ویدئو پروژکتور مناسب فضای باز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

اگر دوست دارید در فضای باز از پروژکتور استفاده کنید و همراه با دوستان و خانواده در محیط‌های جذابی فیلم تماشا کنید، باید قبل از خرید به مشخصه‌هایی توجه کنید. در ادامه به هر آنچه که قبل از خرید پروژکتور مناسب فضای باز باید بدانید، می‌پردازیم.

ویدئو پروژکتور مگ کیوبیک مدل HY300 Android BT-WiFi6 Pro

۴,۲۸۰,۰۰۰

تومان

مینی ویدئو پروژکتور مدل P900 Android ios

۱,۳۱۱,۴۷۰

تومان

برای کیفیت تصویر: روشنایی و رزولوشن

هنگام خرید پروژکتور، رزولوشن و روشنایی همیشه از مهم‌ترین معیارها هستند، اما برای نمایش فیلم در فضای باز اهمیت آن‌ها دوچندان می‌شود؛ زیرا نمی‌توانید نور چراغ حیاط همسایه را با پرده‌های اتاق تاریک کنید. برای اینکه بتوانید میزان کارآمدی پروژکتور در برابر نورهای اضافی فضای باز را تشخیص دهید، ابتدا باید به میزان روشنایی آن توجه کنید.

روشنایی

روشنایی پروژکتور معمولا بر اساس انسی لومن (ANSI Lumens) سنجیده می‌شود که استاندارد رایجی برای خروجی نور پروژکتور محسوب می‌شود. با این حال برخی از برندها ممکن است سراغ لومن LED یا لومن منبع نور بروند که تفاوت‌هایی با انسی لومن دارند. برای مثال، در نگاه اول ممکن است ۱۰۰۰ لومن منبع نور و ۱۰۰۰ انسی لومن یکسان به نظر برسند، اما در واقع آن‌ها به سطوح کاملاً متفاوتی از روشنایی اشاره می‌کنند.

پروژکتور فضای باز

برخی معادلات تقریبی برای تبدیل انواع لومن وجود دارد، اما به طور کلی، بهتر است اولویت خود را بر پروژکتورهایی قرار دهید که روشنایی خود را با انسی لومن نشان می‌دهند، زیرا این واحد دقیق‌تر است. حداقل مطلقی برای روشنایی در فضای باز وجود ندارد، اما هرچه بالاتر باشد، بهتر است. اگر بر روی یک صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر تصویر را پخش می‌کنید یا در طول روز به تماشا می‌پردازید، نیاز شما به لومن حتی بیشتر خواهد شد. یک پروژکتور فضای باز با ۵۰۰ انسی لومن در یک شب تاریک عملکرد خوبی خواهد داشت، در حالی که پروژکتوری با ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ انسی لومن برای مقابله با نور روز مجهزتر است. منبع نور پروژکتور نیز بر روشنایی آن تأثیر می‌گذارد و به طور کلی، پروژکتورهای لیزری درخشان‌ترین نوع به شمار می‌روند.

رزولوشن

اگر می‌خواهید یک پروژکتور مناسب فضای باز بخرید، پس بدون شک باید رزولوشن را در اولویت‌های اصلی قرار دهید. پروژکتورهای با رزولوشن بالاتر، مانند پروژکتورهای ۴K، اساساً حتی در نورهای غیرقابل‌پیش‌بینی، تصویری واضح‌تر به شما ارائه می‌دهند. اگر توانایی خرید پروژکتور ۴K را ندارید، رزولوشن فول اچ‌دی (۱۰۸۰p) نیز همچنان یک گزینه مناسب است. در رزولوشن‌های پایین‌تر از این مقدار، خطر افت کیفیت تصویر در برابر عوامل محیطی وجود دارد.

برای سطوح نمایش نامنظم: تصحیح کیستون و نسبت پرتاب

یکی دیگر از متغیرها در نمایش فضای باز، سطحی است که به عنوان صفحه نمایش استفاده می‌کنید. چه بخواهید پرده پروژکتور را از درخت‌ها آویزان کنید، تصویر را روی بدنه یک ون کمپینگ بیندازید، یا به سادگی فاقد یک پایه صاف برای پروژکتور خود باشید، به دستگاهی نیاز دارید که بتواند فواصل متغیر و سطوح ناهموار را مدیریت کند. برای این منظور، باید به مشخصات تصحیح کیستون (Keystone Correction) و نسبت پرتاب (Throw Ratio) توجه کنید.

تصحیح کیستون

قابلیت تصحیح کیستون پروژکتور، توانایی آن در حفظ تصویری بدون اعوجاج حتی در زوایای مختلف است. به درجات افقی و عمودی تصحیح کیستون و همچنین اینکه این ویژگی خودکار است یا دستی دقت کنید. بدیهی است، هرچه درجه بیشتر باشد، انعطاف بیشتری در تنظیمات خود خواهید داشت.

پروژکتور فضای باز

در حالی که تصحیح کیستون خودکار ممکن است در صورتی که به دنبال راه‌اندازی بدون دخالت بیشتر هستید جذاب به نظر برسد، تنظیم دستی تصحیح کیستون اغلب برای داشتن کنترل بیشتر روی تنظیمات ترجیح داده می‌شود.

بیشتر متخصصان پروژکتور توصیه می‌کنند تا حد امکان پروژکتور را عمود بر صفحه‌ی نمایش قرار دهید تا از درجات بالاتر تصحیح ذوذنقه‌ای که می‌تواند شفافیت تصویر را کاهش دهند، اجتناب کنید.

نسبت پرتاب

نسبت پرتاب، که نباید با نسبت تصویر اشتباه شود، فاصله مورد نیاز بین پروژکتور و سطح هدف شما را مشخص می‌کند. در حالی که یک جمع صمیمی در کنار آتش ممکن است به یک پروژکتور با پرتاب کوتاه نیاز داشته باشد، فضاهای بزرگتر در فضای باز و پرده‌های نمایش به پرتاب بلندتری نیاز دارند. برای مثال، اگر پروژکتوری با نسبت پرتاب ۱.۵ و یک صفحه‌نمایش ۱۰۰ اینچی در فضای باز دارید، به فاصله ۱۵۰ اینچی بین آن‌ها نیاز خواهید داشت.

برای صدای بی‌دردسر: اسپیکر داخلی

با توجه به قرارگیری در معرض عوامل محیطی، افزودن مجموعه‌ای از بلندگوهای اکسترنال به راه‌اندازی پروژکتور شما می‌تواند دشوار باشد، مگر اینکه بلندگوی ضد آب مخصوص فضای باز داشته باشید. خوشبختانه، بسیاری از پروژکتورها همچنین دارای قابلیت‌های صوتی داخلی هستند.

پروژکتور فضای باز

برای نشان دادن توان خروجی اسپیکر، معمولا از واحد وات استفاده می‌شود. در حالی که یک اسپیکر ۵ تا ۱۰ وات ممکن است برای فضای اتاق کافی باشد، ولی برای فضای بیرونی به اسپیکر با توان بسیار بیشتری نیاز دارید. در این میان برخی پروژکتورها از اسپیکر داخلی بسیار قدرتمندی بهره می‌برند ولی تعداد آن‌ها چندان زیاد نیست.

طبیعتا اگر اولویت شما رزولوشن و روشنایی است، پس در این صورت برای محیط‌های بیرونی باید از اسپیکر جداگانه استفاده کنید. توصیه می‌شود درگاه‌های صوتی پروژکتور و اتصال بلوتوث را بررسی کنید تا مطمئن شوید با ساندبار یا سیستم بلندگوی قابل حمل شما سازگار است.

برای راه‌اندازی بی‌دردسر: ارتباطات

هنگام خرید پروژکتور برای فضای باز، بررسی نحوه اتصال آن به سایر سخت‌افزارها ضروری است. یک برند باید مشخصات اتصالات خود را فهرست کند، که قابلیت‌های بلوتوث و وای‌فای آن و همچنین ورودی‌ها و خروجی‌های باسیم آن را مشخص می‌کند. این دسته از مشخصات همچنین به شما اطلاع می‌دهد که آیا پروژکتور از طریق ApplePlay یا Google Chromecast قابلیت میرور کردن دستگاه را ارائه می‌دهد، و همچنین اینکه آیا این پروژکتور اپ‌های استریمینگ را دارد یا نه. پروژکتورهای هوشمند همچنین ممکن است گزینه‌ای برای اتصال گوشی هوشمند شما به عنوان ریموت کنترل ارائه دهند که نیاز به سخت افزار اضافی را به حداقل می‌رساند.

پروژکتور فضای باز

گاهی اوقات امکان اتصال به گوشی نسبت به اتصال با HDMI یا USB کاربردی‌تر است. اما اگر می‌خواهید سخت‌افزارهای جداگانه‌ای به پروژکتور وصل کنید، باید ببینید از چه پورت‌ها و استاندارد‌هایی پشتیبانی می‌کند.

برای راحتی جابجایی: وزن و عمر باتری

پروژکتور هایی که قرار است در فضای باز استفاده شوند، باید هم وزن مناسبی داشته باشند و هم اینکه از باتری مناسبی بهره ببرند.

وزن

پروژکتورهای مناسب فضای باز معمولا همیشه توجه زیادی به وزن نشان می‌دهند. وزن سبک‌تر قابلیت حمل پروژکتور در فضای باز را افزایش می‌دهد و لزوماً به معنای دوام کمتر آن نیست. تعریف وزن قابل حمل برای هر فرد متفاوت است، اما به طور کلی، دستگاه‌های ۲ تا حدود ۳ کیلوگرمی به راحتی قابل حمل در نظر گرفته می‌شوند. برخی از پروژکتورها برای بهبود قابلیت حمل، دارای ویژگی‌هایی مانند دسته هستند.

عمر باتری

پیدا کردن مشخصات باتری پروژکتور می‌تواند مبهم باشد، زیرا مدت زمانی که یک پروژکتور می‌تواند بدون برق مستقیم کار کند به عواملی مانند رزولوشن محتوا و صدا بستگی دارد. برخی از پروژکتورها برای افزایش عمر باتری حالت‌های Eco یا کم مصرف را ارائه می‌دهند، اما این تنظیمات اغلب باعث کاهش روشنایی یا نیاز به صدای پایین‌تر می‌شوند. همچنین ممکن است با بررسی منبع نور پروژکتور، تخمین کلی از اینکه پروژکتور چقدر سریع شارژ باتری خود را مصرف می‌کند، محاسبه کنید. در این مورد باید بگوییم که پروژکتورهای لیزری معمولا مصرف انرژی کمتری دارند.

Projector to Watch Outdoors 6

راه‌حل‌هایی برای پروژکتورهایی با عمر باتری کوتاه یا بدون باتری وجود دارد. اگر قصد دارید پروژکتور خود را از طریق برق مستقیم تغذیه کنید، حتماً طول سیم برق را در مشخصات لوازم جانبی آن بررسی کنید تا ارزیابی کنید که به چه مقدار کابل اضافی نیاز خواهید داشت.

برای مقاومت: گواهی IP

هر پروژکتورتی در معرض فرسودگی قرار می‌گیرد، اما یک پروژکتور فضای باز به کمی حفاظت بیشتر نیاز دارد. با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی غیرمنتظره یا پاشش آب از استخر، ممکن است خرید پروژکتوری با درجه‌بندی IPX برایتان ایمن‌تر باشد، که به شما در درک میزان مقاومت در برابر آب یا همان ضد آب بودن دستگاهتان کمک می‌کند. برخی از پروژکتورها همچنین ممکن است درجه‌بندی سقوط را ارائه دهند که تضمین‌کننده‌ی سالم ماندن دستگاه در صورت سقوط از ارتفاع مشخص است.

Projector to Watch Outdoors 7


روی هم رفته خرید یک پروژکتور مناسب فضای باز کار خیلی راحتی نیست زیرا باید به معیارهای زیادی توجه کنید. مانند خرید هر محصول دیگری، برای این کار هم ابتدا باید بودجه و اولویت‌های خود را مشخص کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برای خرید پروژکتور می‌توانید به سایت دیجی‌کالا سر بزنید و از بین گزینه‌های زیادی مدل موردنظر خود را انتخاب کنید.

ویدئو پروژکتور مگ کیوبیک مدل HY300 Android BT-WiFi6 Pro

۴,۲۸۰,۰۰۰

تومان

مینی ویدئو پروژکتور مدل P900 Android ios

۱,۳۱۱,۴۷۰

تومان

منبع: MakeUseOf

سوالات متداول

آیا از ویدیو پروژکتور می‌توان در فضا‌های باز استفاده کرد؟

بله. یک سری از پروژکتورها چنین امکانی را به کاربران می‌دهند.

چه پروژکتوری برای استفاده در محیط‌های سر باز مناسب است؟

دستگاه‌هایی که حداقل از روشنایی تصویر ۳۰۰۰ انسی لومنز پشتیبانی می‌کنند، برای این کار مناسب هستند.

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.