فهرست بستن

پژوهش جدید: عینکی‌ها کمتر به کرونا مبتلا می‌شوند

هرچند در حال حاضر ویروس کرونا به یکی از بزرگ‌ترین معضلات جامعه بشری تبدیل شده و همه‌ی مردم جهان موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماسک زدن هستند، اما طبق پژوهش جدید، افراد عینکی به دلیل اینکه کمتر به چشم خود دست می‌زنند، با احتمال کمتری به ویروس COVID-19 مبتلا می‌شوند.

محققین هندی اخیراً روی 304 نفر در محدوده سنی بین 10 تا 80 سال که علائم کرونا را نشان می‌دادند، پژوهش جالبی انجام داده‌اند و از آن‌ها در مورد قدرت بینایی‌شان پرسیده‌اند. 19 درصد از این افراد گفته‌اند در اکثر مواقع از عینک استفاده می‌کنند و در پس این پژوهش به نتایجی چون «درصد احتمال ابتلای افرادی که در طول روز بیش از 8 ساعت از عینک خود استفاده می‌کنند، بسیار کمتر از دیگران است» دست یافته‌اند.

img-vaccine-double-masking.jpg

بر اساس گزارش وب‌سایت خبرگذاری تلگراف، این پژوهش نشان می‌دهد خطر ابتلای افراد عینکی به ویروس کرونا بین دو تا سه برابر کمتر از افراد بدون عینک جامعه است. با وجود اینکه اکثر افراد در طول روز به صورت میانگین در حدود 72 بار به چشم خود دست می‌زنند یا به عبارتی چشم خود را می‌مالند و همچنین بسیاری در حدود 23 بار در ساعت صورت خود را لمس می‌کنند، استفاده‌ی طولانی مدت از عینک باعث جلوگیری از این امر می‌شود و به همین دلیل خطر ابتلای عینکی‌ها بسیار کمتر از دیگر افراد است.

سال گذشته نیز محققین چینی یافتند که احتمال عینکی بودن مبتلایان به ویروس کرونا تا 5 برابر کمتر از دیگر افراد جامعه است. این تیم تحقیقاتی مدعی شد این امر به دلیل حضور گیرنده‌های ACE-2 در چشم است که ویروس برای ورود به سلول‌های انسان به آن‌ها می‌چسبد و آن‌ها را عفونی می‌کند.

mask-corona.jpg

محققین این پژوهش در ادامه نیز بیان کردند:

اصلی‌ترین نتیجه‌ی این پژوهش این است که تعداد بیماران عینکی مبتلا به ویروس COVID-19 بسیار کم است و این امر می‌تواند دلیلی بر تاثیرپذیری کمتر این افراد به ویروس کرونا باشد.

glassses-ebay-z.jpg

در این رابطه بخوانید:

– جهش جدید ویروس کرونا و هرآنچه که باید بدانید
– آیا اشعه فرابنفش می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد؟
– مایکروسافت از یک سیستم مدیریت واکسن کرونا رونمایی می کند
– شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا از طریق «دوربین‌های مدار بسته»
– چگونگی توزیع اولین واکسن های کرونا

این پژوهشگران در پایان نیز با اشاره به چشم‌ها به عنوان یکی از راه‌های ورودی مهم ویروس‌های SARS-CoV-2 به بدن انسان، مدعی شدند:

برای افراد عینکی که در اکثر مواقع و به خصوص در محافل اجتماعی از عینک خود استفاده می‌کنند، همین «عینک به چشم داشتن» می‌تواند عاملی محافظ در مقابل ویروس کرونا باشد و احتمال ابتلا به این ویروس از طریق چشم‌ها را کاهش دهد؛ پس احتمال ابتلای افرادی که از عینک طبی خود در طول روز استفاده می‌کنند به مراتب کمتر از دیگر افراد بدون عینک است.

نظر شما در مورد یافته‌های جدید پژوهشگران در مورد افراد عینکی چیست، آیا در ایران هم تعداد افراد عینکی مبتلا به کرونا بسیار کمتر از افراد عادی است یا خیر؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *