فهرست بستن

ویجیاتو: ۱۰ بازی سختی که نمی‌شد بدون استفاده از کد تقلب تمامشان کرد

ایرانسل
کوین نیک

بازی‌های مدرن معمولا طوری طراحی می‌شوند که همه گیمرها بتوانند بدون دردسر تمام‌شان کنند. اما در بیست یا حتی سی سال پیش اکثر بازی‌سازان برایشان حتی مهم نبود که مخاطبشان بازی را تمام می‌کند یا نه. اصلا بدشان می‌آمد که یک مرحله ساده و بدون پیچیدگی جلوی گیمرها بگذارند. همین موضوع باعث شد تا یک سری از بازی‌سازان حتی پایشان را فراتر از تصورات هم بگذارند و به جای طراحی مراحلی سخت، مرحله‌هایی بی‌منطق و غیرقابل رد کردن در بازی‌هایشان ایجاد کنند. گیمرها هم که دیدند برای بازی‌هایی هزینه کرده‌اند که عملا نمی‌توانند تمامشان کنند، دست به دامن کدهای تقلب شدند تا یک وقت پول بی‌زبانشان حرام نشود. در این مطلب قصه همین گیمرها را روایت کردم و از ۱۰ ویدیو گیمی برایتان گفتم که بدون استفاده از کدهای تقلب تمام کردنشان ممکن نبود.

10) Castlevania 2: Simon’s Quest

نسخه اول از مجموعه کسلوانیا با آن دشمنان سرسخت و مراحل پیچیده‌اش به قدری سخت بود که خیلی‌ها نتوانستند بازی را تمام کنند. اما سازندگان بازی حاضر هم نشدند برای قسمت دوم کمی به گیمرها ارفاق کنند و از سختی مراحل بکاهند. نه، آن‌ها به جای این کار، دنیایی پیچیده و تو در تو خلق کردند که گیمر حتما باید طبق ترتیب خاصی به مناطق مختلف آن‌ سفر می‌کرد. اما متاسفانه بازی اصلا گیمر را برای گشت و گذار در این دنیای خطرناک راهنمایی نمی‌کرد و او را آنقدر دور خودش می‌چرخاند تا بالاخره خسته شود و کد تقلب رد شدن از دیوارها را فعال کند.

9) SimCity 2000

اصولا اداره یک شهر کار آسانی نیست. اگر این موضوع را باور ندارید، پیشنهاد می‌کنم سری به بازی SimCity 2000 بزنید تا متوجه شوید اداره یک شهر می‌تواند چقدر کار پیچیده و طاقت فرسایی باشد. برای مثال، اولین و مهمترین چالشی که SimCity 2000 پیش رویتان می‌گذاشت، تعیین نرخ مالیات برای شهروندان بود. اما مالیات تعیین شده توسط شما نه باید آنقدر کم می‌بود که هزینه پروژه‌هایتان تامین نشود و نه آنقدر زیاد که کسی حاضر نباشد پا شهرتان بگذارد. رسیدن به چنین تعادلی واقعا کار سختی بود و عملا هر کسی از پس انجام آن برنمی‌آمد. با این حال، خوشبختانه بازی به شما اجازه می‌داد که با استفاده از کدهای تقلب کمی پول بدون حساب و کتاب به خزانه شهر خود واریز کنید و کار توسعه شهر را استارت بزنید.

8) Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles یکی از سخت‌ترین بازی‌های کنسول NES نینتندو بود و می‌توانست حسابی با مراحل پیچیده‌ای مثل Damn Dam روی اعصاب گیمرها برود. در مرحله Damn Dam شما باید از یک سری تونلی که در زیر آب واقع شده بودند، از بین صدها تله و مانع مختلف رد می‌شدید و چند بمب خطرناک را خنثی می‌کردید. اما مسئله اینجا بود که رد شدن از بین این موانع بدون صدمه دیدن، عملا امری غیر ممکن بود و حتی بهترین بازیکنان بازی هم نمی‌توانستند مرحله Damn Dam را بدون دغدغه تمام کنند. برای همین خیلی از آن‌ها ترجیح می‌دادند که به سراغ دیوایس‌هایی مثل گیم‌جینی بروند و با فعال کردن یک کد تقلب، تمام موانع و تله‌های این مرحله را از کار بیندازند.

7) Twisted Metal: Black

Twisted Metal: Black با آن هوش مصنوعی پیچیده و سلاح‌های کشنده ماشین‌هایش، عملا سخت‌ترین نسخه کل مجموعه بود و متاسفانه خیلی از گیمرها قادر به تمام کردنش نبودند. برای تمام کردن بازی باید اعصاب فولادی می‌داشتید و آنقدر تمرین می‌کردید که دیگر هوش مصنوعی بازی نتواند اذیتتان کند. با این حال، خیلی‌ از گیمرها اصلا حوصله چنین مسائلی را نداشتند و همان ابتدای کار کد تقلب «God Mode» را فعال می‌کردند و بدون هیچ دردسری بازی را به اتمام می‌رساندند.

6) Final Fantasy VIII

Final Fantasy VIII کلی باس عجیب و غریب داشت که اگر لول کاراکترتان به سطح خاصی نمی‌رسید، عملا نمی‌توانستید شکست‌شان دهید. برای همین مجبور بودید به بخش‌های خاصی از سرزمین بازی بروید و با کشتن دشمنان ضعیف‌تر، XP فارم کنید و سطح لول کاراکتر خود را بالا ببرید. حقیقتش را بخواهید این قضیه خیلی روی اعصاب بود و روی کیفیت تجربه بازی تاثیر مخربی داشت. برای همین اسکوئر انیکس به نسخه ریمستر Final Fantasy VIII، یک منوی کد تقلب اضافه کرد که شما می‌توانستید به واسطه آن، کل پروسه فارم کردن XP را دور بزنید و بازی را سریع‌تر تمام کنید.

Samsung Galaxy Note20 Ultra
GiftCard98

5) Earthworm Jim

Earthworm Jim هم یکی از سخت‌ترین بازی‌هایی بود که در کمال تعجب طرفدار کم نداشت. بازی کاملا می‌توانست با مراحل پیچیده و دشمنان سرسختش آزارتان دهد. اما اکثر ما حاضر بودیم به خاطر چشیدن مزه طراحی مراحل متفاوت Earthworm Jim، چالش‌های آن را به جان بخریم و برای تمام کردنش سختی بکشیم. اما خیلی‌ها هم بودند که این کار را نمی‌کردند و با یک سری کد تقلب، جان اضافه به دست می‌آوردند، بیخیال تجربه مراحل سخت می‌شدند و حتی منوی دیباگ بازی را فعال می‌کردند که به لطف آن دسترسی به کدهای تقلب دیگری هم فراهم می‌شد.

4) Turok: Dinosaur Hunter

Turok نه تنها طراحی مراحل و پلتفرمینگ پیچیده‌ای داشت، بلکه به خاطر شکل عجیب کنترلر نینتندو ۶۴، تجربه‌اش سخت‌تر هم شده بود. برای همین هر کسی که می‌خواست بازی را تمام کند، اول به منوی کد تقلب بازی می‌رفت و با وارد کردن کد «SNFFRR»، حالت دیسکوی Turok را فعال می‌کرد. با فعال شدن این کد، همه دشمنان بازی به جای حمله کردن به سمتتان، بی‌دلیل جلویتان می‌رقصیدند و شما می‌توانستید راحت‌تر به سرشان شلیک کنید. علاوه بر این، بازی یک کد دیگر هم داشت که می‌شد با فعال کردنش به جان و تیر بی‌نهایت و خیلی چیزهای دیگر هم دسترسی داشت. اما به نظرم همان دیسکو مود برای تمام کردن بازی کافی بود.

3) Battletoads

شاید برایتان عجیب باشد اما Battletoats یکی از سخت‌ترین بازی‌هایی است که هر گیمری می‌تواند در طول عمرش تجربه کند. برخی مراحل بازی به شکل بی‌منطقی سخت هستند و اصلا بدون زدن کد تقلب نمی‌شود تمام‌شان کرد. برای همین هم بود که هر کسی که پای Battletoats می‌نشست، حتما یک گیم شاک یا گیم جینی هم داشت که بتواند به واسطه آن‌ها، حداقل به جان بی‌نهایت دسترسی داشته باشد.

2) Super Star Wars

Super Star Wars سخت نبود، بی‌منطق بود. عملا دشمنان بازی بدون هیچ منطقی مدام ریسپاون می‌شدند و اگر می‌خواستید بایستید و با آن‌ها مبارزه کنید، در آخر این شما بودید که روی زمین می‌افتادید و جان می‌دادید. خوشبختانه بازی از کدهای تقلب به نسبت خوبی پشتیبانی می‌کرد که می‌توانستید با آن‌ها هم بیخیال یک سری از مراحل عجیب و غریب بازی شوید، هم از همان ابتدا به لایت سیبرتان دسترسی داشته باشید و هم نگران تمام شدن جانتان نباشید.

1) Contra

بازی Contra به قدری سخت بود که به خاطرش کد تقلب «کونامی کد» معروف شد. بله، در مورد همان کد بالا، بالا، پایین، پایین، چپ، راست، چپ، راست، ضربدر، دایره صحبت می‌کنم که در وینینگ الون ۳ اجرایش می‌کردیم و تیم‌های منتخب جهان و منتخب اروپا با آن آزاد می‌شد. اما همین کد تقلبی که شاید بود و نبودش در یک بازی فوتبالی چندان مهم نبود، نجات بخش گیمرهایی بود که می‌خواستند Contra را به هر ضرب و زوری که شده تمام کنند. با زدن کونامی کد در Contra، بازی ۳۰ جان اضافه به شما می‌داد که عملا بدون آن‌ها تمام کردن بازی ممکن نبود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *