فهرست بستن

پاسخ رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص ماینینگ غیر مجاز

رسانه کلیک – رئیس دفتر رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران اعلام کرد حسن روحانی به وزرای اطلاعت و کشور ماموریت داده است تا موضوع استخراج غیر قانونی رمز ارز یا به اصطلاح ماینینگ غیر مجاز را پیگیری و با متخلفان، برخورد کنند.

اخیرا صحبت‌هایی در رابطه با استخراج رمز ارز مطرح شده که با توجه به پایین بودن نرخ برق در ایران و افزایش نرخ جهانی آن جذابیت زیادی برای استخراج‌کنندگان دارد. تعداد استخراج کنندگان (مجاز و غیرمجاز) ارزهای دیجیتال افزایش یافته که همین امر به مصرف بیشتر برق منجر شده است.

فرایند استخراج ارزهای دیجیتال، صنعت “ماینینگ” و به مراکز تولید این ارزها، مزرعه یا «فارم» گفته می‌شود. در صنعت ماینینگ، نفت و گاز به انرژی برق و در نهایت به محصول ارز دیجیتال تبدیل می‌شود.

در روزهای اخیربه دلیل نگرانی از افزایش مصرف برق و احتمال کمبود این حامل انرژی، موضوع استخراج بیت کوین در ایران مورد توجه قرار گرفته است.

در این مسیر؛ خاموشی‌های اخیر در سطح کشور و کمبور برق که با آلودگی هوای ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها همراه شده است، اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است. در همین حال برخی از رسانه‌ها از احتمال ارتباط کمبود برق با استخراج بیت‌کوین و ماینینگ غیر مجاز در کشور سخن گفته‌اند. از طرفی در روزهای اخیر اعلام شد در منطقه آزاد رفسنجان، گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین، مزرعه بزرگ استخراج بیت‌کوین راه‌اندازی کرده است. این گروه، مجوزهای لازم برای استخراج بیت‌کوین را دریافت کرده‌اند.

امروز (چهارشنبه) محمود واعظی، رئیس دفتر رییس جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درخصوص ارتباط خاموشی‌های اخیر با استخراج بیت‌کوین توسط دولت، گفت: «اینکه گفته شود که دولت بیت‌کوین را استفاده می‌کند، این اصلا یک جفا است، دولت اصلا وارد این مسائل نمی‌شود و اما اینکه در یک سال گذشته در جاهای مختلف بیت کوین استخراج می‌شده، فشار روی دولت آمد که به نوعی بتوانند این را ضابطه‌مند و قانونمند کنند و لذا دو بار در دولت مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم استفاده از آن را تایید کند.»

واعظی افزود: «البته امروز در دولت ادعایی هم شد که علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند در برخی مرغداری‌ها و جاهای مختلف از آن استفاده می‌کنند که آقای رئیس جمهور اجازه دادند وزارت اطلاعات و وزارت کشور با جدیت دنبال کنند و اگر جایی استفاده می‌شود محکم با اینها برخورد کنند چون که الان از حقی که مردم برای دمای منزل یا روشنایی خانه خود لازم دارند، اینها برای این کار، استفاده می‌کنند.»

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *