فهرست بستن

چرا اسم اولیه انتشارات مارول تغییر پیدا کرد؟

انقلاب مارول کامیکز

در سال ۱۹۶۱ دو اتفاق اساسی روی داد. گودمن بالاخره بخش کمیک خودش را رسماً به مارول تغییر داد، برندی که اولین بار در شماره ۶۹ کمیک Journey Into Mystery و شماره ۹۵ کمیک Patsy Walker استفاده شد. همچنین او متوجه شد که علاقه به ابرقهرمان‌ها دوباره بیش‌تر شده است، چرا که کمیک‌هایی مثل Justice League دی‌سی در آن دوره محبوب بودند.

دوران نقره‌ای کمیک‌ها در حال آغاز بود و به همین دلیل گودمن از لی (که بعد از دهه‌ها نوشتن کمیک دیگر به فکر استعفا افتاده بود) خواست تا یک تیم ابرقهرمانی برای مارول خلق کند.

لی با جک کربی (که به مارول بازگشته بود) همکاری کرد و شماره ۱ کمیک Fantastic Four را در سال ۱۹۶۱ به وجود آورد. این کمیک شخصیت‌هایی با عمق بیش‌تر از ابرقهرمانان گذشته را شامل می‌شد که با مشکلات شخصی خود نیز دست و پنجه نرم می‌کردند و فقط به فکر جنگیدن با یک سوپر ویلن نبودند. این رویکرد بین مخاطبان و خوانندگان شدیداً محبوب شد و آن‌ها توانستند با این ابرقهرمان‌های تازه خلق شده ارتباط بیش‌تری برقرار کنند.

لی که به نظر دوباره انگیزه خود را پیدا کرده بود با هنرمندان دیگر برای خلق ابرقهرمانان جدید همکاری کرد و کمیک‌هایی مثل The Incredible Hulk با همکاری جک کربی و The Amazing Spider-Man را در کنار استیو دیتکو خلق کرد. او حتی قهرمانان قدیمی تایملی کامکیز مثل ساب-مارینر (به عنوان آنتاگونیست فنتستیک فور) و کاپیتان آمریکایی که از زمان جنگ جهانی دوم در یخ‌ها منجمد و مدفون شده بود را دوباره به دنیای داستان‌ها برگرداند.

در طی سال‌های پیش‌رو، دیگر شخصیت‌های تایملی کامیکز مثل هیومن تورچ اولیه، بلوند فانتوم و نابودگر (The Destroyer – یکی از اولین شخصیت‌های خلق شده توسط استن لی) تحت عنوان مارول و در کمیک‌های جدید استفاده شدند. لی و نویسندگان دیگر این طور مقرر کرده بودند که ماجراجویی‌های این شخصیت‌ها در دهه ۴۰ میلادی واقعاً اتفاق افتاده‌اند و همین باعث شد تا وجود یک تاریخچه برای گسترش دنیای مارول به وجود آید.

برای هماهنگ شدن با رویکرد لی در اضافه کردن عمق شخصیتی به این ابرقهرمان‌ها، اکثر این شخصیت‌های قدیمی نیز دچار مشکلات شخصی و مواردی از این دست شدند. به عنوان نمونه کاپیتان آمریکا وقتی قرار نبود سراغ یک خبیث و سوپر ویلن برود، سعی می‌کرد تا خودش را با دنیا و جامعه مدرن زمان خودش هماهنگ کند.

استن لی حتی با استفاده از فرصت پیش آمده با اسم جدید کمپانی، فن کلاب‌هایی برای خوانندگان کمیک‌های مارول با نام‌هایی مثل The Merry Marvel Marching Society و Friends of Old Marvel (یا به طور خلاصه FOOM) ایجاد کرد. این کار به همراه ستون Stan’s Soapbox که در کمیک‌ها وجود داشت، یک حس دوستانه و رفاقت با مخاطبان ایجاد و کمک کرد تا لی مارول را تبدیل به برندی قابل اطمینان کند که طرفداران می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

او درباره مارول کامیکز در بسیاری از کالج‌ها حرف زد و حس احترام بیش‌تری نسبت به هنر کمیک بوک‌ها را القا کرد. در سال ۱۹۷۲، لی تبدیل به یکی از ناشران مارول کامیکز شد و به دنبال راه‌های جدیدتری برای تبلیغ برند مارول و نقل داستان‌های آن از طریق مدیوم‌های دیگر گشت.

با این حال برند مارول چندان خارج از صنعت کمیک مورد توجه قرار نمی‌گرفت. با وجود تلاش‌های زیاد لی، اکثر تلاش‌های مارول برای حضور در صنعت سینما و تلویزیون به سریال‌های انیمیشنی، فیلم‌های تلویزیونی و آثار پخش خانگی محدود می‌شود.

از مهم‌ترین این آثار می‌توان به سریال لایو اکشن محبوب The Incredible Hulk، چندین سریال انیمیشنی از اسپایدرمن و فیلم Captain America در سال ۱۹۹۰ اشاره کرد. با این که این شخصیت‌ها هنوز هم در دنیای کمیک‌ها محبوب بودند ولی صنعت فیلم‌سازی هنوز اعتماد کافی نسبت به آن‌ها برای سرمایه‌گذاری کلان نداشت.

این وضعیت در اواخر دهه ۹۰ میلادی با موفقیت فیلم‌هایی بر اساس شخصیت‌های مارول مثل بلید (Blade) و ایکس من تغییر کرد. همین باعث شد تا فیلم‌هایی با بودجه کلان از شخصیت‌هایی مثل اسپایدرمن و هالک ساخته و در سال ۲۰۰۸ نیز فیلم Iron Man به عنوان اولین فیلم دنیای سینمایی مارول اکران شود.

مثل کمیک‌های مارول، هر کدام از فیلم‌های دنیای سینمایی مارول نیز با وقایع دیگر فیلم‌ها ارتباط برقرار می‌کردند و در نهایت به یکدیگر مرتبط شدند.

با ۲۳ فیلمی که از دنیای سینمایی مارول تا به امروز اکران شده‌اند، مارول کامیکز توانسته با دارایی‌هایی فرای کمیک‌ بوک‌ها، برندش را به عنوان یک پیش‌رو در صنعت سرگرمی مستحکم‌تر کند. شاید نویسندگان و هنرمندانی که در تایملی کامیکز کار می‌کردند نمی‌دانستند شرکتشان چه قدر قرار است پیشرفت کند اما داستان‌ها و شخصیت‌های خلق شده به دست آن‌ها بود که باعث شدند امروز مارول تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین غول‌های صنعت سرگرمی شود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *