فهرست بستن

پشتیبانی از ویندوز در مک های جدید اپل به تصمیمات مایکروسافت بستگی دارد

اگر به یاد داشته باشید اپل دو هفته‌ی پیش در مراسم One More Thing از لپ‌تاپ‌های مک بوک ایر و مک بوک پرو مجهز به پردازنده‌ی انحصاری M1 خود رونمایی کرد و به صورت رسمی با پردازنده‌های اینتل خداحافظی نمود. با وجود اینکه سیستم‌های مک جدید با سیستم‌عامل macOS ارائه می‌شوند، اما طبق خبرهای جدید پردازنده‌ی M1 با ویندوز مایکروسافت هم سازگاری دارد.

در حال حاضر مهاجرت اپل از پردازنده‌های اینتل به پردازنده‌ی M1 در سیستم‌های مک خود طبق برنامه پیش می‌رود. اما با وجود اینکه نرم‌افزار Boot Camp در نسل جدید از مک‌ها پشتیبانی نمی‌شود، هنوز مشخص نیست آیا این کامپیوترها از سیستم‌عامل ویندوز پشتیبانی می‌کنند یا خیر.

در این راستا اخیراً معاون اول بخش مهندسی نرم‌افزار اپل، آقای Craig Federighi در یک مصاحبه مدعی شد نسخه‌ی ARM سیستم‌عامل ویندوز با پردازنده‌ی M1 مک‌های جدید سازگاری دارد، اما اینکه کاربران بتوانند از این سیستم‌عامل در مک‌های خود استفاده کنند کاملاً به تصمیم مایکروسافت بستگی دارد.

native-windows-support-m1-macs-apple-silicon.jpg

منظور وی در این مصاحبه، یکی از اظهارات گذشته‌ی مایکروسافت است. یکی از سخنگویان مایکروسافت چندی پیش اعلام کرد لایسنس نسخه‌ی ARM سیستم‌عامل ویندوز فقط برای دستگاه‌هایی ارائه می‌شود که ویندوز، سیستم‌عامل پیش‌فرض آنها است؛ پس اگر مایکروسافت تصمیم خود را تغییر ندهد، سیستم‌عامل ویندوز را روی کامپیوترهای مک اپل نخواهیم دید.

البته تاکنون برنامه‌هایی چون CrossOver توانسته‌اند نرم‌افزارهای سیستم‌عامل ویندوز را به مک‌های مجهز به Apple Silicon بیاورند. هم‌چنین توسعه‌دهندگان نرم‌افزار Parallels نیز اخیراً بیان کرده‌اند که در حال توسعه‌ی یک نسخه از نرم‌افزار مجازی‌سازی ویندوز خود برای سازگاری با مک‌های مجهز به M1 هستند.

Parallels-M1-Mac-support.jpg

Craig Federighi در مصاحبه‌ی جدید خود مدعی شد مک‌های مجهز به Apple Silicon به صورت ذاتی از فناوری لازم برای سازگاری با نسخه‌ی ARM ویندوز برخوردارند، اما عملی شدن این واقعیت به خود مایکروسافت وابسته است.

وی در ادامه نیز به عنوان یک راهکار برای اجرای برنامه‌های ویندوز در مک‌های جدید اپلیکیشن CrossOver را نام برد، اما گفت این برنامه هنوز با برنامه‌هایی چون Parallels و VMWare که در مک‌های نسل قبل قابل استفاده بودند، فاصله‌ی زیادی دارد.

در این رابطه بخوانید:

– پردازنده جدید M1، ماشین چاپ پول اپل که برای سامسونگ طراحی شده است
– سریعترین پردازنده دنیا؛ لقب شایسته‌ M1 اپل
– اپل در مورد سرعت مک بوک ایر جدید خود دروغ گفته است؟
– کالبدشکافی نشان داد: مک بوک های جدید اپل حتی با پردازنده M1 نیز تفاوت زیادی نکرده اند

او در پایان مدعی شد افزون بر این، برنامه‌های ویندوز را می‌توان با کمک راهکارهای ابری (Cloud) نیز در مک‌های مجهز به M1 اجرا کرد.

نظر شما در مورد گفته‌های معاون بخش مهندسی نرم‌افزار اپل چیست، آیا مایکروسافت لایسنس‌های لازم برای اجرای ویندوز روی مک‌‌های M1 را در اختیار کوپرتینویی‌ها می‌گذارد یا برای استفاده از برنامه‌های ویندوز در مک بوک‌ها نیاز به نرم‌افزارهای مجازی‌ساز داریم؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *