فهرست بستن

چرا ماینرها دست از سر RTX 3060 بر نمی دارند؟ سیستم ضد ماینینگ انویدیا هم جواب نداد؟!

در روزهای اخیر، خبر قفل ضد ماینینگ انویدیا با نام Ethereum Lock در رسانه ها غوغا کرده است. اما به نظر می رسد که این قفل هم نمی تواند جلوی هجوم کثیف ماینرها و دلالان به کارت گرافیک RTX 3060 را بگیرد. داستان از چه قرار است؟

افزایش ارزش رمزارزها، خصوصاً بیت کوین، منجر به افزایش حرص و طمع ماینرها شده است. در نتیجه هجوم آنها به کارت‌های گرافیک افزایش یافته است. کمبود کارت‌های گرافیک به دلایل متفاوتی در جریان است که یکی از برجسته‌ترین آنها، هجوم ماینرها است. بسیاری از ماینرها که دستشان به کارت‌های گرافیک نرسیده است، به سراغ لپ تاپ‌های گیمینگ و حتی کافی نت‌ها رفته‌اند.

000ZZ-2.JPG

انویدیا که می‌دانست با عرضه RTX 3060 نمی‌تواند جلوی ماینرها را بگیرد، این کارت گرافیک را با تغییراتی همراه کرده است که در بخش ماینینگ، عملکرد مناسبی را ارائه نمی‌دهد. و حالا به سراغ بخش اصلی داستان این مطلب خواهیم رفت. یک ماینر مشهور ویدئویی را در حساب یوتیوب خود آپلود کرده است که در آن به سراغ تست عملکرد کارت گرافیک RTX 3060 در بخش استخراج رمزارز می‌رود.

این کارت گرافیکی چیزی نیست جز ZOTAC GeForce RTX 3060 Twin Edge OC Edition. بله، محصولی دیگر از کمپانی ZOTAC. در نتیجه باید بگوییم که متأسفانه زوتک پیش از اتمام قانونی زمان NDA شرکت انویدیا، اقدام به فروش و عرضه کارت‌های گرافیک RTX 3060 به ماینرها کرده است. این ویدیو کارت گرافیک فوق را در حال یک آزمایش در زمینه استخراج Ethereum نشان می‌دهد.

000ZZ-3.JPG

همان‌طور که پیش‌تر نیز بدان اشاره کردیم، انویدیا با هدف دور نگاه داشتن دست ماینرها از کارت‌های گرافیک RTX 3060، تغییراتی را در آنها به وجود آورده است که عملکرد استخراج رمزارز را از دستور کار آن خارج می‌سازد. این ماینر در تلاش است تا با عدم نصب درایور انویدیا، این قانون را دور زده و کارت گرافیک RTX 3060 را در بخش ماینینگ مورد استفاده قرار دهد. اما ظاهراً داستان به گونه دیگری رقم می‌خورد.

در این آزمایش تنها چند دقیقه پس از آغاز استخراج با کارت گرافیک ZOTAC GeForce RTX 3060 Twin Edge OC Edition، میزان هش کارت گرافیک به طور قابل توجهی کاهش یافت. به عبارت ساده‌تر، توان کارت گرافیک در ماینینگ، به طور ناگهانی به یک سوم کاهش یافت. از آنجایی که این ماینر هیچ درایوری را بر روی سیستم نصب نکرده بود، می‌توان گفت که محدودیت ایجاد شده از سوی انویدیا ارتباطی با درایور ندارد؛ چرا که در این صورت ماینرها با عدم نصب درایور می‌توانستند این محدودیت را دور بزنند.

به طور حتم باید بگوییم که محدودیت عدم عملکرد مناسب در ماینینگ، در بایوس (BIOS) کارت‌های گرافیک RTX 3060 تعریف شده است. با این وجود برخی از منابع به این نکته اشاره می‌کنند که درایور نیز در این میان بدون تأثیر نخواهد بود. این ماینر و البته دیگر ماینرهایی که موفق به دستیابی به RTX 3060 پیش از عرضه رسمی شده‌اند، متوجه یک نکته جالب توجه شده‌اند. اگر چه قفل Ethereum Lock کارت گرافیک RTX 3060 را در برابر پردازش‌های مبتنی بر رمزارز اتریوم مقاوم می‌کند، اما در برابر برخی دیگر از رمزارزها بدون خاصیت بوده و ماینرها می‌توانند از RTX 3060 برای استخراج دیگر رمزارزها استفاده کنند.

000ZZ-1.jpg

انویدیا در تلاش است تا دیواری بین ماینرها و گیمرها کشیده و دست ماینرها را از کارت‌های گرافیک گیمرا دور نگاه دارد؛ حال روشن شده است که Ethereum Lock هم نمی‌تواند ماینرها را از گیمرها جدا کند. این امکان وجود دارد که انویدیا راه دیگری را در پیش بگیرد؛ با این وجود می دانیم که این شرکت وضعیت Ethereum Lock را به احتمال زیاد در مدل‌های دیگر، افزون بر RTX 3060 نیز به خدمت خواهد گرفت.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *