Nr که در بالا توضیح داده شده است، ماشین ظرف‌شویی و سایر محصولات بوش را از نظر اصل بودن چک کنید.

BOCH-W-4.jpg

فناوری‌های خاص را به یاد داشته باشید

در ادامه به سراغ دیگر شیوه‌های تشخیص ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی تقلبی بوش از اصل خواهیم رفت. در بخش ماشین لباسشویی، می‌توانید از راه‌کارهای دیگر نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، جستجوی ویژگی‌هایی که با برچسب بر روی دستگاه اعلام شده‌اند. به عنوان مثال، شستشوی 360 درجه. مطمئن شوید که این فناوری در ماشین‌های لباسشویی تولیدی شرکت بوش استفاده می‌گردد.

در این مرحله، تکنولوژی‌های ماشین ظرف‌شویی را مد نظر قرار خواهیم داد. ماشین‌های ظرف‌شویی، از جمله مدل‌های برند بوش، به لوله‌های آب متصل می‌شوند. برای جلوگیری از خوردگی و صدمات به شیشه ماشین ظرف‌شویی بوش، فناوری خاصی به نام Glass protection technology در آنها به کار رفته است. در هنگام خرید، از وجود این فناوری مطمئن شوید.

bo-001.jpg

دومین روش تشخیص این بخش، یک سنسور بسیار مهم به نام Load Sensor است. این سنسور تضمینی بر آب رسانی دقیق بر تمامی بخش‌ها بوده و در صورت کم بودن میزان ظروف، میزان آب ورودی را کاهش می‌دهد.

در طراحی ماشین‌های ظرف‌شویی بوش ظرافت بسیاری دیده می‌شود؛ به عنوان مثال، فیلترها با دقت بالا تولید شده و کیفیت متریال آنها مناسب است. فیلترها در جای خود لق نزده و تمامی فیلترها از پیش نصب شده‌اند. به یاد داشته باشید که ماشین‌های ظرف‌شویی بوش که به صورت رسمی به فروش می‌رسند، 24 ماه گارانتی تعویض قطعات و 60 ماه تضمین پشتیبانی و تأمین قطعه را به همراه دارند.

تشخیص جاروبرقی تقلبی بوش

در مبحث جاروبرقی، تشخیص نه پیچیده و نه دردسر ساز است؛ اما تعداد مدل‌های تقلبی از بوش به حدی زیاد شده که حتی این محصولات در بازار برخی دیگر از کشورها، از جمله عراق، سوریه و … نیز یافت می‌شوند. در حال حاضر تعداد جاروبرقی‌های تقلبی بوش در بازار ایران بسیار زیاد است که همگی آنها از مجاری غیر قانونی و قاچاق به فروش می‌رسند.

BOCH-FA-1.jpg

جستجوی مدل

در اولین اقدام، مدل جاروبرقی را در اینترنت و وب سایت رسمی بوش جستجو کنید. بسیاری از مدل‌های موجود، در وب سایت این شرکت ثبت نشده و به سادگی می‌توانید به تقلبی بودن آن پی ببرید. حتی در صورت یکسان بودن مدل، بهتر است که تصاویر و مشخصات را با سایت سازنده چک کنید. بد نیست بدانید که بسیاری از مدل‌های موجود، با نمونه‌های تولید شده توسط بوش فاصله زیادی داشته و این مسئله تشخیص نمونه‌های تقلبی را ساده‌تر می‌کند.

فونت چاپی و جاروبرقی‌های بدون کارتن

نوع فونت، نوشتار و برچسب‌های مارک بوش نیز در تشخیص تقلبی بودن جاروبرقی چاره‌ساز است. به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید؛ به وضوح مشخص است که این برچسب با این کیفیت چاپ، توسط یک سازنده صاحب‌نام نصب نشده و با یک محصول تقلبی روبرو هستیم.

BOCH-FA-3.jpg

اگرچه تعداد جاروبرقی‌های تقلبی بوش در بازار بسیار زیاد است، اما تشخیص مدل‌های اصلی از تقلبی، به مراتب ساده‌تر از ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی است. در پایان به این نکته اشاره می‌کنیم که بسیار از فروشگاه‌ها، پارگی کارتن را در حین حمل و نقل بهانه کرده و محصول را با قیمت کمتری به شما معرفی می‌کنند. از خرید جاروبرقی‌های بدون کارتن و بسته بندی نیز اجتناب کنید.

BOCH-FA-4.jpg

نبود گارانتی؛ گول گارانتی‌های غیر معتبر را نخورید

یکی از ساده‌ترین شیوه‌های خرید محصولات اصلی، تهیه آنها از مراکز مجاز و با گارانتی اصلی است. در این شرایط با خیالی آسوده از محصول خریداری شده استفاده می‌کنید. اهمیت گارانتی و پشتیبانی در لوازم خانگی به مراتب بیشتر از محصولات صوتی و تصویری است.

اما در صورتی که خواهان خرید محصولات بدون گارانتی با قیمت پایین‌تر هستید، بهتر است که موارد ذکر شده در این مطلب را مد نظر قرار دهید. همچنین بد نیست بدانید که گارانتی‌های ارائه شده در کنار لوازم خانگی قاچاق کاملاً نامعتبر بوده و تنها برای جلب رضایت مشتریان، کارت‌های گارانتی چاپ و ارائه می‌شوند. حتی در صورت خرید محصولات بانه‌ای و مدل‌هایی که از مجاری غیر رسمی وارد کشور شده‌اند، بهتر است که فروشگاه‌های معتبر را مد نظر قرار داده و از راهکارهای ما در این مطلب استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که در بسیاری از موارد، نیازی به رعایت تمامی نکات مندرج در این نوشتار نبوده و با استفاده از یک یا دو تکنیک نیز می‌توانید به تقلبی بودن محصول بوش و حتی سایر برندها پی ببرید.

آیا شما هم تجربه خرید لوازم خانگی تقلبی بوش را داشته و یا با این محصولات برخورد داشته‌اید؟ در این صورت می‌توانید نظرات خود را به همراه تصاویر، با ما و دیگر خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *