فهرست بستن

پردازنده جدید در لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer

پردازنده‌های رایزن 4000 دسکتاپ با اسم رمز Vermeer بر پایه معماری Zen 3 در ادامه سال عرضه خواهند شد و حالا با توجه به اطلاعاتی که 1usmus منتشر کرده باید منتظر پردازنده جدید در لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer باشیم. این کاربر مشهور که برنامه DRAM Calculator for Ryzen و همچنین ابزار اخیر ClockTuner را منتشر نموده، از جزئیات جالبی درباره پردازنده‌های دسکتاپ Zen 3 پرده برداشته است.

با توجه به 1usmus، تیم سرخ هم اکنون مشغول کار روی یک مدل 10 هسته‌ای با معماری Zen 3 در خانواده رایزن 4000 است. او گزارش کرده که این اطلاعات توسط جدیدترین فریم ویر AGESA 1.0.8.1 تایید می‌شوند و حداقل یک پردازنده 10 هسته‌ای در لاین آپ جدید وجود خواهد داشت. این موضوع بسیار جالب خواهد بود زیرا نمونه 10 هسته‌ای تیم سرخ درست در مقابل مدل 10 هسته‌ای اینتل یعنی Core i9 10900K قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد که AMD کاملا به معماری Zen 3 خود مطمئن باشد و فارغ از رقابت با پرچمدار Comet Lake S احتمالا آنها حتی در انتظار Rocket Lake S نیز خواهند بود.

پردازنده جدید در لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer

نقشه راه Zen

در حالی که اینتل از یک پردازنده 10 هسته‌ای در لاین آپ 14 نانومتری فعلی خود بهره می‌برد اما به نظر می‌رسد که نسل یازدهم دسکتاپ این کمپانی از هیچ نمونه 10 هسته‌ای برخوردار نیست و حداکثر به 8 هسته محدود خواهد بود. براساس اطلاعاتی که تا به اینجا در اختیار داریم پردازنده‌های Rocket Lake S از معماری جدیدی بهره می‌برند اما تعداد هسته بالایی به مانند رقیب ارائه نمی‌دهند. ما در لاین آپ تیم سرخ گزینه‌هایی تا 16 هسته 32 رشته را مشاهده خواهیم کرد در حالی که اینتل نصف این مقدار را در اختیار دارد. تا نیمه دوم سال 2021 که لاین آپ Alder Lake با طراحی هایبرید عرضه شود خبری از هسته‌های بالا در پردازنده‌های دسکتاپ اینتل نیست.

1usmus البته اطلاعات خود را به همین موضوع ختم نکرده و دو قابلیت کلیدی چیپ‌های Zen 3 را نیز افشا نموده است. اولین قابلیت با عنوان Curve Optimizer شناخته خواهد شد که به کاربران اجازه می‌دهد تا فرکانس بوست پردازنده‌های رایزن را تنظیم نمایند و همچنین قارد خواهند بود که فرکانس هر هسته را بدون هیچ محدودیتی شخصی سازی کنند. قابلیت دیگر نیز مربوط به Infinity Fabric می‌باشد که ظاهرا حالا کنترلر حافظه یا IMC می‌تواند در حالت ترکیبی به فرکانس بیشتری دست پیدا کند. همچنین به بارگذاری یکپارچه CCD نیز اشاره شده که ظاهرا با میزان یکسان هسته در هر CCD پدید می‌آید، یعنی در نمونه‌های بالا رده Zen 3 با هسته زیاد شاهد پیکربندی 5 + 5 برای 10 هسته، 6 + 6 برای 12 هسته و 8 + 8 برای 16 هسته خواهیم بود. در هر صورت حضور پردازنده جدید در لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer می‌تواند گزینه‌های انتخابی کاربران را افزایش داده و البته قیمت‌های بهتری برای سایر مدل‌ها پدید آورد.

اطلاعاتی که از پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen 4000 در اختیار داریم

کلیدی‌ترین قابلیت هسته‌های Zen 3 خود معماری خواهد بود که ظاهرا به روز رسانی بزرگی نسبت به Zen 2 خواهند بود. با توجه به خود AMD طراحی Zen 3 به شکل کامل یک معماری پردازنده جدید بوده که افزایش IPC و سرعت کلاک بی سابقه‌ای را فراهم خواهد کرد. با توجه به Red Gaming Tech منابع آنها اشاره داشته‌اند که Zen 3 نقشه راه Zen را متحول خواهد کرد و افزایش IPC بالای دیگری را نسبت به Zen 2 ارائه می‌دهد.

گفته شده در عملیات‌های ترکیبی که از هر دو واحد صحیح و اعشاری معماری Zen بهره می‌برند، Zen 3 می‌تواند به شکل میانگین 17 درصد IPC بالاتری را ارائه کند. همچنین ادعا شده که عملیات‌های صحیح 10 تا 12 درصد افزایش کارایی را دریافت کرده‌اند در حالی که عملیات‌های اعشاری می‌توانند تا 50 درصد افزایش کارایی را دریافت کنند. عملیات‌های صحیح بیشترین چیزیست که اپلیکشین‌های معمول رده مصرف کننده از آنها استفاده می‌کنند اما برنامه‌های سنگین که از عملیات اعشاری بهره می‌برند، Zen 3 پتانسیل این را دارد که یک برگ برنده اساسی برای صنعت و بخصوص بازار سرور باشد.

افزایش کارایی Zen 3

تغییرات در حافظه کش

ما همچنین می‌توانیم شاهد یک تغییر بزرگ در بحث طراحی حافظه کش در طی مراسمی برای پردازنده‌های EPYC باشیم، جایی که Zen 3 احتمالا از طراحی حافظه کش یکپارچه بهره مند می‌شود که در واقع اجازه می‌دهد هر هسته Zen 3 نسبت به هر هسته Zen 2 به دو برابر حافظه کش در اختیار داشته باشد. در Zen 2 هر CCD از دو CCX تشکیل شده که هر CCX نیز از 16 مگابایت حافظه کش سطح سه جداگانه بهره مند است، حتی اگر چه CCD حاوی 32 مگابایت حافظه کش سطح سه می‌باشد. با Zen 3 تمام 32 مگابایت حافظه کش در اختیار هر دو CCX خواهد بود و البته به یاد داشته باشید که Zen 3 می‌تواند بیش از 32 مگابایت حافظه کش در اختیار داشته باشد.

درباره سرعت کلاک بیشتر نیز سخنانی مطرح شده که انتظار می‌رود بین 200 تا 300 مگاهرتز فرکانس بالاتری را در پردازنده‌های Zen 3 شاهد باشیم که از این نظر آنها را به مدل‌های نسل نهم اینتل نزدیک‌ خواهد کرد. همین موضوع به علاوه افزایش عظیم IPC و تغییرات معمول معماری می‌تواند باعث شود که با چیپ‌های بسیار سریع‌تر از Ryzen 3000 مواجه شویم که خود یک افزایش کارایی فوق العاده را در مقایسه با پردازنده‌های Ryzen 2000 و Rzyen 1000 به همراه داشته در حالی که بیشتر طبق ادعای خود AMD یک محصول تکاملی بوده تا انقلابی.

پردازنده Zen 2

اجازه دهید بگوییم Ryzen 9 3950X که در حال حاضر فرکانس پایه 3.5 گیگاهرتز و بوست 4.7 گیگاهرتز را در اختیار دارد، مدلی که جانشین آن خواهد بود احتمالا فرکانس پایه 4 گیگاهرتز و بوست 5 گیگاهرتز را فراهم می‌کند که می‌تواند فوق العاده باشد. هر چند که در آخر سرعت کلاکی که AMD ادعا می‌کند اهمیتی ندارد، بلکه سرعت کلاکی که پردازنده می‌تواند برای مدت زمان طولانی آن را حفظ کند مهم خواهد بود. Ryzen 9 3950X می‌تواند سرعت کلاک خود را بین 4.4 تا 4.5 گیگاهرتز حفظ نماید که آن هم با یک سری به روز رسانی (AGESA BIOS) بدست آمده و البته همچنان این به روز رسانی‌ها ادامه دارند.

آزمایش واقعی برای لاین آپ Ryzen 4000 می‌تواند توانایی آنها در حفظ سرعت کلاک تبلیغ شده باشد که فعلا نگرانی کوچکی برای برخی کاربرانیست که پردازنده‌های Ryzen 3000 را تهیه کرده‌اند، اما همچنان عملکرد این چیپ‌ها خارق العاده است که نشان می‌دهد سرعت کلاک تنها معیاری نیست که این روزها باید برای مقایسه پردازنده‌ها و معماری آنها در نظر گرفته شود. پردازنده‌های AMD Ryzen 4000 و پلتفرم X670 انتظار می‌رود تا پایان سال 2020 عرضه شود، زیرا AMD به تازگی کار خود را با لاین آپ Ryzen 3000 به پایان رسانده. ما فکر می‌کنیم زمانی بین آگِست تا اکتبر 2020 می‌تواند عرضه احتمالی سری جدید رایزن باشد، با این حال باید صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

نقشه راه لو رفته

حتی یک نقشه راه جدید نیز توسط Red Gaming Tech به اشتراک گذاشته شده که اشاره می‌کند برنامه AMD برای عرضه پردازنده‌های آتی خود تا سال 2022 به چه شکل است. این نقشه راه بر اساس تخمین‌هاست اما همچنان اطلاعات خوبی را برای ما بازگو می‌کند. در ابتدا چیپ‌های EPYC Milan احتمالا در اواسط سال 2020 عرضه شده و با سوکت فعلی SP3 سازگار هستند، از PCI Express 4.0 پشتیبانی می‌کنند، مدل‌هایی تا 64 هسته (شاید بیشتر) و توان حرارتی از 120 تا 225 وات در اختیار دارند و در مجموع طراحی آنها از 9 چیپ تشکیل می‌شود که 8 عدد متعلق به Zen 3 و یک عدد متعلق به I/O خواهند بود، درست به مانند EPYC Rome.

پردازنده جدید در لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer نقشه راه Zen

سپس سری Ryzen 4000 و Ryzen Pro 4000 با اسم رمز Vermeer هستند که از سوکت AM4 به پشتیبانی کرده و با PCIe 4.0 / DDR4 نیز سازگار هستند. پردازنده‌های Ryzen 4000 بر پایه Zen 3 تا 8 هسته به ازای هر CCX را شامل می‌شوند و گفته شده از همان پیکربندی دو CCD و یک I/O die به مانند نسل رایزن 3000 بهره مند خواهند شد. با این حال Mark Papermaster از AMD در مصاحبه‌ای با Tomshardware گفته بود که ممکن است چیپ‌های مصرف کننده در نسل بعد نیز شاهد افزایش تعداد هسته‌ها باشند.

پردازنده جدید در لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer

فارغ از آن، حتی به پردازنده‌های EPYC Genoa و سری Ryzen 5000 نیز اشاره شده. هر دو لاین آپ بر اساس Zen 4 خواهند بود و پلتفرم کاملا جدیدی را به همراه دارند که در واقع Ryzen 5000 تحت سوکت AM5 فعالیت خواهد کرد در حالی که EPYC Genoa از سوکت FP5 پشتیبانی می‌کند. فعلا باید منتظر باشیم تا صحت افزایش کارایی 20 درصدی Zen 3 را در چیپ‌های Ryzen 4000 مشاهده کنیم.

بیشتر بخوانید: لاین آپ Ryzen 4000 Vermeer آماده عرضه – بازار در انتظار تصمیم تیم سرخ

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *