پس از سال‌ها انتظار: استفاده از ای‌نماد الزامی شد!

نشان ای‌نماد (E-Namad) که به نوعی یک تضمین برای خرید و فروش‌های آنلاین است، یک الزام و یا اختیار است؟ پس از سال‌ها ابهام در این زمینه و نگرانی از امنیت مبادلات اینترنتی، اینک با انتشار نامه‌ای از سوی مدیر عامل شاپرک، وضعیت استفاده از این نماد برای همیشه روشن شد. به نفع کاربران و به ضرر فروشندگان و یا نشانی که تأثیر خاصی در شکایات ندارد؟

در صورتی که از خرید اینترنتی خود ناراضی بوده و یا به نوعی نگران سرمایه از دست رفته خود باشید، می‌توانید با ورود به پنل کاربری ای‌نماد از آن وب سایت شکایت کرده و بدین ترتیب نخستین و ساده‌ترین راه را برای پیگیری مشکل خود که می‌تواند ارسال محصول اشتباه، عدم پرداخت وجه و یا… باشد را پیگیری کنید.

enamad-2.jpg

اگر چه در نگاه نخست ای‌نماد برای کاربران یک دیوار امن ذهنی ایجاد می‌کند، اما بد نیست بدانید که استفاده از آن مشکلات بسیاری را به همراه دارد. عدم پاسخ به شماره‌های درج شده در وب سایت ای‌نماد، خطاهای متعدد در حین ثبت شکایت و … شما را از ثبت شکایت در این سامانه منصرف می‌کند. متأسفانه پس از گذشت مدت‌های طولانی، هنوز خطاهای متعددی که به کاربران حتی در زمینه نوع متن و نوشتار داده می‌شود، برطرف نشده و عملاً امکان ثبت شکایت در این سامانه وجود ندارد.

با این وجود وب سایت‌های دارای ای‌نماد امنیت بالاتری را به نسبت دیگر فروشگاه‌ها دارند. الزام به استفاده از ای‌نماد برای سال‌های متوالی یک سؤال بزرگ بود؛ اما حالا مدیر عامل شاپرک با ارسال نامه‌ای به تمامی مدیران شرکت‌های پرداخت یار، اعلام کرده است که از مرداد ماه سال جاری، پایانه‌ها تنها در صورتی به متقاضیان تعلق می‌گیرد که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نیز اقدام کرده باشند.

enamad-3.jpg

به بیان ساده‌تر، استفاده از نماد اعتماد الکترونیکی به یک الزام مبدل شده است. شرکت‌های پرداخت یار وظیفه تأمین درگاه‌های پرداخت اینترنتی را برای فروشگاه و شرکت‌ها بر عهده دارند. حال تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که نیازمند استفاده از درگاه‌های پرداخت هستند، نیازمند دریافت نماد اعتماد الکترونیکی هستند.

با این وجود هنوز شبهات بسیاری در این زمینه وجود دارد؛ به عنوان مثال بسیاری از خرید و فروش‌های اینترنتی، مرتبط با شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام است. برخی از کسب کارهای اینترنتی نیز در این حوزه قرار نداشته و باید گفت که تعداد آنها نیز بسیار زیاد است. همچنین بسیاری از کسب و کارهای کوچک و خانگی نیز امکان دریافت نماد اعتماد را ندارند. به نظر می‌رسد که این طرح بدون شک نیازمند تحلیل، بررسی و نگاه به ابعاد دیگر بوده و ثبت نهایی آن با سرعت بالا، می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *