فهرست بستن

پینگ اینترنت استارلینک چقدر است؟

اگر به یاد داشته باشید حدود دو سال پیش با پروژه‌ای بلندپروازانه و تقریباً تخیلی به نام استارلینک آشنا شدیم که مژده‌ی یک سرویس اینترنتی برای همه جهانیان را می‌داد. اما اخیراً می‌دانیم که این پروژه با عملی شدن فاصله چندانی ندارد و بنچمارک‌های جدید این سرویس اینترنتی هوش از سر گیمرها می‌برد.

4 ماه پیش ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت اسپیس اکس، در توییتی مدعی شد که تا 6 ماه آینده نسخه‌ی آزمایشی و بتای استارلینک در دسترس عموم قرار می‌گیرد. پس از آن نیز باخبر شدیم که اتصال به اینترنت Starlink به تجهیزات خاص و نصاب متخصص نیازی ندارد و فقط یک گیرنده‌ی انحصاری با لقب «بشقاب پرنده روی میله» (UFO on a stick) برای اتصال کافیست.

starlink-2.jpg

اما اکنون SpaceX مدعی شد خدمات اینترتی استارلینک به تاخیر 20 میلی‌ثانیه‌ای دست یافته که با اینترنت‌های زمینی برابری می‌کند. تعدادی از کاربران وب‌سایت Reddit، اسلایدهایی از اطلاعاتی که اسپیس اکس برای سازمان FCC در روز جمعه ارسال کرده بود را مشاهده و منتشر کردند.

دو آزمون بنچمارکی که توسط سرویس نام‌آشنای Speedtest.net شرکت Ookla انجام شده بود، نشان می‌داد سرویس استارلینک قادر است به سرعت دانلود سرسام‌آور 102 تا 103 مگابیت‌برثانیه‌ای، سرعت آپلود 40 تا 42 مگابیت‌برثانیه‌ای و تاخیر 18 تا 19 میلی‌ثانیه‌ای دست یابد. البته مدتی پیش باخبر شدیم که سرعت دانلود نسخه‌ی آزمایشی استارلینک در حدود 60 مگابیت‌برثانیه است؛ پس بنچمارک‌های جدید خبر از پیشرفت این سرویس نیز می‌دهند.

Starlink-de-SpaceX.jpg

یکی از مدیران اسپیس اکس به نام دیوید گلدمن مدعی شد آزمون‌های بتای استارلینک توانسته به پینگ زیر 30 میلی‌ثانیه‌ای دست یابد. برای درک بهتر این عدد، در نظر داشته باشید طبق اطلاعات وب‌سایت Speedtest، میانگین تاخیر (پینگ) در سرویس‌های پرسرعت زمینی چون DSL در کشور آمریکا حدود 25 میلی‌ثانیه و تاخیر شبکه‌های موبایل نیز در حدود 48 میلی‌ثانیه است؛ پس دستیابی به چنین سرعت و تاخیری با وجود اینکه ماهواره‌های استارلینک در فاصله‌های 540 تا 570 کیلومتری سطح زمین قرار گرفته‌اند، بسیار تحسین‌برانگیز است.

اسپیس اکس مدت‌ها پیش اعلام کرده بود استارلینک به سرعت‌های دانلود بالاتر از 100 مگابیت‌برثانیه دست یافته و اکنون طبق بنچمارک‌هایی که سازمان FCC منتشر کرده، می‌بینیم اغراقی در کار نبوده است.

starlink.png

هر دو بنچمارک ارائه شده مربوط به تاریخ 30 ژوئن (9 مرداد) بوده که در شهر سیاتل ایالت واشنگتن آمریکا انجام شده است. جالب اینجاست که در این تاریخ فقط حدود 500 ماهواره در مدار زمین قرار گرفته بودند؛ پس با توجه به اینکه اکنون بیش از 700 ماهواره SpaceX در مدار زمین جای گرفته‌اند، احتمالاً سرعت و پوشش این سرویس اینترنتی از بنچمارک‌های قبلی بسیار بیشتر است.

seattl.JPG

seattle.JPG

طبق اسلایدهای منتشر شده، شرکت SpaceX در هر ماه حدود 120 ماهواره استارلینک تولید می‌کند. ایلان ماسک در نظر دارد هزاران ماهواره در فضا قرار دهد تا به سرعت دانلود 1 گیگابیت‌برثانیه و پوشش سراسری جهان دست یابد. افزون بر این اسپیس اکس در حال توسعه و ساخت ترمینال‌هایی است که مصرف‌کنندگان را به این سرویس متصل می‌کند و قرار است مرحله‌ی آزمایشی عمومی این سرویس در چند ایالت کشور آمریکا برگزار شود.

starlink1.png

مرحله‌ی بتای عمومی استارلینک طبق گفته‌های ایلان ماسک از هفته‌های آینده آغاز می‌شود. شرکت اسپیس اکس قصد دارد تا پایان سال جاری سرویس Starlink را در مناطقی چون آمریکای شمالی و کانادا به‌صورت رسمی معرفی کند و پیش‌بینی می‌شود این سرویس در سال 2021 برای جهانیان در دسترس قرار گیرد.

البته شرکت آمازون نیز اخیراً به دور رقابت در این حوزه قدم گذاشته و قصد دارد با سرویس کوییپر (Kuiper) خود برای بیش از 95 درصد مردم کره‌ی زمین اینترنت فراهم کند؛ پس در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد رقابت جذاب این دو ابرشرکت در حوزه‌ی اینترنت ماهواره‌ای خواهیم بود.

starlink-in-your-area-alerts.jpg

در ابتدا همه می‌توانستد در وب‌سایت استارلینک برای دریافت اینترنت شرکت اسپیس‌اکس ثبت نام کنند، اما قوانینی که سازمان رگولاتوری کشور ما در خصوص «خدمات ماهواره ای در ایران» تصویب کرد، استفاده‌ی ایرانیان از این سرویس را در هاله‌ای از ابهام قرار داد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *