فهرست بستن

پرتاپ دو ماهواره به فضا توسط هواوی برای آزمایش شبکه 6G

هنوز شبکه 5G آنگونه که باید جایگاه خود را در سراسر جهان پیدا نکرده، با این حال، غول چینی دنیای فناوری عملیات خود برای دسترسی به نسل آینده شبکه موبایل، یعنی 6G را آغاز کرده است. در همین راستا در ماه جولای امسال، پرتاپ دو ماهواره به فضا توسط هواوی برای آزمایش شبکه 6G را خواهیم داشت.

هواوی در توسعه نسل پنجم شبکه همراه پیشگام بود و حالا با اقداماتی که برای نسل آینده در پیش گرفته به نظر می‌رسد که این پیشرو بودن همچنان ادامه خواهد داشت. هواوی قرار است که با همکارییک اپراتور موبایل چینی، یعنی China Mobile و یک شرکت فضایی ملی که اطلاعاتی از آن منتشر نشده به فضا ماهواره ارسال کند. براساس اطلاعاتی که توسط Chang’an Shumajun، بلاگری که گفته می‌شود روابط نزدیکی با هواوی دارد منتشر شده، این پرتاپ ماهواره از اهمیت بالایی برای فناوری‌های بنیادی چین مانند شبکه و سوئیچینگ برخوردار است.

باوجود آنکه خبر پرتاپ دو ماهواره به فضا توسط هواوی هنوز نه به تأیید این شرکت و نه اپراتور چاینا موبایل رسیده، اقدامی طبیعی در راستای توسعه شبکه 6G به نظر می‌رسد. نسل آینده شبکه موبایل 50 برابر سریع‌تر از 5G خواهد بود و در مقایسه با شبکه‌های 5G که به ایستگاه‌های پایه برای انتقال سیگنال نیاز دارند، شبکه 6G که فرکانس‌های بالاتر را انتقال می‌دهد به ماهواره برای مخابره نیاز خواهد داشت.

Xu Zhijun، یکی از مدیران ارشد هواوی اخیراً اعلام کرده است که هواوی در سال 2030 قرار است شبکه 6G را راه‌اندازی کند. اما بزودی در خصوص این فناوری توضیحات جامعی ارائه خواهد داد. هواوی در سال 2019 در خصوص چشم‌انداز خود برای نسل آینده شبکه موبایلی اعلام کرده بود که تصمیم دارد بیش از 10 هزار ماهواره کوچک را برای ارائه خدمات 6G در سراسر جهان به فضا پرتاپ کند.

چین و در رأس آن هواوی نقش بسیار پررنگی در توسعه 5G در جهان داشته است و این شرکت هنوز هم از رقبای خود در این زمینه بسیار جلوتر است. باوجود محدودیت‌هایی که آمریکا برای غول چینی دنیای فناوری ایجاد کرده است، به نظر نمی‌رسد که واحد تحقیق و توسعه هواوی دست از توسعه شبکه 6G و پیشرو بودن در این موضوع بردارند.

سال گذشته چین اولین ماهواره آزمایشی 6G خود را از مرکز پرتاپ ماهواره Taiyuan، در استان شمالی چین یعنی Shanxi پرتاپ کرد که این دستاورد بزرگی در کشف فناوری‎های ارتباطی فضایی تراهرنز در صنعت فضایی چین به حساب می‌آید. این ماهواره که بار ارتباطی تراهرتز را حمل می‌کند، قصد دارد که برای انجام آزمایشات بار تراهرتز یک پیوند فرستنده گیرنده ایجاد کند. باید به این نکته اشاره داشته باشیم که ارتباطات تراهرتز به دلیل سرعت بالای انتقال، یکی از فناوری‌های کلیدی در جهت توسعه شبکه 6G است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *