پیکربندی هسته A15 Bionic اپل – همچنان مثل قبل

انتظار می‌رود سیستم روی چیپ موبایل بعدی سیب گاز زده یعنی A15 در کنار سری اسمارت فون‌های iPhone 13 در سومین هفته سپتامبر معرفی شود. بدون شک همه دوست داریم ببینیم Apple با استفاده فناوری ساخت پیشرفته‌تر در زمینه بهبود کارایی و مصرف انرژی چه قدم‌هایی برداشته است. با این حال در برخی قسمت‌ها مانند پیکربندی هسته ها، چیپست A15 Bionic اپل تغییری را ارائه نخواهد داد.

تنها زمانی که اپل تعداد هسته‌های چیپ‌های سری A خود برای آیفون‌ها را افزایش به زمانی معرفی A11 Bionic در سال 2017 باز می‌گردد. از آن زمان پیکربندی ثابت باقی مانده و با سری آیفون 13 نیز همچنان شاهد پردازنده مرکزی (CPU) 6 هسته‌ای خواهیم بود، حداقل گزارش بلومبرگ چنین چیزی را تایید می‌کند. با این حال بزرگ‌ترین تغییر بدون شک استفاده از نود جدیدتر N5P شرکت TSMC برای تولید A15 Bionic می‌باشد.

در حالی که A14 Bionic نیز با فناوری ساخت 5 نانومتری TSMC به تولید انبوه رسیده بود اما لیتوگرافی جدیدتر یک نسخه بهبود یافته است که مقداری کارایی و مصرف انرژی را بهبود می‌دهد. البته بعضی‌ها انتظار فناوری ساخت 4 نانومتری TSMC را داشتند اما تولید آن امسال آغاز نمی‌شود و تولید انبوه A15 نیز ظاهرا از ماه مِی شروع شده است.

پیکربندی هسته سیستم روی چیپ A15 Bionic اپل

گوشی آیفون

مشخصا انتظار داریم پیکربندی هسته A15 Bionic به دو هسته با کارایی بالا و چهار هسته با کارایی بهینه درست به مانند سال قبل تقسیم شود. ممکن است اپل این بار عمر باتری بیشتر را با توجه به این که چیپست در چه محصولی استفاده می‌شود هدف قرار دهد اما به مانند سال‌های قبل به احتمال بسیار شاهد امتیاز تک هسته و چند هسته بالاتری نسبت به رقبا خواهیم بود. اخیرا عملکرد Snapdragon 895 افشا شده بود که هر چند نتوانسته A14 Bionic را شکست دهد اما کارایی بسیار نزدیکی را وعده می‌دهد.

چیپ A14 Bionic

با توجه به این اتفاقات، اپل تلاش خواهد کرد تا یک تعادل میان کارایی و عمر باتری ایجاد کند. سیب گاز زده امسال کار سخت‌تری خواهد داشت زیرا برای اولین بار iPhone 13 Pro و iPhone 13 Pro Max به نمایشگرهایی با نرخ نوسازی بالا و مودم 5G دسترسی خواهند داشت که هر دو مانند قاتل باتری هستند. در هر صورت باید منتظر باشیم و ببینیم این غول فناوری چه تدابیری را برای اسمارت فون‌های محبوب خود انتخاب می‌کند. البته به مانند گذشته احتمالا تنها با تغییر جزئی در ظاهر طرف هستیم اما پیش بینی می‌شود همچنان فروش فوق العاده‌ای در انتظار سری iPhone 13 باشد.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *