فهرست بستن

ویجیاتو: اهمیت استفاده از رم دو کاناله در بهبود عملکرد سیستم

مقدمه

رم (RAM) یا حافظه موقت که مخفف Random Access Memory است، به معنی حافظه دسترسی تصادفی است. یک حافظه بسیار پر سرعت است که امکان انتقال و آدرس دهی بسیار سریع برای پردازنده‌ها را فراهم می‌آورد. در واقع وظیفه این قطعه این است که داده‌هایی که کامپیوتر اکنون مشغول پردازش آن‌هاست را نگهداری ‌کند.

حافظه موقت یا رم (RAM)

حافظه بالاتر به پردازنده اجازه می‌دهند فرآیند محاسبات را سریع‌تر انجام دهد. در نتیجه بالا بردن رم، سرعت کامپیوتر شما را نیز افزایش خواهد داد. حافظه‌های موقت در انواع مختلفی ارائه می‌شوند که با عنوان شماره‌داری از استاندارد DDR (مخفف Double Data Rate) از یکدیگر قابل تشخیص هستند. استانداردهای DDR که با ترتیب شماره‌‌هایشان مشخص می‌شوند، تا DDR4 معرفی شده‌اند. هر نسل DDR در مقایسه با نسل قبلی سرعت بیشتری دارد، برق کمتری مصرف می‌کند و زمان تاخیر کمتری خواهد داشت.

حافظه موقت یا رم (RAM) چطور کار می‌کند؟

همان طور که پیش‌تر بیان کردیم، در واقع وظیفه رم، نگهداری از داده‌هایی است که کامپیوتر مشغول پردازش آن‌هاست. معمولا پردازنده‌ها دارای سرعت پردازش بالایی هستند. در صورتی که حافظه‌های جانبی، سرعت ذخیره کمتری دارند و کند هستند. بنابراین رم در بین این دو ماژول (حافظه جانبی و پردازنده) قرار گرفته و تعامل ایجاد می‌کند.

شیوه کار حافظه موقت یا رم (RAM)

رم، برخلاف حافظه‌های HDD یا SSD در کامپیوتر، به صورت مداوم بازنویسی و حذف می‌شود. زیرا هدف آن این است که به پردازنده اجازه دهد با سرعت بالا به داده‌های مورد نیاز دست پیدا کند. این اطلاعات موقتی بوده و نیازی به ذخیره دائمی ندارند. سرعت رم بالا است اما کارکرد آن وابسته به تغذیه است. یعنی اگر جریان برق قطع شود، اطلاعات درون رم حذف یا به اصطلاح ریست (Reset) می‌شوند.

اسلات‌های رم مادربرد

اگر پیش ازین مادربرد خود را بررسی کرده باشید متوجه اسلات‌های رم شده‌اید. در غالب مادربردهای جدید، بین دو تا چند اسلات با رنگ‌هایی خاص مشخص شده‌اند. این اسلات‌ها به معنی پشتیبانی مادربرد شما از قابلیت تعبیه رم دو یا چند کاناله است. شما می‌توانید ازین اسلات‌های رم‌ به صورت تک، دو کاناله و یا چهار کاناله استفاده کنید.

اسلات‌های رم مادربرد

احتمالا تا به حال متوجه شده‌اید که غالبا به جای استفاده از یک رم با ظرفیت بالا (برای مثال ۱۶ گیگ)، پیشنهاد داده می‌شود تا از دو رم با ظرفیت کمتر (برای مثال ۸ گیگ) استفاده شود. گفته می‌شود با بهره گیری ازین تکنیک، سرعت پردازش سیستم به دو برابر سرعت پردازش با رم تک کاناله ۱۶ گیگ می‌رسد. اما این حرف تا چه حد قابل استناد است؟

اهمیت پیکربندی رم کامپیوتر

امروزه با بالا رفتن حجم تبادلات دیتا، اهمیت ظرفیت حافظه‌ها بیش از پیش برای کاربران، به خصوص گیمرها نمود دارد. هرچه ظرفیت رم کامپیوتر شما بیشتر باشد، سرعتش افزایش پیدا می‌کند. پس برای سیستم‌ گیمینگ یا ورک استیشن بایستی حداقل ۱۶ گیگابایت رم پیش‌بینی شود.

چینش و پیکربندی مورد دیگری است که در تهیه‌ی این ۱۶ گیگابایت رم بایستی به آن توجه نمایید. در بازار امروز شاهد رم‌های تک‌ کاناله، دو کاناله و چهار کاناله هستیم که هر یک تعریف و کاربرد خاص خود را دارند. اما به صورت کلی افزودن تعداد کانال‌های رم که بایستی مضربی از دو باشد.

ظرفیت رم (RAM) و پیکربندی - چینش دو کاناله
چینش دو کاناله

این چینش‌های زوج یکی از راه‌کارهای اقتصادی برای افزایش سرعت کلی سیستم محسوب می‌شود. بیشتر مادربرردهای مدرن از تکنولوژی رم دو کاناله پشتیبانی می‌کنند. برای استفاده از این تکنولوژی کافی است رم‌های خود را در ماژول‌های رم همرنگ در کانال‌های مختلف قرار دهید.

چینش دو کاناله و مزایا

در چینش دو کاناله، میزان انتقال اطلاعات و مسیر های مسی بین حافظه رم و کنترل کننده رم را دوبرابر می‌شود. رم‌های دو کاناله  از طریق دو مسیر ۶۴ بیتی با کنترل کننده رم در ارتباط هستند که در هر  انتقال تنها ۶۴ بیت اطلاعات منتقل می‌شود. پس نتیجه اینکه در حالت دو کاناله به هرکدوم از رم‌ها یک مسیر ۶۴ بیتی اختصاص می یابد که در مجموع ۱۲۸ بیت پهنای باند برای انتقال اطلاعات از رم به پردازنده فراهم می کند.

چینش دو کاناله و مزایا

بالا رفتن پهنای باند در دسترس، به معنی افزایش توانایی جا‌به‌جایی میزان بیشتری از داده‌ها در هر لحظه است. به طور مثال به جای خرید یک رم ۱۶ گیگابایت، می‌توانید از چینش دو کاناله دو عدد رم ۸ گیگابایتی استفاده کنید. این گونه ضمن کاهش هزینه، تعویض رم معیوب ساده تر در آینده، سرعت و پهنای باند بیشتری نیز در اختیار خواهید داشت.

با بالا رفتن سرعت کلی کامپیوتر به یمن پهنای باند، شما می‌توانید با بهره گیری هرچه بیشتر از پردازنده‌ها، بازی‌ها را با فریم ریت بالاتری بازی کنید. برای مثال در تصویر بالا تفاوت استفاده از رم ۱۶ گیگابایت تک کاناله را با دو عدد رم ۸ گیگابایتی مشاهده می‌کنید. با استفاده از دو ماژول ۸ گیگابایتی پردازنده گرافیکی فریم ریت به مراتب بهتری نسبت به یک ماژول ۱۶ گیگابایتی داده است.

بیشتر بخوانید:

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *