فهرست بستن

وقتی مریخ نورد استقامت از پردازنده قدیمی Intel Atom استفاده می‌کند

مریخ‌نورد استقامت ناسا را می‌توان پیشرفته‌ترین ربات بشر دانست که راهی منظومه شمسی شده است. حال معلوم شده این ربات از پردازنده اتم اینتل استفاده می‌کند. پردازنده‌ای که جزء ضعیف‌ترین‌های این کره خاکی به‌حساب می‌آید ولی سرانجام در منظومه شمسی به‌اسم و رسمی برای خود رسیده است!

پردازنده اتم اینتل (Intel Atom) بر روی این کره خاکی دوران سختی را گذرانده است و به‌خاطر ضعیف بودنش نتوانست به جایگاه در خوری دست پیدا کند. حالا این پردازنده دلخور از زمینی‌ها به سیاره‌ای دیگر رفته و توانسته آنجا احترامی برای خود دست و پا کند.

به‌نظر می‌رسد کم‌مصرف بودن اینتل اتم، ناسا را مجاب کرده که از این تراشه بر روی مریخ نورد 2.7 میلیارد دلاری پرسیویرنس (Perseverance) خود استفاده کند. اینتل روز گذشته اعلام کرده که حداقل دو چیپست اتم درون پیشرفته‌ترین ربات کاوشگر بشر قرار دارند.

اتم اینتل در قلب ماژول COMEX-IE38 قرار گرفته است. ماژولی که شرکت CompuLab توسعه دهنده آن بوده است. این ماژول از چیپست ۲۲ نانومتری Atom E3800 استفاده می‌کند. همچنین ماژول COMEX-IE38 حداکثر از ۸ گیگابایت حافظه‌ رم DDR3 و ۶۴ گیگابایت حافظه‌ داخلی به همراه پورت‌های اترنت، PCIe ،SATA ،USB و پروتکل UART بهره می‌برد.

استفاده از پردازنده اتم در مریخ‌نورد استقامت بیشتر شبیه شوخی به‌نظر می‌آید و دستمایه تمسخر کاربران قرار گرفته است. اما جالب است بدانید همین تراشه به‌اصطلاح ضعیف تقریبا 12 برابر سریع‌تر از پردازنده PowerPC 750 است که متعلق به سال 1998 می‌باشد. تراشه PowerPC 750 پردازش‌های اصلی مریخ‌نورد 2.7 میلیارد دلاری ناسا را انجام می‌دهد!

چیپست PowerPC 750 تراشه‌ای تک هسته‌ای است که سرعت آن برابر 233 مگاهرتز است. از این تراشه در نسل اول آی مک استفاده شد و در سال 2006 توسط اپل کنار گذاشته و پردازنده‌های مبتنی بر معماری x86 اینتل جایگزین آن گردیدند.

اما در مریخ‌نورد ناسا از پردازنده RAD750 ساخت BAE استفاده می‌شود که توانایی پردازش 266 میلیون دستور در ثانیه (MIPS) را دارد. در مقابل قدرت پردازشی تراشه Atom E3800 می‌تواند به ۳۳۰۰ میپس هم برسد. 

ناگفته نماند پردازنده اینتل اتم جز قدرتمندترین پردازنده‌های مریخ‌نورد محسوب می‌شود. وظیفه ماژول COMEX-IE38 ذخیره‌سازی داده‌های خامی است که از تمام 23 دوربین پرسیویرنس به آن می‌رسد. این ماژول تصاویر دریافتی را فشرده کرده و سپس در درایوهای 480 گیگابایتی SSD ذخیره می‌کند تا در نهایت تصاویر به‌دست ناسا برسد.

حال چرا باید مریخ‌نوردی 2.7 میلیارد دلاری از یک پردازنده قدیمی 150 دلاری با قدرت پردازشی کم استفاده کند؟ محققان در پاسخ می‌گویند احتمالاً ماجرا میزان مقاومت این قبیل پردازنده‌ها در برابر تشعشعاتی است که در طول مسیر به آنها وارد می‌شوند.

در انتها باید گفت قابل باور نیست که استفاده از پردازنده RAD750 درون کاوشگر استقامت حدود 280 هزار دلار خرج روی دست ناسا گذاشته است.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *