فهرست بستن

و حالا افزایش قیمت جهانی سخت افزارها آن هم با مبالغ بالا!

چندی پیش شاهد یک بیانیه نسبتاً تلخ از ASUS بودیم؛ این شرکت اعلام کرده بود که ناچار به افزایش قیمت سخت افزارهای خود، اعم از کارت گرافیک و مادربرد شده است. در همان بدو داستان نیز می‌دانستیم این کمپانی تنها در این راه قدم نخواهد گذاشت. حال متوجه شدیم که چند برند معتبر دیگر، از جمله EVGA و ZOTAC نیز دست به اقداماتی به مراتب عجیب‌تر زده‌اند!

شرکت ایسوس در بیانیه خود دلایلی را برای افزایش قیمت ذکر کرده بود که بخشی از آنها، به جنگ تجاری بین ایالات متحده آمریکا و چین باز می‌گردد. در همین حال ایسوس تأیید کرده بود که ناچار به افزایش قیمت تعداد زیادی از سخت افزارهای خود شده و تلاش این کمپانی برای حفظ قیمت‌ها بی نتیجه بوده است.

اگر تصور کرده‌اید که ایسوس تنها کمپانی است که ناچار به افزایش قیمت محصولات خود شده است، باید بگوییم که در اشتباه هستید. در شلوغی و اخبار متعدد CES 2021، برخی برندهای دیگر نیز اقدام به افزایش قیمت سخت افزارهای خود کرده‌اند. از جمله آنها می‌توان به EVGA و ZOTAC اشاره کرد. در گام نخست، این دو شرکت قیمت کارت‌های گرافیک خود را افزایش داده‌اند.

EDIt-01.png

این دو کمپانی قیمت کارت‌های گرافیک سری NVIDIA GeForce RTX 30 خود را به طور متوسط تا 10 درصد افزایش داده و حتی در یک مدل، شاهد افزایش قیمت تا 350 دلار هستیم! تغییرات قیمت این دو شرکت، 4 تا حداکثر 23 درصد است. در نتیجه این افزایش، قیمت‌ها از حداقل 70 تا حداکثر 350 دلار بالا رفته‌اند. به طور کلی، قیمت‌ها در بیش از 30 کارت گرافیک، به طور متوسط تا 10 درصد افزایش یافته است.

قیمت اکثر مدل‌ها 70 دلار افزایش یافته و چیزی در حدود 24 کارت گرافیک نیز با افزایش 31 تا 80 دلاری همراه هستند. در این میان اما قیمت کارت گرافیک ZOTAC GAMING GeForce RTX 3090 Trinity تا 350 دلار بالا رفته است. کمپانی EVGA نیز به مانند بیانیه ایسوس، اطلاعاتی را در این زمینه منتشر کرده است. EVGA در این زمینه گفت: ما در کنار شرکای تجاری خود، تمام تلاشمان را برای افزایش حداقلی قیمت‌ها کرده‌ایم.

این شرکت که اکثر کارت‌های گرافیک خود را با افزایش قیمت 70 تا 0 دلاری روبرو کرده است گفت: بنا به دلایلی متعدد این افزایش قیمت ضروری بوده و کاربرانی که در انتظار موجود بودن برخی مدل‌ها ثبت نام کرده‌اند، مشمول این افزایش قیمت نخواهند بود. به هر حال به نظر می‌رسد که با یک افزایش قیمت جهانی در زمینه سخت افزارهای مهم روبرو هستیم که به طور حتم در این میان کاربران ایرانی بالاترین آسیب را به دلیل نرخ ارزهای خارجی دریافت خواهند کرد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *