پیلاتس یا تی آر ایکس کدام یک بهتر است؟

پیلاتس یا تی آر ایکس کدام یک بهتر است؟

سلب مسئولیت: ویجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

دنیای تناسب اندام شامل تمرینات ورزشی متنوعی است که برای پاسخگویی به نیازها و ترجیحات مختلف طراحی شده اند. پیلاتس و TRX دو ورزش محبوبی هستند که مزایای خاص خود را برای افرادی که به دنبال بهبود سلامتی و وضعیت جسمانی خود هستند، ارائه می ‌دهند. هر دوی این روش‌ ها بر تقویت، ثبات و انعطاف‌ پذیری تأکید دارند، اما از رویکردهای متفاوتی برای دستیابی به این اهداف استفاده می کنند. این مقاله به بررسی مزایا، معایب، شباهت‌ ها و تفاوت‌ های پیلاتس و TRX می ‌پردازد تا به شما در انتخاب تمرینی که با اهداف فردی تان مطابقت دارد، کمک کند.

<!–

–>

پیلاتس چیست؟

ورزش پیلاتس ورزش محبوبی  است که بر تقویت عضلات مرکزی، بهبود قدرت و پرورش انعطاف‌ پذیری تمرکز دارد. همچنین به بهبود تعادل و وضعیت بدن کمک می ‌کند و به همین دلیل، برای افراد با تمام سطوح آمادگی جسمانی مناسب است. یکی از ویژگی های برجسته پیلاتس تمرکز بر ارتباط ذهن و بدن است که از طریق حرکات آگاهانه و تنفس کنترل‌ شده حاصل می ‌شود. پیلاتس به ‌ویژه برای افرادی که دچار آسیب دیدگی یا محدودیت‌ های جسمی هستند، فواید زیادی دارد.

TRX  چیست؟

TRX (تمرینات مقاومتی کل بدن) یکی از ورزش هایی است که این روزها به خصوص در بین جوانان طرفداران بسیاری دارد. این ورزش، نوعی سیستم تمرینی تعلیقی است که از تمرینات وزن بدن برای ایجاد تعادل، قدرت و انعطاف پذیری استفاده می کند. ورزش تی آر ایکس  به یک تمرین دهنده آویزی نیاز دارد که در حقیقت مجموعه ای از تسمه‌ های انعطاف پذیر هستند که می ‌توان آنها را به دیوار یا سقف متصل کرد. تمرینات TRX برای به چالش کشیدن بدن در سطوح مختلف حرکتی با تاکید بر تناسب اندام کاربردی طراحی شده اند.  اما در ادامه ببینیم ورزش تی آر ایکس برای چی خوبه؟

فواید TRX

تمریناتTRX  برای ایجاد انعطاف پذیری، قدرت و تعادل با تأکید بر تناسب اندام کاربردی، طراحی شده اند. این ورزش همچنین از مزایای بسیاری برای تقویت قدرت مرکزی بدن برخوردار است، زیرا بسیاری از فعالیت های بدنی برای اجرای صحیح نیاز به یک عضله مرکزی قوی دارند. تمرینات TRX  را می توان برای افراد در هر سطح تناسب اندام تغییر داد؛ به این معنی که این ورزش هم برای افراد مبتدی و هم ورزشکاران حرفه ای گزینه ای مناسب خواهد بود.

فواید پیلاتس

پیلاتس برای سلامتی و تناسب اندام ، از مزایای بسیاری برخوردار است. این ورزش می ‌تواند به افراد در بهبود وضعیت بدن، کاهش درد کمر، افزایش انعطاف پذیری و قدرت عضلات مرکزی کمک کند. پیلاتس همچنین می ‌تواند برای کاهش درد مفاصل در برخی افراد مبتلا به این مشکل مفید واقع شود.

کدام یک بهتر است؟

انتخاب بین پیلاتس و TRX به اهداف تناسب اندام و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک تمرین کم فشار با تمرکز بر بهبود وضعیت بدن، انعطاف ‌پذیری و عضلات مرکزی هستید، پیلاتس برای شما مناسب تر است. اگر به دنبال یک تمرین چالشی با تمرکز بر ایجاد قدرت کلی بدن، تعادل و انعطاف هستید، TRX ممکن است گزینه بهتری باشد. هر دو ورزش را می توان متناسب با سطح آمادگی فردی تغییر داد و آنها را به انتخابی عالی برای افراد در تمام سنین و با توانایی های مختلف تبدیل کرد.

پیلاتس یا تی آر ایکس کدام یک بهتر است؟ - ویجیاتوپیلاتس یا تی آر ایکس کدام یک بهتر است؟ - ویجیاتو

کدام یک برای کاهش وزن بهتر است؟

TRX و پیلاتس هر دو می ‌توانند برای کاهش وزن موثر باشند، زیرا هر دو به ساخت عضلات و بهبود تناسب اندام به صورت کلی کمک می ‌کنند. با این حال، بهترین تمرین برای کاهش وزن تمرینی است که از آن لذت ببرید و بتوانید به طور مداوم آن را انجام دهید. ثبات در کاهش وزن از اهمیت بسیاری برخوردار است، بنابراین فعالیتی را انتخاب کنید که برای شما لذت بخش و چالش برانگیز بوده و با برنامه و سبک زندگی شما مطابقت دارد. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که کاهش وزن به یک رژیم غذایی سالم نیز نیاز دارد، بنابراین می بایست برای رسیدن بهترین نتیجه روی تغذیه و ورزش خود به صورت همزمان کار کنید.

آیا TRX سخت تر از پیلاتس است؟

مقایسه سطح دشواری TRX و پیلاتس می ‌تواند امری شخصی باشد و به سطح آمادگی جسمانی و تجربه فرد بستگی دارد. هر دو ورزش طیف وسیعی از تمریناتی را ارائه می ‌دهند که می ‌توانند برای افزایش یا کاهش سطح دشواری بر اساس توانایی های هر شخص تغییر پیدا کنند. TRX ورزش سنگین تری بوده و شامل تمرینات تعلیقی است که از وزن بدن به عنوان مقاومت برای ایجاد قدرت و استقامت استفاده می کند. تمرینات TRX می توانند چالش برانگیزتر باشند زیرا به سطح بالاتری از ثبات و تعادل نیاز دارند و چندین گروه عضلانی را به طور همزمان درگیر می کنند.

از طرف دیگر، پیلاتس بر حرکات کنترل شده ای تمرکز می کند که انعطاف پذیری، قدرت مرکزی و حالت بدنی را بهبود می بخشد. تمرینات پیلاتس کم فشار بوده و می توانند با یا بدون تجهیزات انجام شوند.

معایب TRX و پیلاتس

TRX و پیلاتس می ‌توانند تمرینات بسیار خوبی برای بسیاری از افراد باشند. با این حال، بعضی معایب بالقوه ای وجود دارند که باید از آنها آگاه باشید.

معایب TRX

  • نیاز به تجهیزات: برای انجام تمرینات TRX به تجهیزات آویزی نیاز دارید که ممکن است گران قیمت باشند و فضای خاص خود را بطلبند.
  • ممکن است برای برخی افراد خیلی سنگین باشد: تمرینات TRX می ‌توانند سنگین باشند و به سطح بالاتری از آمادگی جسمانی و هماهنگی نیاز دارند، که این امر ممکن است برای برخی افراد چالش ‌برانگیز باشد.
  • خطر آسیب دیدگی: هر ورزشی که انجام دهید، اگر تمرینات آن به ‌درستی انجام نشود یا اگر بیماری زمینه ای داشته باشید، احتمال آسیب دیدگی وجود دارد. این امر به‌ ویژه در مورد TRX که به ثبات و تعادل بالایی نیاز دارد، بیشتر صدق می کند.

معایب پیلاتس

  • تمرینی با شدت بالا نیست: پیلاتس یک تمرین کم فشار است که ممکن است برای افرادی که به دنبال یک تمرین سنگین تر هستند، کافی نباشد.
  • ممکن است به تجهیزات نیاز داشته باشد: پیلاتس را می ‌توان بدون تجهیزات انجام داد؛ با این حال ممکن است برخی از تمرینات خاص آن به تجهیزاتی مانند ریفورمر نیاز داشته باشند که هزینه بالایی داشته و به فضایی برای راه ‌اندازی نیاز دارد.
  • برای ساخت توده عضلانی طراحی نشده است: پیلاتس برای بهبود انعطاف‌ پذیری، قدرت و وضعیت بدن طراحی شده و ممکن است برای افرادی که به دنبال ایجاد توده عضلانی قابل توجهی هستند مناسب نباشد.

چه لباسی باید برای تمرین پیلاتس یا TRX پوشید؟

برای پیلاتس، بهتر است لباس ‌های راحت و اندازه تن بپوشید که توانایی حرکت کردن داشته باشید. جوراب پوشیدن یا نپوشیدن، به ترجیح خود شخص و نوع تجهیزاتی که استفاده می کند بستگی دارد. برای TRX، پوشیدن لباس ‌های ورزشی و کفش ورزشی با پشتیبانی و چسبندگی خوب بهترین گزینه است.

پیلاتس یا تی آر ایکس کدام یک بهتر است؟ - ویجیاتوپیلاتس یا تی آر ایکس کدام یک بهتر است؟ - ویجیاتو

آیا تمرینات پیلاتس یا TRX برای مبتدیان مناسب هستند؟

تمرینات پیلاتس و TRX برای افراد در تمام سطوح آمادگی جسمانی، از جمله مبتدیان، قابل تغییر هستند. مربیان می توانند بر اساس نیازها و محدودیت های فردی تغییرات یا تنظیماتی را در کلاس ها به وجود آورند.

هر چند وقت یکبار باید تمرینات پیلاتس یا TRX را انجام داد؟

تعداد تمرینات پیلاتس یا TRX به اهداف و برنامه تناسب اندام هر شخص بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود برای  دستیابی به نتایج بهتر، تمرینات پیلاتس یا TRX را حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید. لازم به ذکر است که گوش دادن به بدن خود و اجتناب از تمرینات بیش از حد ضروری است، به ‌ویژه اگر تازه کار هستید یا محدودیت ‌های جسمی دارید.

Adblock test (Why?)

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.