پارسی ، پنجمین زبان پر محتوای وب شد

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور با انتشار توییتی اعلام کرد که زبان فارسی با سهم 3.4 درصدی از محتوای وب، به رتبه پنجم در میان زبانهای مورد استفاده در وب رسیده که جهشی بسیار بزرگ به حساب میآید.

در دنیای ما بیش از 7 هزار زبان زنده وجود دارد ولی اینکه کدام زبان مخاطب فعال بیشتری دارد موضوعی قابل بحث و قابل استناد توسط دادههای آماری است. یکی از این آمارها و زمینههای برتری فعال بودن افراد در زمینه اینترنت و وب است که هر ساله مورد سنجش قرار میگیرد.

جالب است بدانید که تعداد زبانهایی که حداقل یک درصد از محتوای وب را در اختیار دارند، چندان زیاد نیست ولی در میان همین زبانها جایگاه ارزندهای طی سالیان اخیر به دست پارسیزبانان افتاده که جز به دلیل رشد تولی محتوا میسر نشده است.

در این زمینه موسسه آماری W3Techs که سابقه طولانی در اعلام سهم زبانهای دنیا از محتوای وب دارد در جدیدترین آمار خود اعلام نموده که زبان پارسی با سهمی 3.4 درصدی و با رشدی قابل توجه نسبت به چند سال گذشته، در جایگاه پنجم پرمحتواترین زبانهای وب قرار گرفته است.

Persian-2.jpg

تلاش برای گسترش استفاده از بان فارسی در فضای مجازی از سال 1380 و با طراحی برنامهای با عنوان توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانهای از سوی دبیرخانه شورای عالی اطلاعرسانی، با تعریف پروژههای کوچکتری از جمله مقوله فونت، ویراستاری و ویرایش، دادگان معنایی، دادگان نحوی و همچنین اسکن کردن دیجیتالی محتوا به ‌گونه ‌ای که از طریق موتورهای جستجو قابل رصد و جستجو باشد و خطایاب املایی فارسی و غیره مورد توجه قرار گرفت.

البته برخی صاحبنظران در این زمینه نقش شبکه ملی اطلاعات را نیز پر رنگ میدانند ولی ترویج تولید محتوا از یک سو و رشد قابل توجه رسانههای تازه در زمینههای مختلف تخصصی و عمومی، خود از دلایلی است که موجب گسترش تولید محتوای پارسی در محیط وب شده است.

Persian-1.jpg

در همین زمینه رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در حساب توییتر خود آمار جالب توجهی از رتبه مذکور زبان پارسی را مطرح کرده و میگوید:

سهم زبان فارسی از محتوای وب به 3.4% رسید. زبان فارسی بعد از انگلیسی، روسی، ترکیش، اسپانیولی در جایگاه 5 ام قرار گرفت. در ابتدای سال 2014 (دی‌ماه 1392) تنها 0.8 % و در جایگاه 14ام بود.

لازم به ذکر است که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در تیر ماه 1397 دورنمای سهم محتوای پارسی اینترنت را با دو برابر شدن و رسیدن به 4 درصد (نسبت به سهم زبان فارسی از محتوای وب در آن زمان) اعلام کرده بود.

در انتها باید به این موضوع اشاره شود که مسلماً رشد بیشتر پایگاههای اینترنتی از یک سو و بهبود مدلهای کسب و کار اینترنتی از سوی دیگر میتواند به ارتقای زبان پارسی در اینترنت کمک شایانی کند؛ ارتقایی که حالا بیشتر از هر زمانی نیاز به بهبود کیفیت، همراه با کمیت، در آن احساس میشود.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *