فهرست بستن

پدافند پیشرفته Leonidas به پهپادهای تروریستی رحم نمی کند

چند سالی از حضور توانمند پهپادها در عرصه‌های نظامی می‌گذرد؛ با توجه به ابعاد و سطح مقطع راداری نه چندان زیادی این خانواده از پرنده‌ها، شکار آنها برای سامانه‌های پدافند و امنیتی بسیار دشوار شده است. اما به نظر می‌رسد که یک استارتاپ آمریکایی موسوم به Epirus راهی برای شکار آنها به شیوه‌ای حرفه‌ای و پیشرفته ابداع کرده است.

پهپادها در عرصه ترورسیم به مهره‌ای خطرناک مبدل شده‌اند؛ پدافندهایی متعدد که برای شکار جنگنده و یا موشک‌ها طراحی شده‌اند، در بسیاری از موارد قادر به درگیری با پهپادها نیستند. Epirus نام استارتاپ آمریکایی است که موفق به ساخت یک سیستم پدافند قدرتمند، به منظور شکار پهپادها در ابعاد و اندازه‌ای شده است. Leonidas پیش از آنکه پهپاد به هدف خود رسیده با آن درگیر شده و با تکیه بر مواج مایکروویو اقدام به نابودی آن خواهد کرد.

padafand-1.jpg

Epirus Leonidas یک سامانه پدافند با قابلیت درگیری با چندین هدف به صورت همزمان است؛ Leonidas نام خود را از پادشاه اسپارتا گرفته است که طبق ادعایی دروغین، در یک نبرد با تنها 300 سرباز موفق به شکست ارتش ایران شده است. این سامانه پدافندی در ابتدا اقدام به شناسایی پهپادها کرده و در اقدام بعدی با نشانه گیری امواج مایکروویو بر روی آنها، مقدار زیادی از این امواج را به سمت آنها شلیک می‌کند که در نهایت منجر به ساقط کردن پهپاد و یا پهپادها می‌شود.

padafand-2.jpg

یکی از ویژگی‌های این سامانه وزن و حجم پایین آن است که امکان جا به جایی با تریلرهای کوچک نظامی و حتی غیر نظامی را ممکن می‌سازد. سازنده ادعا می‌کند که امواج مایکروویو تنها در مسیر پهپادها حرکت کرده و به تجهیزات الکترونیکی اطراف هیچ آسیبی نمی‌رساند. سازنده تأیید می‌کند که مشغول ساخت نسخه مخصوص ناوهای جنگی آمریکا است.

پس از آنکه Leonidas با موفقیت با 66 پهپاد درگیر شده و اقدام به نابودی سریع آنها کرد، وزارت دفاع آمریکا برای استفاده از این سامانه پدافندی پیشرفته وارد مذاکره شده است. سیستم تشخیص دوست از دشمن که با هدف نابودی پهپادهای دشمن در بین پهپادهای خودی است، Leonidas را کامل‌تر کرده و امکان استفاده از آن در تمامی بخش‌ها را ممکن می‌سازد. حال باید دید که آیا وزارت دفاع و استارتاپ آمریکایی با فروش آن به دیگر کشورهای جهان موافقت خواهند کرد یا خیر.

padafand-4.jpg

بدون شک Leonidas ترکیبی از ویژگی های سخت افزار، الکترونیک و نرم افزاری حرفه ای که با ترکیب با یکدیگر به یک سیستم پیشرفته پدافندی مبدل شده اند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *