چرا نهنگ‌های قاتل قایق‌ها را غرق می‌کنند؟

adobe stock 2024 05 24t105119679 min 6659fd16772792639debf135

اکنون چهار سالی می‌شود که اورکاها یا همان نهنگ‌های قاتل، خود در آب‌‌های اروپا به قایق‌ها می‌کوبند و در نهایت آن‌ها را غرق می‌کنند. دانشمندان در تلاش هستند تا بفهمند که این حیوانات باهوش و اجتماعی، چگونه این ترفند مخرب جدید را یاد گرفته‌اند. برخلاف تصورات، دلیل این حرکت نهنگ‌های قاتل، برنامه‌های ضدسرمایه‌داری نیست و به حفظ قلمرو و ستیزه‌جویی نیز مربوط نمی‌شود. در حقیقت، نهنگ‌های قاتل فقط در حال بازی و تفریح هستند.

گروهی از زیست‌شناسان، مقامات دولتی و نمایندگان صنایع دریایی، پس از سال ها پژوهش درباره‌ی اینکه چرا این رفتار مخرب در میان گروه خاصی از نهنگ‌های قاتل گسترش یافته است، اکنون نتایج تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند. به نظر می‌رسد که هدف نهنگ‌های قاتل، به‌ویژه اورکاهای نابالغ، فقط تفریح و سرگرمی است. گزارش نشان می‌دهد که ترکیبی از اوقات فراغت، کنجکاوی و بازیگوشی طبیعی، باعث شده است که نهنگ‌های قاتل جوان این «روند» گرایش به قایق‌بازی را در پیش گیرند. این گرایش برای گونه‌ای که گاه‌و‌بیگاه رفتارهای عجیب و کاملاً جدیدی را اتخاذ می‌کنند، اصلاً تعجب‌آور نیست.

در سال‌های اخیر، بازیابی چشمگیر جمعیت ماهی‌های تن باله‌آبی در منطقه، برای گروهی متشکل از ۴۰ نهنگ قاتل ایبری، پیروزی بزرگی به حساب می‌آید؛ زیرا این گروه به‌ویژه از ماهی‌های بزرگ تغذیه می‌کنند. در نتیجه‌ی افزایش جمعیت ماهی‌های تن باله‌آبی، نهنگ‌های قاتل زمان کمتری را صرف جستجوی غذا می‌کنند و می‌توانند اوقات فراغتشان را به دیگر «سرگرمی‌ها» اختصاص دهند.

افزایش جمعیت ماهی‌های تن باله‌آبی در منطقه، وقت آزاد نهنگ‌های قاتل را نیز افزایش داده است

دانشمندان در مقاله‌ی منتشر‌شده نوشته‌اند: «علاوه بر این، تغییرات اقلیمی نیز می‌تواند نقش داشته باشد. تغییرات اقلیمی، حضور فصلی ماهی‌های تن باله‌آبی در خلیج کادیس را به حضور دائمی تغییر داده است. فراوانی غذا در طول سال، بدین معنی است که نهنگ‌های قاتل دیگر با نیاز به تعقیب و پیگیری دائمی ماهی‌ها، مواجه نیستند.»

دانشمندان با تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده از نهنگ‌های قاتل و از طریق رصد گروه اصلی ۱۵ نفره‌ای که درحال درگیری با قایق‌ها دیده شده‌اند، دریافتند که به‌طور معمول، همزمان چندین حیوان به کشتی‌ها «حمله» می‌کنند. اما این «حمله‌ها» از دید خود نهنگ‌های قاتل، به‌هیچ‌وجه حمله در نظر گرفته نمی‌شوند.

بیشتر این ۱۵ نهنگ قاتل، حیوانات نابالغ نر بودند، یعنی «کنجکاوترین و کاوشگرترین‌ها» در جمعیت نهنگ‌های قاتل. کاری که با کله‌زدن بازیگوشانه به سکان قایق‌ها شروع شد، همزمان با رشد این حیوانات گسترش یافت و بزرگ‌تر شد. دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که این رفتار کوبیدن خود به سکان قایق برای اولین بار در حدود سال ۲۰۱۷ مشاهده شد، اما تعاملات آسیبی به قایق نرساند. اکنون که نهنگ‌های قاتل بزرگ‌تر شده‌اند، بازی آن‌ها با قایق‌ها نیز بسیار قدرتمندتر شده است.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.