فهرست بستن

ویجیاتو: دی سی علیه مارول در دوران پساکرونا

دنیای سینمایی مارول با اکران فیلم Iron Man در سال ۲۰۰۸ تولید نسل جدیدی از محتوای هنر هفتمی را آغاز کرد. استودیوی سینمایی مارول با همکاری دیزنی در ۱۲ سال گذشته ۲۳ عنوان سینمایی را به هواداران کمیک بوک‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی تقدیم کرد و با سرمایه‌گذاری حدود چهار میلیارد و پانصد میلیون دلاری بیشتر از ۲۲ میلیارد و ششصد میلیون دلار درآمد ثبت کرده‌اند. موفقیت فیلم‌های مارول در همان ابتدای راه، برادران وارنر و دی‌سی را قانع کرد تا پروژه مشابهی را با ابرقهرمانان خود آغاز کنند.

بنابراین دنیای گسترش‌یافته دی‌سی با فیلم Man of Steel در سال ۲۰۱۳ وارد سینما شد. فیلم‌های دی‌سی در همان ابتدای راه، نظم لازم را نداشتند و شاید همین مشکل بزرگ باعث شده برادران وارنر از اکران ۸ فیلم و سرمایه‌گذاری یک میلیارد و چهارصد میلیون دلاری تنها ۵ میلیارد و چهارصد و هشتاد میلیون دلار درآمد داشته باشد.

در سال‌های اخیر رقابت فیلم‌های مارول و دی‌سی به اوج خود رسیده و با اکران و موفقیت فیلم Joker بود (نقد آن را اینجا بخوانید) که استودیوی برادران وارنر ثابت کرد نمی‌خواهد تنها روی عناوین مرتبط با یکدیگر سرمایه‌گذاری کند. ورود دیزنی به دنیای سرویس‌های استریم هم نشان داد مخاطبان مارولی آن‌ها تنها محدود به سالن‌های سینما نیستند. همه چیز طبق برنامه‌های برادران وارنر و دیزنی در حال حرکت بود که ویروس کرونا وارد سینماها شد.

به خاطر شیوع ویروس کرونا، پروژه‌های مارول بسیار بیشتر از دی‌سی تحت تاثیر قرنطینه خانگی قرار گرفته و شاید حقیقت تلخی در حال شکل‌گرفتن است که هواداران مارول باید آهسته آهسته آن را بپذیرند؛ این که فیلم‌های دی‌سی در آینده نزدیک رقبای مارولی را به چالش می‌کشند و در این رقابت که به‌زودی نفس‌گیرتر از همیشه می‌شود، برنده‌ هستند. آیا دی‌سی می‌تواند فیلم‌های مارول را شکست دهد؟ همه چیز برای این پیروزی بزرگ مهیا به نظر می‌رسد. با ویجیاتو همراه باشید.

آیا فیلم‌های دی‌سی در دوران پس از کرونا فیلم‌های مارول را شکست می‌دهند؟

سال ۲۰۲۰: رقابتی با سیاست‌های مشابه اما شکست‌خورده

هر دو استودیوی مارول و دی‌سی تقویم اکران خود در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ را با هشت فیلم آماده کرده بودند. به عبارت دیگر، اگر از هواداران فیلم‌های کمیک بوکی هستید و شیوع ویروس کرونا شامل حال شما نمی‌شد، این فرصت را داشتید تا در سه سال آینده ۱۶ فیلم ابرقهرمانی از قهرمانان مارول و دی‌سی را تماشا کنید. اما ویروس کرونا سالن‌های سینما را تعطیل کرد تا فیلم Black Widow به عنوان آغازگر فاز چهارم دنیای سینمایی مارول با تاخیر اکران شود. مارول تصمیم گرفته بود تا فیلم اختصاصی اسکارلت جوهانسن را در تابستان به سالن‌های سینما تقدیم کند و فیلم مورد انتظار The Eternals را ماه نوامبر نمایش دهد. دی‌سی هم شرایط مشابهی برای آغاز سال ۲۰۲۰ در نظر داشت. آن‌ها با اکران فیلم Birds of Prey در ماه فوریه و فیلم Wonder Woman 1984 در ماه ژوئن به تسخیر گیشه‌ها امیدوار بودند.

با این حال ویروس کرونا همه معادلات را به هم ریخت. استودیوی برادران وارنر فرصت اکران فیلم Birds of Prey (نقد آن را اینجا بخوانید) را پیدا کرد اما این فیلم فروش پایین‌تر از انتظارات آن‌ها را ثبت کرد. باید گفت  بازاریابی غلط دلیل اصلی شکست فیلم Birds of Prey نیست و کارگردان فیلم هم تصور می‌کند مردم خیلی زود درباره عملکرد اقتصادی فیلم قضاوت کرده‌اند. اما آنسوی میدان، مارول حتی فرصت اکران فیلم Black Widow را پیدا نکرد و نمایش فیلم The Eternals را برای چندمین بار به تعویق انداخت. نیازی به یادآوری نیست که فیلم Wonder Woman 1984 هم در تاریخ از پیش تعیین‌شده اکران نخواهد شد.

آیا فیلم‌های دی‌سی در دوران پس از کرونا فیلم‌های مارول را شکست می‌دهند؟

حالا هر دو رقیب قدیمی به این امید که ویروس کرونا در چند ماه آینده نابود می‌شود، تاریخ جدید اکران فیلم‌هایشان را اعلام کرده‌اند . فیلم Black Widow در ۶ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۶ آبان ۱۳۹۹) اکران می‌شود و اکران فیلم The Eternals هم تا تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۲۱ (۲۴ بهمن ۱۳۹۹) غیرممکن به نظر می‌رسد. برادران وارنر هم  فیلم Wonder Woman 1984 را با تاخیری تقریبا دو ماهه در تاریخ ۱۴ آگوست ۲۰۲۰ (۲۴ مرداد ۱۳۹۹) به سینماها ارائه می‌کنند. تاریخ‌هایی که شاید با وضعیت فعلی ویروس کرونا در سراسر جهان باز هم تغییر کنند.

با این حال دی‌سی و برادران وارنر یکی از دو فیلم خود برای سال ۲۰۲۰ را اکران کرده‌اند (که با وجود شکست در باکس آفیس در سرویس‌های استریم در دسترس است) و عنوان بعدی یعنی فیلم Wonder Woman 1984 را هم برای اکران در میانه تابستان آماده دارند. حتی اگر دومین هنرنمایی گال گدوت در نقش واندروومن امسال اکران نشود، باز هم دی‌سی در سال ۲۰۲۰ مارول را شکست داده چون یکی از دو فیلم مارولی‌ها تا سال ۲۰۲۱ اکران نمی‌شود.

بنابراین فیلم Black Widow تنها فیلم مارول در سال ۲۰۲۰ لقب می‌گیرد. این فیلم هم مشخص نیست در ماه نوامبر اکران می‌شود یا دوباره تاخیر می‌خورد. فیلمی که هواداران مارول اعتقاد دارند همین حالا هم برای اکران‌شدنش دیر شده و باید سال‌ها پیش‌تر ساخته می‌شد.

آیا فیلم‌های دی‌سی در دوران پس از کرونا فیلم‌های مارول را شکست می‌دهند؟

سال ۲۰۲۱: هر که بامش بیش، برفش بیشتر

براساس تقویمی که دی‌سی و مارول آماده کرده بودند، مارول تصمیم داشت برای نخستین بار در تاریخ دنیای سینمایی‌اش در سال ۲۰۲۱ چهار فیلم اکران کند و دی‌سی هم برای انتشار سه فیلم آماده بود. اما شیوع ویروس کرونا تولید این فیلم‌ها را تحت تاثیر قرار داده و مشخص نیست این پروژه‌ها چه زمانی دوباره از سر گرفته می‌شوند. اما طبیعی است که بار سبک‌تر دی‌سی راحت‌تر به منزل هواداران سینما راه پیدا کند.

وین فیگ و همکارانش در استودیوهای مارول به دنبال شکل‌گیری یک جدول زمانی دقیق هستند تا اختلالی که ویروس کرونا در کار آن‌ها ایجاد کرده را جبران کند. بنابراین ممکن است تولید و توسعه عناوین مورد انتظارشان را تا ماه سپتامبر به تعویق بیاندازند. اما جیسون بلام، بنیانگذار استودیوی بلام‌هاوس و یکی از تهیه‌کنندگان قدرتمند هالیوود، پیش‌بینی کرده فعالیت دوباره استودیوهای سینمایی بزرگ تا سال ۲۰۲۱ تقریبا غیرممکن است.

با این حال پروژه فیلم‌های دی‌سی در سال ۲۰۲۱ به مراتب جذابیت بیشتری از فیلم‌های مارول دارد. برادران وارنر تاریخ اکران دو فیلم The Batman و Black Adam را به تعویق انداخته اما هم‌چنان برای انتشار آن‌ها در سال ۲۰۲۱ آماده است. تاریخ اکران فیلم The Suicide Squad هم بدون تغییر در ماه آگوست ۲۰۲۱ باقی مانده و خبر خوبی درباره این فیلم وجود دارد که هواداران دی‌سی را خوشحال می‌کند.

جیمز گان تصمیم دارد ابتدا فیلم The Suicide Squad را برای برادران وارنر کارگردانی کند و سپس فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 3 را بسازد. البته نقشه‌های جیمز گان براساس برنامه از پیش تعیین‌شده حرکت نکرده و شاید برنامه‌ها تغییر کنند.

آیا فیلم‌های دی‌سی در دوران پس از کرونا فیلم‌های مارول را شکست می‌دهند؟

اما اکران فیلم‌های مارول در سال ۲۰۲۱ شدیدا تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. استودیوی مارول فیلم Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings را برای اکران تا تاریخ ۷ می ۲۰۲۱ (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰) به تعویق انداخت و فیلم Doctor Strange: In The Multiverse Of Madness با کارگردانی سم ریمی هم تا ۲۵ مارس ۲۰۲۲ (۵ فروردین ۱۴۰۱) اکران نمی‌شود.

دنباله بدون نام فیلم Spider-Man: Far From Home که ابتدا قرار بود ۱۶ جولای ۲۰۲۱ اکران شود تا ۵ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۴ آبان ۱۴۰۰) تاخیر خورده و فیلم Thor: Love and Thunder هم با تاخیری طولانی در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۲ (۲۹ بهمن ۱۴۰۰) اکران می‌شود.

با این حال بزرگ‌ترین ضربه‌ای که کرونا به مارول زده ناشی از تاخیر در اکران فیلم The Eternals است. اکران این فیلم تا تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۲۱ (۲۴ بهمن ۱۳۹۹) غیرممکن شده و این یعنی برنامه‌ای که مارول برای اکران عناوینش در سال ۲۰۲۱ داشت به ترکیبی از آثار مورد انتظار در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تبدیل شده اما این به‌هم‌ریختگی نگران‌کننده در فیلم‌های ۲۰۲۱ دی‌سی دیده نمی‌شود.

آیا فیلم‌های دی‌سی در دوران پس از کرونا فیلم‌های مارول را شکست می‌دهند؟

شاید دنباله بدون نام فیلم Spider-Man: Far From Home برای هواداران مارول هیجان‌انگیز باشد اما فیلم‌های مارول در سال ۲۰۲۱ در برابر فیلم کاملا جدید بتمن با هنرنمایی رابرت پتینسون و بازسازی فیلم گروه جذاب Suicide Squad توسط فردی مثل جیمز گان جذابیت کم‌تری دارند. فراموش نکنید که دی‌سی در سال ۲۰۲۱ دواین جانسون را هم وارد دنیای سینمایی‌اش می‌کند. سیاست‌هایی که به استودیو برادران وارنر کمک می‌کند تا برنامه‌اش برای سال‌های آتی را بدون تغییر پیش ببرد.

به نظر می‌رسد حتی اگر ویروس کرونا بیشتر از این‌ها سینما را تحت تاثیر خودش قرار دهد، هم‌چنان شانس پیروزی برادران وارنر و دی‌سی  در ماه‌های آینده باکس آفیس جهانی بیشتر باشد. با پایان دوران انتقام‌جویان، شخصیت‌های مشهور مارول به پایان کار خود در سینما رسیده‌اند اما آن‌سوی میدان، دی‌سی با بتمن و جوکر جدید آماده است تا دنیای جذاب‌تری خلق کند.

آیا دوران چاپ بی‌وقفه اسکناس توسط کوین فیگ و دوستانش در استودیوی مارول به پایان رسیده است؟ پیش‌بینی‌ها که چنین حقیقتی را نشان می‌دهند. شما چه فکر می‌کنید؟


بیشتر بخوانید:

منبع: Screen Rant

.کپی شد

https://vgto.ir/4d8

Let’s block ads! (Why?)

بازدیدها: 0

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

you're currently offline