چرا تلویزیون‌های خمیده شکست خوردند؟

برخی ایده‌ها بر روی کاغذ بسیار جذاب و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسند اما در واقعیت اصلا با استقبال روبرو نمی‌شوند. تلویزیون‌های خمیده را هم می‌توان با همین جمله توصیف کرد. روزی روزگاری این نوع تلویزیون‌ها سروصدای زیادی به راه انداختند ولی خیلی زودتر از انتظار از بازار حذف شدند و حالا دیگر به سختی در بازار یافت می‌شوند. در این مطلب به دلایل شکست تلویزیون‌های خمیده می‌پردازیم.

تلویزیون ال ای دی لیماک جنرال اینترنشنال مدل LEDTVGI-1232T سایز 32 اینچ

۶,۹۵۰,۰۰۰

۶,۵۹۹,۰۰۰

تومان

تلویزیون هوشمند ال ای دی دوو مدل DSL-55S7100EU سایز 55 اینچ

۱۹,۲۰۰,۰۰۰

تومان

وعده‌ی غوطه‌ور شدن در تصویر؛ ایده‌ای که عملی نشد

زمانی که تلویزیون‌های خمیده راهی بازار شدند، شرکت‌های سازنده اعلام کردند که این تلویزیون‌ها می‌توانند بیننده را در تصویر غوطه‌ور کنند و تجربه‌ای مشابه با حضور در سینما را به ارمغان بیاورند. اما در این میان شرکت‌ها به این نکته توجه نکرده‌ بودند که بیشتر خانه‌ها برای استفاده از این نوع تلویزیون‌ها چندان مناسب نبودند. جذابیت خمیده بودن تلویزیون فقط در زاویه‌ها و فاصله‌ی محدودی محسوس بود و بنابراین خیلی سریع در ارائه‌ی وعده‌های خود شکست خوردند.

دشوار بودن نصب به دیوار

تلویزیون‌های خمیده

بسیاری از کاربران تلویزیون را به جای اینکه روی میز قرار دهند، به دیوار وصل می‌کنند. در مورد تلویزیون‌های خمیده که طبیعتا اندازه‌ی بسیار بزرگی هم دارند، وصل کردن آن‌ها به دیوار به شدت‌ مشکل و چالش‌برانگیز بود.

نه‌تنها گاهی اوقات برای وصل کردن به دیوار باید از وسایل مخصوصی استفاده می‌کردند، بلکه لبه‌های خمیده‌ی تلویزیون شکاف نه‌چندان زیبایی را بین دیوار و تلویزیون ایجاد می‌کرد. بنابراین کاربرانی که این تلویزیون‌ها را خریداری کرده بودند، متوجه می‌شدند که زیبایی محیط خانه‌ی آن‌ها عملا بدتر از گذشته شده است. بنابراین همین مشکلات هم یک میخ دیگر بر تابوت تلویزیون‌های خمیده محسوب می‌شد.

تلویزیون هوشمند ال ای دی دوو مدل DSL-55S7100EU سایز 55 اینچ

مشکلات زاویه دید

تلویزیون‌های خمیده

حالا باید به مشکلات زاویه دید تلویزیون‌های خمیده بپردازیم. تلویزیون‌های خمیده برای افراد مختلف زاویه دید مناسبی ارائه نمی‌کنند. به همین خاطر اگر موقعیت شما دقیقا در راستای مرکز تلویزیون نباشد، بیشتر اوقات با اعوجاج تصویر روبرو می‌شوید. با توجه به همین موضوع، اگر چند نفر در خانه بخواهند مثلا یک فیلم را تماشا کنند، عملا برخی افراد در موقعیت بهتری نسبت به دیگران قرار می‌گیرند و می‌توانند با تجربه‌ی بهتری روبرو شوند و برخی دیگر نمی‌توانند بهترین تصویر را دریافت کنند. طبیعتا چنین چیزی برای کاربران اصلا لذت‌بخش نیست.

اعوجاج تصویر

تلویزیون‌های خمیده

همانطور که گفتیم، اعوجاج تصویر در این نوع تلویزیون‌ها یک مشکل بسیار بزرگ به حساب می‌آید. بنابراین یک خط صاف در چنین تلویزیونی می‌تواند خمیده به نظر برسد و مثلا اگر در حال تماشای مسابقات ورزشی هستید، این مشکل بیشتر هم احساس می‌شود. البته همانطور که گفتیم اگر در راستای مرکز تلویزیون نشسته باشید، این مشکل چندان احساس نمی‌شود ولی برای اطرافیانی که کنار شما نشسته‌اند، این مشکل به‌خوبی قابل احساس خواهد بود.

تلویزیون ال ای دی هوشمند اسنوا مدل SSD-43SK14100M سایز 43 اینچ

قیمت بیش از حد بالا

تلویزیون‌های خمیده

یکی از قوانین در دنیای فناوری این است که کاربران در ازای پرداخت مبلغ بالاتر برای خرید یک محصول، باید مزایای محسوس و جذابی را دریافت کنند. اما در مورد تلویزیون‌های خمیده واقعیت این بود که کاربران قیمت بسیار بالاتری را بدون دریافت مزایای ملموس، پرداخت می‌کردند.

طبیعتا در چنین شرایطی فقط تعداد اندکی از کاربران فریب می‌خورند و اکثریت آن‌ها ترجیح می‌دهند از تلویزیون‌های تخت و مناسب استفاده کنند.

مانیتورهای خمیده همچنان محبوب هستند

با وجود اینکه تلویزیون‌های خمیده خیلی زود از بازار کنار رفتند، اما در طرف مقابل مانیتورهای خمیده همچنان محبوبیت بالایی دارند. تفاوت اصلی این دو هم مربوط به اندازه‌ی مانیتور و فاصله‌ی کاربر از آن است. زمانی که نزدیک به مانیتور خمیده نشسته‌اید، خمیده بودن آن تجربه‌ی استفاده‌ی جذاب‌تری برای شما امکان‌پذیر می‌کند. از همه مهم‌تر، معمولا همواره فقط یک نفر از مانیتور استفاده می‌کند و بنابراین به راحتی می‌توانید زاویه‌ی قرارگیری خود را نسبت به آن تنظیم کنید.

یکی دیگر از مزایای مانیتورهای خمیده این است که معمولا ارتفاع زیادی ندارند ولی در عوض عرض بالایی در اختیار شما قرار می‌دهند و به‌عنوان یک مانیتور اولترا واید غول‌پیکر به‌شدت محبوب هستند. در ضمن یکی از مشکلات مانیتورهای اولترا واید معمولی این است که ممکن است در لبه‌ها با رنگ‌ها و زاویه دید نه‌چندان خوبی روبرو شوید اما اگر در راستای مرکز مانیتور خمیده نشسته باشید، زاویه دید لبه‌ها هم مناسب خواهد بود.

مانیتور ایسوس مدل VG328H1B سایز 31.5 اینچ

۱۵,۷۰۰,۰۰۰

۱۵,۰۷۲,۰۰۰

تومان

 مانیتور سامسونگ مدل Odyssey Ark LS55BG970NMXUE سایز 55 اینچ

۱۷۸,۰۰۰,۰۰۰

۱۲۳,۹۰۰,۰۰۰

تومان

سخن پایانی

تلویزیون‌های خمیده یکی دیگر از ایده‌هایی بودند که در واقعیت اصلا با موفقیت روبرو نشدند و خیلی زود از بازار کنار گذاشته شدند. قاعدتا قرار نیست تمام ایده‌های نوآورانه با موفقیت روبرو شوند اما خوشبختانه شرکت‌های سازنده معمولا دنبال عملی کردن ایده‌های جدیدی هستند. به عنوان مثال حالا برخی شرکت‌ها تلویزیون‌های رول شونده را تولید کرده‌اند که البته این مدل‌ها هم قیمت‌های نجومی دارند و باید ببینیم آیا در سال‌های آینده قیمت آن‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند یا نه.

تلویزیون ال ای دی لیماک جنرال اینترنشنال مدل LEDTVGI-1232T سایز 32 اینچ

۶,۹۵۰,۰۰۰

۶,۵۹۹,۰۰۰

تومان

تلویزیون هوشمند ال ای دی دوو مدل DSL-55S7100EU سایز 55 اینچ

۱۹,۲۰۰,۰۰۰

تومان

منبع: HowToGeek

سوالات متداول

چرا تلویزیون‌های خمیده شکست خوردند؟

در این زمینه می‌توانیم به مشکلاتی مانند قیمت بسیار بالا، زاویه دید نامناسب و اعوجاج تصویر اشاره کنیم.

آیا مانیتورهای خمیده همچنان محدود هستند؟

بله زیرا مانیتورها معمولا فقط از طرف یک نفر استفاده می‌شوند و مشکلات تلویزیون‌های خمیده را ندارند.

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.