فهرست بستن

پارک نیاوران کجاست؟

پارک‌ها و بوستان‌ها از جمله جا‌های تفریحی درون شهرها هستند که برای گذران اوقات فراغت و تعطیلی‌ها در کنار عزیزان مکان مناسبی به شمار می‌روند. در شهر تهران پارک‌های متعدد و زیبایی وجود دارد که بوستان نیاوران یکی از آن‌ها است. این پارک در سال ۱۳۴۸ با الهام از سبک باغ‌های ایرانی احداث شده است.

پارک نیاوران با امکانات تفریحی و رفاهی متعدد، محیطی مناسب برای گردش و تفریح گروه‌های سنی مختلف فراهم کرده است. کانون زبان، کتابخانه، آمفی‌تئاتر، باشگاه و زمین‌های بازی و ورزش از جمله امکانات این بوستان است.

پارک نیاوران را بیشتر بشناسید:

معرفی پارک نیاوران

پارک نیاوران در یک روز برفی و پاییزی

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: سعید سجادی)

شهر تهران پارک‌ها و بوستان‌های باصفای متعددی دارد که در روزهای گرم سال و آخر هفته‌ها پاتوق بسیاری از خانواده‌ها است. پارک نیاوران که در منطقه خوش‌ آب‌وهوای نیاوران و شمال شرق تهران قرار دارد، یکی از بوستان‌های قدیمی این شهر به شمار می‌رود که در دوره پهلوی دوم و در سال ۱۳۴۸ احداث شده است.

از دو درب شمالی و جنوبی پارک نیاوران که رو به خیابان پاسداران قرار دارد، می‌توانید وارد این بوستان شوید. درب غربی نیز ورودی دیگر پارک است که در کنار آن می‌توانید درخت تنومندی از جنس خرمندی را مشاهده کنید که به‌نوعی پلاک بوستان نیاوران محسوب می‌شود.

وقتی وارد پارک نیاوران شوید طبقات و پله‌های مختلف که به سیمای نیاوران جلوه خاصی داده‌اند، نظرتان را جلب خواهند کرد. این طبقات و پلکان در واقع مشخصه و ویژگی این بوستان هستند که در قسمت‌های مختلف دیده می‌شوند. علاوه بر این، آب‌نماها و حوض‌های بزرگ نیز در جای‌جای پارک به چشم می‌خورند. در گذشته برای آبیاری و آب استخرهای این مجموعه از آب تهران استفاده می‌شد؛ اما از سال ۱۳۷۹ از آب قنوات منطقه برای این منظور استفاده می‌کنند.

یکی از قدیمی‌ترین درختان چنار پایتخت با قدمت ۱۵۰ سال در پارک نیاوران قرار دارد

یکی از دیدنی‌های پارک نیاوران دریاچه آن است که در آن ماهی، مرغابی و لاک‌پشت زندگی می‌کنند. یکی از جالب‌ترین و قدیمی‌ترین دیدنی‌های این پارک، درخت چناری است که با قدمت ۱۵۰ سال یکی از قدیمی‌ترین چنارهای پایتخت محسوب می‌شود. ارتفاع این چنار به ۲۰ متر می‌رسد.

علاوه بر چنار، گیاهان و درختانی چون سدروس، نوئل، میخک هندی، اقاقیا، چنار، کاج، بید مجنون، بیدفری، ماگنولیا، گیلاس، سیبگل، چرم لیفه یا گیلاس غازی، ایلکس و کورنوس پوشش گیاهی پارک نیاوران را تشکیل می‌دهند.

پارک نیاوران کجاست؟

پارک نیاوران تهران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: ساناز دریایی)

پارک نیاوران یکی از جاهای دیدنی تهران است که در شمال شرقی پایتخت در منطقه نیاوران قرار دارد. این بوستان را در جنوب کاخ نیاوران می‌توانید ببینید.

  • آدرس: میدان باهنر یا نیاوران، انتهای شمالی خیابان پاسداران (سلطنت آباد پیشین) (مشاهده روی نقشه)

پارک نیاوران با مترو

پارک نیاوران در یک روز برفی و زمستانی

متن مورد نظر

دسترسی به پارک نیاوران از طریق مترو امکان‌پذیر است و می‌توانید از خط یک مترو تهران استفاده کنید. برای این منظور در ایستگاه تجریش پیاده شوید؛ سپس با کمی پیاده‌روی در حدود پنج دقیقه به میدان قدس بروید و از آنجا با تاکسی خودتان را به این پارک باصفا برسانید.

ایستگاه مترو نوبنیاد نیز یکی دیگر از ایستگاه‌هایی است که دسترسی آسان به پارک نیاوران را فراهم می‌کند.

علاوه بر مترو، امکان رفتن به بوستان نیاوران با استفاده از اتوبوس‌ نیز وجود دارد. می‌توانید سوار خط‌های میدان تجریش–دارآباد، بلوار صبا-ازگل و میدان رسالت-میدان قدس شوید، در میدان نیاوران پیاده شده و به‌سمت پارک نیاوران بروید. البته لازم است بدانید، اتوبوس‌هایی که از سمت میدان رسالت به میدان قدس می‌روند، از میدان نیاوران عبور می‌کنند و در برگشت مسیر متفاوتی دارند.

روش دیگر برای رسیدن به پارک نیاوران اتوبوس‌های تندرو مسیر راه‌آهن-تجریش است. بعد از رسیدن به میدان تجریش، می‌توانید با تاکسی خود را به پارک نیاوران برسانید.

پلان پارک نیاوران

طبقات پله‌های پارک نیاوران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: Mohsen Vanaei)

پارک نیاوران تهران به سبک و طرح باغ‌های اصیل و سنتی ایران احداث شده است. نقشه این باغ را طراحان و مهندسان انگلیسی طراحی کرده‌اند و معماری آن را سردار افخم اجرا کرده است.

مساحت پارک نیاوران ۶۲ هزار متر مربع است که هشت هزار متر مربع آن گل‌کاری و در حدود ۲۰ هزار متر مربع چمن‌کاری شده است و درختان متعددی نیز در آن وجود دارد. ۳۳۲۰ متر مربع نیز به آب‌نماهای بزرگ اختصاص داده شده است.

امکانات پارک نیاوران

پله های و ورودی پارک نیاوران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: Mohsen Vanaei)

پارک نیاوران با داشتن امکانات متنوع تفریحی و ورزشی، فضایی مناسب برای تفریح کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها محسوب می‌شود.

کتابخانه، آمفی‌تئاتر، مجموعه ورزشی شهدای نیاوران، باشگاه تیراندازی آریا (ضلع شرقی پارک)، زمین بازی کودکان، نمازخانه، فضاهای دلنشین، آلاچیق، چهار استخر بزرگ، وسایل ورزشی مانند وسایل بدن‌سازی، میزهای تنیس روی میز و شطرنج از امکانات این بوستان هستند. علاوه براین، قسمتی از پارک به آکادمی کانون زبان ایران اختصاص داده شده است.

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاسان: Mohsen Vanaei، و Mazen Havashem و وحید شیخی) و 

آموزش اسکیت پارک نیاوران

فضاهای سرسبز پارک نیاوران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: وحید شیخی)

در گذشته پارک نیاوران دارای زمین اسب‌سواری و زمین روباز اسکیت‌ بود. در سال ۱۳۸۴ به‌جای این فضاها، استخر پارک نیاوران و مجموعه ورزشی شهدای نیاوران توسط شهرداری تهران ساخته شد که در آن رشته‌های ورزشی متنوعی برای خانم‌ها و آقایان آموزش داده می‌شود.

ورزش صبحگاهی پارک نیاوران

استخر پارک نیاوران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: وحید شیخی)

فضای سبز و باصفای پارک‌ها و بوستان‌های مکان مناسبی برای پرداختن به ورزش صبحگاهی و شروع یک روز شاد و پرانرژی است. پارک نیاوران نیز به مانند سایر بوستان‌های پایتخت صبح‌ها میزبان ورزشکاران و افراد زیادی در سنین مختلف است.

کافه پارک نیاوران

المان هنری در پارک نیاوران

منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: ساناز دریایی)

در پارک نیاوران کافه‌ای نیز وجود دارد که می‌توانید بعد از گردش و تفریح در پارک، ساعتی را به صرف غذا و نوشیدنی اختضاص دهید. این کافه در ضلع شرقی بوستان واقع است.

پارک نیاوران در شب برفی

منبع عکس: خبرگزاری موج (عکاس: رامونا میریان)

پرسش‌های متداول

پارک نیاوران کجاست؟

پارک نیاوران در نزدیک کاخ نیاوران در میدان باهنر یا نیاوران، انتهای شمالی خیابان پاسداران قرار دارد.

مسیر دسترسی به پارک نیاوران چگونه است؟

با استفاده از ایستگاه‌های مترو تجریش و نوبنیاد، اتوبوس تندرو خط راه‌آهن-تجریش، اتوبوس‌های خط تجریش–دارآباد، بلوار صبا-ازگل و میدان رسالت-میدان قدس می‌توانید به پارک نیاوران بروید.

مساحت پارک نیاوران چقدر است؟

پارک نیاوران ۶۲ هزار متر مربع مساحت دارد.

نزدیک‌ترین مترو به پارک نیاوران کجاست؟

ایستگاه مترو تجریش در خط شماره یک مترو تهران و ایستگاه مترو نوبنیاد نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به پارک نیاوران هستند.

نویسنده: اکرم زمانی نوری

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *