ویجیاتو: بررسی بازی Watch Dogs Legion

نسخه اول Watch Dogs شاید دلیلی اصلی افزایش نفرت گیمرها نسبت به کمپانی‌های یوبیسافت بود. بازی نتوانست به هیچ‌کدام از وعده‌هایی که داده بود عمل کند و یوبیسافت سر طرفدارانش را کلاه گذاشته بود. نسخه دوم سری تا حدی این فرنچایز را به سمت درستی حرکت داد و حال به نظر می‌رسد Watch Dogs Legion یک قدم جدی‌تری در همین راستا برداشته است؛ قدمی که البته خیلی هم بلند نیست. برای تهیه این بازی می‌توانید به وبسایت gamesysshop.com مراجعه کنید.

 • ژانر

  جهان-باز
 • تاریخ انتشار
  ۸ آبان ۱۳۹۹
 • پلتفرم‌ها

  ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی

  Ubisoft
 • سازنده

  یوبیسافت
 • حالت بازی

  تک نفره
 • درجه سنی بازی
  مناسب برای ۱۷ سال به بالا

بررسی بازی

Watch Dogs Legion از همان روز معرفی‌اش تا به الان روی یک موضوع مهم مانور داد: شما می‌توانید بازی را در نقش تمامی اعضای شهر لندن دنبال کنید و این بار به جای یک یا چند کاراتر اصلی، با ده‌ها کاراکتر قابل کنترل طرف هستیم.

در همین ابتدا هم می‌خواهم که به همین سوال پاسخ بدهم و تایید کنم که سازندگان بازی در یوبیسافت مونترال تا حد زیادی در به ثمر رساندن ایده‌ جذابی که ارائه داده بودند، موفق ظاهر شده‌اند و Watch Dogs Legion واقعا این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با افراد مختلفی بخش داستانی را جلو ببرید.

داستان بازی در یک لندن فوق‌مدرن جریان دارد. جایی که یک ارتش خصوصی در همکاری با گروه‌های خرابکاری توانسته کنترل شهر را در دست بگیرد و از تکنولوژی بالایی که دارد برای اهداف خرابکارانه خود استفاده می‌کند. اهداف این گروه با رضایت مردم در تضاد است و به همین خاطر هم بسیاری از مردم لندن حالا در شرایط سخت و در کنترل شدید حکومت زندگی می‌کنند و به همین خاطر هم به رهبری یک گروه هکر تصمیم می‌گیرند تا بر علیه این دیکتاتوری موجود قیام کنند.

مثل این که این خانم زیاد به قسمی که خورده وفادار نبوده!

عمق کم و زرق و برق زیاد

پیش‌زمینه داستانی‌‌ای که تا پیش از این برایتان تعریف کردم به اندازه کافی جذاب و هیجان انگیز است. با یک لندنی طرف هستیم که گیر یه عده خلافکار افتاده و حالا مردم قصد دارند تا با راه انداختن یک شورش، شهر را از دست آن‌ها پس بگیرند. باید این نکته را در نظر بگیرید که عمق خط اصلی قصه Watch Dogs Legion از همین چند خط فراتر نمی‌رود و بازی هیچ‌گاه هیچ آنتاگونیست یا پروتاگونیستی ایجاد نمی‌کند که بتوانید برای اهمیت قائل شوید و بخواهید به این خاطر داستان را جلو ببرید. همه‌چیز در سطحی‌ترین شکل ممکن اتفاق می‌افتد و طی قصه بازی هم پیچش‌هایی را نمی‌بینیم که مثلا بخواهد گیمر را غافل‌گیر کرده یا به دنبال کردن ادامه داستان ترغیب کند.

این اتفاق هم چند دلیل دارد. اول از همه که فراهم کردن امکان انتخاب کاراکترهای اصلی از میان مردم شهر تا حد زیادی قدرت پردازش داستان را از نویسندگان Watch Dogs Legion گرفته و از سوی دیگر چه گروه هکرها و چه افرادی که قدرت را در لندن در دست دارند هم آن‌قدر طی داستان بازی عمق پیدا نمی‌کنند که بخواهیم برای آن‌ها اهمیت قائل شویم. به جای آن بازی سعی می‌کند تا با روایت محیطی، خلاهای داستانی را پر کرده و روایت جذابی را برای مخاطبانش فراهم کند.

همین اتفاق هم رخ داده و برخلاف انتظار لندنی که در Watch Dogs Legion شاهد آن هستیم حسابی غنی و پر از جزییات است. بازی به‌خوبی توانسته یک تصویر درست از لندن فوق پیشرفته را ارائه دهد. حالا این قضیه چگونه رخ داده است؟ برای مثال تیپ‌های شخصیتی شهروندانی که در لندن مشاهده می‌کنیم به‌خوبی به شما یک تصویر کلی از مردمی که در این شهر زندگی می‌کنند خواهد داد.

مثلا افرادی را مشاهده می‌کنید که حسابی طرفدار تیم‌های لندنی مثل آرسنال هستند یا کافه‌ها، رستوران‌ها و دیسکوهای شهر هم به خوبی حس حال یک لندن فوق پیشرفته را به شما منتقل می‌کنند. مکان‌های معروف شهر همگی در بازی حضور دارند و نقشه Watch Dogs Legion هم آن‌قدر بزرگ است که طی مدت زمان مورد نیاز برای به پایان رساندن بازی، همیشه جاهای جدیدی برای بازدید و سرک کشیدن داشته باشید.

پوچ مثل یوبیسافت

این عمق بالا را می‌توان در نحوه رفتار مردم در خیابان‌ها و سطح شهر نیز مشاهده کرد. بازی به‌خوبی این حس را منتقل می‌کند که لندن اسیر خلافکاران شده و حالا مردم از تمام قشرهای مختلف جامعه در حال تلاش برای کنار زدن ظلم و به ثمر رساندن قیام خود هستند. متاسفانه مشکل اصلی Watch Dogs Legion زمانی مشخص می‌شود که متوجه می‌شوید برخلاف دنیای بازی، گیم‌پلی آن از چنین عمقی برخودار نیست.

ابتدا اجازه دهید تا در مورد نقاط مثبت بازی صحبت کنم. امکان جابجایی بین کاراکترهای مختلف این اجازه را داده که بتوانید مراحل بازی را با استفاده از گجت‌ها و سلاح‌های متفاوتی به پایان برسانید. تازه اگر کمی در بازی بیشتر پیشروی هم کنید، با یک سری کلاس خاص روبرو می‌شوید که هر کدام از آن‌ها توانایی‌های منحصربه‌فردی نسبت به مردم عادی شهر لندن دارند.

شخصیت‌های بامزه‌ای را می‌توانید در بازی پیدا کنید

مثلا کلاس جاسوس در بازی در دسترس خواهد بود که یک ماشین با قابلیت پرتاب راکت را در اختیار شما خواهد گذاشت. افرادی که دارای این کلاس هستند به راحتی می‌توانند از قابلیت‌های مخفی‌کاری برای جابجایی در محیط و از بین بردن دشمنان استفاده کنند.

گروه دیگری با کلاس هکر هم در واچ داگز جدید حضور دارند. همان‌طور که از اسم این گروه مشخص است، آن‌ها گجت‌های پیشرفته‌تری برای هک کردن دارند و به همین خاطر هم با استفاده از این گروه می‌توانید کنترل بیشتری روی محیط داشته باشید و برای مثال با هک کردن یک ماشین و حرکت دادن آن به سمت دشمن، او را از ببرید.

به طور کلی هک کردن این بار به صورت هوشمندانه‌تری در بازی پیاده شده و از آن می‌توانید استفاده‌های بیشتری برای از بین بردن دشمنان بکنید. هر کدام از هک‌هایی که انجام می‌دهید مانند حل یک مسئله ساده تصویری است و به همین خاطر هم بیشتر از گذشته با فرآیند هک کردن ارتبابط برقرار خواهید کرد.

داستان اصلی: ۱۷ ساعت
کامل کردن بازی : ۴۷ ساعت

اما مشکل اصلی که واچ داگز را چند پله عقب پرت می‌کند هسته گیم‌پلی بازی است. مهم‌ترین نکته در مورد یک بازی Open World سیستم هندلینگ وسائل نقلیه و تیراندازی در آن است و Watch Dogs Legion در هر دو این موارد مشکلات جدی دارد. آبجکت‌های موجود در صحنه از کاراکترها گرفته تا ماشین‌ها انگار هیچ وزنی ندارند و همگی از پر کاه پر شده‌اند. شوتینگ بازی به هیچ عنوان حس این که شما در حال استفاده از یک اسلحه هستید را منتقل نمی‌کند و همین قضیه هم باعث می‌شود که شما نتوانید فرقی بین استفاده از یک کلت یا یک اسلحه اتوماتیک پیدا کنید.

تنوع مراحل اصلی و فرعی بازی هم بالا است اما همان‌طور که گفتم هوش مصنوعی ضعیف کاراکترها، بی وزنی محیط و سیستم شوتینگ و هندلینگ ماشین بسیار بد بازی باعث می‌شود که در بسیاری از موارد نتوانید از ایده‌های خلاقانه سازندگان لذت ببرید. مانند بسیاری از بازی‌های یوبیسافت، برای Watch Dogs Legion هم می‌شود گفت که سازندگان با صرف وقت بیشتر می‌توانستند ایده جذابی که داشتند را بیشتر به ثمر برسانند، البته همین حالا هم Legion محتوای کافی برای سرگرم کردن شما در میان مدت دارد.

خلاصه بگم که…

Watch Dogs Legion یک بازی جهان باز با دنیای جذاب و ایده‌هایی خلاقانه‌ است که به‌خاطر کم‌کاری سازندگانش در عمق بخشیدن به گیم‌پلی بازی، از یک عنوان نسبتا خوب فراتر نمی‌رود.

بازی Watch Dogs Legion

می‌خرمش

اگر دنبال یک بازی جهان باز استاندارد با تمرکز روی هک و تست کردن کاراکترها و کلاس‌های مختلف هستید، Watch Dogs Legion همراه با دنیای بزرگش می‌تواند به‌خوبی شما را سرگرم کند.

نمی‌خرمش

گرافیک بازی اصلا راضی‌کننده نیست و رانندگی با ماشین و تیراندازی در Watch Dogs Legion هم چندان جذاب به نظر نمی‌رسد، همه این‌ها باعث می‌شود که با وجود گزینه‌های مشابه موجود، دیگر نیازی به خرید این بازی نباشد.


 • امتیاز ویجیاتو73
 • امتیاز کاربران

  17 ratings7.4/10

 • امتیاز متاکریتیک75

برای تهیه این بازی می‌توانید به وبسایت gamesysshop.com مراجعه کنید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *