فهرست بستن

پردازنده 22 نانومتری Atom اینتل روی کاوشگر 2.7 میلیارد دلاری ناسا

قبلا دیده‌ایم که مریخ نورد‌های ناسا از امکانات عجیب و غریب استفاده کرده باشند. اگر خاطرتان باشد مریخ نورد کنجکاوی (که برای اولین بار عکس‌هایی با کیفیت از سطح مریخ برای ما ارسال کرده بود) با دوربینی 2 مگاپیکسلی به مریخ ارسال شده بود. اما اینبار دیگر نوبر است. شرکت اینتل روز دوشنبه در کنفرانسی اعلام کرد که دو پردازنده 22 نانومتری Atom اینتل در داخل مریخ نورد Perseverance ناسا تعبیه شده است تا کارهای محاسباتی این مریخ نورد را انجام دهد. این پردازنده روی ماژول محاسباتی COMEX-IE38 نصب شده که توسط آزمایشگاه CompuLab ساخته شده است. برای جزئیات بیشتر با ما همراه باشید.

پردازنده 22 نانومتری Atom اینتل روی کاوشگر 2.7 میلیارد دلاری ناسا 01

دلیل استفاده از پردازنده 22 نانومتری Atom اینتل روی کاوشگر مریخ

درست شنیدید. COMEX-IE38 با پردازنده 22 نانومتری Atom E3800 اینتل، 8 گیگابایت حافظه DDR3 و 64 گیگابایت حافظه ذخیره سازی همراه با پورت Ethernet، یو اس بی، ساتا، PCle و پورت UART ساخته شده است. دانشمندان آمریکایی تا مدت‌ها کامپیوتر محاسباتی ماموریت‌های آپولو (سفر به ماه) را به سخره می‌گرفتند چرا که قدرت محاسباتی آن‌ها کمتر از یک ماشین حساب TI بود. اما این یکی دیگر نوبر است. هر کسی که از Netbook های قدیمی استفاده کرده باشد، می‌داند که پردازنده اتم اینتل حتی از آن هم کندتر بوده است.

خب تا اینجای کار همه ما در نظر داشتیم که پردازنده اتم یک شوخی است اما هنوز تمام نشده. پردازنده اصلی که اعمال اصلی این کاوشگر را انجام می‌دهد 12 برابر کندتر از پردازنده اتم است! بله. پردازنده خود کاوشگر یک PowerPC 750 متعلق به سال 1998 است. این تراشه تک هسته‌ای با سرعت 233 مگاهرتز کار می‌کند و برای iMacهای اپل استفاده می‌شد تا اینکه اپل در سال 2006 از پردازنده‌های اینتل استفاده کرد. جالب است بدانید که یک پردازنده اتم E3800 می‌تواند به 3300 MIP (هر MIP برابر است با پردازش 1 میلیون دستورالعمل) دست پیدا کند. حال اگر فکر می‌کنید که چرا ناسا باید از یک تراشه ضعیف‌تر در کاوشگر گران خود استفاده کند باید به شما بگوییم که دلیل آن مقاومت این تراشه‌ در برابر اشعه‌های موجود در مریخ است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *