پیکربندی ورودی/خروجی Arrow Lake و Lunar Lake اینتل افشا شد

به نظر می‌رسد که پردازنده‌های نسل بعدی Arrow Lake و Lunar Lake شرکت اینتل مجموعه‌ای از پیکربندی های ورودی/خروجی را ارائه می‌کنند که توسط @jaykihn0 افشا شده‌اند.

علاوه بر آن باید اضافه کرد که پردازنده‌های Arrow Lake و Lunar Lake Core Ultra 200 از خط Gen5 در همه پلتفرم‌های PC پشتیبانی می‌کنند.

همانطور که می‌دانید شرکت اینتل روی طیف متنوعی از پلتفرم‌های پردازنده، از دسکتاپ‌های سطح بالا گرفته تا طرح‌های نازک و سبک کار می‌کند. این پلتفرم‌ها از خانواده‌ها پردازنده‌های Core Ultra 200 Arrow Lake و Core Ultra 200V Lunar Lake پشتیبانی خواهند کرد. پیش از این بررسی‌های دقیقی در رابطه با معماری Lunar Lake انجام شده است، همچنین مدتی قبل، به طور گسترده مشخصات پردازنده‌های Arrow Lake افشا‌ شده بودند، با این وجود اکنون اطلاعات بیشتری در رابطه با قابلیت‌های IO هر پلتفرم تراشه مربوطه منتشر شده است.

همه چیز در رابطه با پیکربندی ورودی/خروجی پردازنده‌های Arrow Lake و Lunar Lake

در رابطه با برترین پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S شرکت اینتل، می‌توان گفت که SOC Tile از ۱۶ خط PCIe Gen5 پشتیبانی می‌کند که به گرافیک‌های مجزا اختصاص داده شده است. علاوه بر آن IOE Tile دارای ۴ خط Gen5 و ۴ خط Gen4 خواهد بود که به SSDهای M.2 اختصاص داده شده‌اند، در حالی که PCH (800- سری) حداکثر ۱۴ خط Gen4، به همراه ۷ خط Gen4 برای SATA و ۲ خط Gen4 برای اتصالات دوگانه GbE LAN را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، ۱۳ خط USB2 و ۱۰ خط USB3 نیز وجود خواهد داشت. باید اشاره کرد که پردازنده‌های Arrow Lake-HX شبیه به نسخه‌های دسکتاپی ارائه شده خواهند بود، زیرا مبتنی بر یک دای مشابه هستند و تنها تفاوت آن‌ها یک خط USB2 اضافی است.

پیکربندی ورودی/خروجی Arrow Lake و Lunar Lake اینتل افشا شد

از سوی دیگر پردازنده‌های Arrow Lake-H شرکت اینتل شامل ۱۲ خط Gen4 بر روی Tile SOC، به همراه ۸ خط Gen5 برای گرافیک جداگانه، ۸ خط Gen4 برای M.2 (x4/x4) بر روی Tile IOE به علاوه ترکیبی از ۱۰ خط USB2 و ۲ خط USB3 بر روی تایل PCH خواهند بود. تا کنون هیچ چیزی در رابطه با پردازنده‌های Arrow Lake-U پایین‌رده ذکر نشده است با این حال می‌توانیم انتظار داشته باشیم که IO مشابه یا تا حدودی کاهش یافته را نسبت به تراشه‌های Arrow Lake-H ارائه کنند.

در نهایت، ما پردازنده‌های Lunar Lake اینتل را داریم که تمام قابلیت‌های IO را در SOC Tile ارائه می‌دهند. این قابلیت‌ها شامل خطوط UFS (1×۲)، Gen4 (GBE x1)، Gen4 (x3)، Gen5 (x4)، USB 3.2 Gen2x1 (x2)، USB3 (x2) و USB2 (x6) خواهند بود.

علاوه بر پیکربندی‌های ورودی/خروجی، Jaykihn نقشه پین‌ها برای سوکت LGA 1851 شرکت اینتل را نیز به اشتراک گذاشته بود که برای پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S طراحی شده است. باید اشاره کرد که طرح LGA 1851 نسبت به سوکت‌های موجود LGA 1700/1800 بسیار متفاوت است. باید بدانید که سوکت جدید دارای ۵۱ پین اضافی با فرمت LGA خواند بود.

پردازنده‌های Lunar Lake شرکت اینتل اولین محصولات از سری تراشه‌های Core Ultra 200 خواهند بود که در ماه سپتامبر به بازار عرضه می‌شود و پس از آن پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S برای PCها با کارایی بالا در ماه اکتبر منتشر خواهند شد. تمامی پردازنده‌های Core Ultra 200 باقی‌مانده نیز در اوایل سال ۲۰۲۵ و پس از رویداد CES وارد بازار خواهند شد. بنابراین منتظر جزئیات بیشتر در رویداد Innovation شرکت اینتل در ماه سپتامبر باشید.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.