فهرست بستن

وضعیت عجیب کشور و بازار غیرقانونی واردات لپ‌ تاپ های دست دوم از عراق و امارات

طی چند روز گذشته به کرات با شما دوستان در مورد وضعیت بحرانی کالاها و لوازم الکترونیک کشور صحبت کرده‌ایم. طی چند ماه گذشته پدیده جدیدی در بازار قوت گرفته که فروش کالای استوک یا همان دست دوم در زمینه لپ‌تاپ است. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

کافیست صفحه پیام‌رسان تلگرام خود را باز کرده و عبارتی مثل «استوک» یا «لپ‌تاپ استوک» و امثال این را جستجو کنید. در چند ثانیه ده‌ها کانال و گروه فروش کالای دست دوم پیدا می‌شود که انواع و اقسام لپ‌تاپ‌ها را می‌توان در آنها پیدا کرده و به راحتی خریداری کرد.

چند سال پیش در یکی از سفرهایی که به جنوب کشور داشتم در یکی از بنادر کوچک جنوبی به وفور لنج‌هایی را دیدم که صدها لپ‌تاپ دست دوم را وارد کشور می‌کردند. به موجب قوانین ته لنجی که در این مناطق اجرا می‌شود لپ‌تاپ‌هایی در مقیاس نه چندان زیاد از گروه دست دوم توسط این هم‌وطنان از کشورهایی نظیر امارات متحده عربی و بعضاً قطر و عمان وارد کشور می‌شد که شاید چند ماه اندک از عمر آنها نمی‌گذشت.

حتی کالای دست دوم قاچاق با عمر 5 سال در بازار با قیمت بالای 6 میلیون به بالا به فروش می‌رسد

اما پدیده‌ای که در ادامه می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم وضعیت عجیب‌تری دارد. طی یک تحقیق میدانی در گروه‌های تلگرامی فروش کالای استوک به یک موضوع جالب برخورد کردیم که عرضه لپ‌تاپ‌هایی با عمر حداقل 4 سال به بالا در این گروه‌ها را نشان می‌داد.

نکته عجیب این است که به دلیل قیمت بسیار بالای این دست از محصولات در بازار داخلی که به صورت قانونی وارد شده‌اند، کاربران در موارد بسیار زیادی به دلیل عدم موجود کافی برای کالای نو مجبور به خرید از این کانال‌ها می‌شوند. برای مثال شما می‌توانید یک لپ‌تاپ با پردازنده نسل 4 و حتی 3 اینتل را پیدا کنید که قیمتی در حد 5 یا 6 میلیون تومان دارند. عجیب‌تر این است که حتی لپ‌تاپی با عمر 9 سال نیز در بازار پیدا می‌شود و اگر بخواهید آن را خریداری کنید باید حداقل مبلغ 3 میلیون تومان هزینه کنید.

stock-1.jpg

با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که این لپ‌تاپ حتی در صورت سلامت صد در صدی قطعات، به هیچ عنوان از حیث شارژدهی و باتری وضعیت جالبی نخواهد داشت. با این وجود اینکه توان خرید مردم کاهش یافته و کالای نو و خوش قیمتی به آن حد در بازار وجود ندارد.

سود کلان و اختلاف قیمت داخل و خارج دلیل عمده تمایل قاچاق لپ‌تاپ دست دوم به کشور است

در این حالت واردکننده‌های غیررسمی با ایجاد هماهنگی با تجار عربی در کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدام به خرید لپ‌تاپ‌های دست دوم از این افراد کرده و اقدام به واردات آنها به کشور می‌کنند که طی ماه‌های اخیر مبادی غربی کشور نیز به محل‌های واردات این دست کالاها اضافه شده است.

طی مصاحبه‌ای که فرجی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران به تازگی انجام داده کشو در هر ماه به حدود 15 هزار لپ‌تاپ نیاز دارد و با توجه به گسترش آموزش مجازی در دوران اخیر موجب شده که این روش برای واردات کالا بسیار رونق بگیرد:

در گذشته لوازم‌خانگی دست‌دوم بانه‌ای به مردم فروخته می‌شد؛ اما فروش یخچال‌های دست‌دوم به‌شرط سالم‌بودن اقدام راحتی است. این در حالی است که خرید لپ‌تاپ‌های دست‌دوم خطر زیادی دارد. به‌عنوان مثال، قاچاقچیان با تضمین سلامت این لپ‌تاپ‌ها ممکن است بتوانند این کالا را به مردم بفروشند؛ اما بعد از یک روز، لپ‌تاپ‌ها با مشکلات مختلفی رو‌به‌رو می‌شوند و ممکن است بعد از مدتی بسوزند.

تقاضای بالا، واردات اندک و موجودی اندک بازار و نرخ ارز بسیار بالا سه دلیل عمده رونق عرضه لپ‌تاپ دست دوم از عراق و امارات است

در همین خصوص پس از بررسی موضوع اقدام به جستجوی میدانی برای پی بردن به علل اصلی این اتفاق پرداختیم. در این مصاحبه فروشنده کالا که خواست نامش منتشر نشود به ما گفت که علت اصلی رونق این پدیده افزایش درخواست کاربران است. در واقع به دلیل سخت‌تر شدن ثبت سفارش کالا از یک سو و همچنین افزایش تقاضا، موجودی بازار آنقدر نیست که پاسخگوی نیاز کاربران باشد. پدیده منتج این قضیه افزایش قاچاق و چه بسا عرضه محصولاتی با ارزش خرید پایین به کاربران است.

stock-3.jpg

فرجی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در این خصوص معتقد است که مردم باید در خرید لپ‌تاپ از فروشگاه‌ها و فروشنده‌های معتبر اقدام به خرید کنند:

چنانچه مردم قصد دارند لپ‌تاپ‌های دست‌دوم را بخرند، از واحدهای صنفی یا فروشگاه‌های دارای پروانه خرید کنند؛ چراکه اعضای صنف فناوران رایانه دفترچه‌ی فروش لپ‌تاپ‌های دست‌دوم را دارند و فروش لپ‌تاپ‌های دست‌دوم تجاری با دست‌دوم داخلی کاملا متفاوت است.

این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که عمده کاربران به واقع توان و بودجه خرید کالای نو در حد کیفی مطلوب را ندارند. به هر حال امیدواریم وضعیت بغرنج فعلی بهبود یابد تا کاربران بتوانند به کالایی که بعضاً ماه‌ها یا حتی چند سال برای خریدش صبر کرده‌اند برسد و در هر ماه مجبور نشوند تنها به صفحه نمایشگر گوشی یا تبلت خود نگاه کرده و نظاره‌گر افزایش و پیکان‌های صعودی نشان دهنده قیمت محصولات در بازار باشند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *