فهرست بستن

وزارت ارتباطات در دهه فجر از ابررایانه سیمرغ بهره‌برداری خواهد کرد

ابررایانه سیمرغابررایانه سیمرغ

۲۵ دی ۹۹ ساعت ۱۴:۱۱

وزارت ارتباطات اعلام کرد در دهه فجر از ابررایانه سیمرغ بهره‌برداری خواهد کرد. این ابرکامپیوتر داخلی دارای ظرفیتی برابر با ۱۶۰ تریلیون عملیات پردازش در یک ثانیه است.

وزارت ارتباطات اعلام کرد ابررایانه‌ها از نشانه‌های اصلی تولید دانش و پیشرفت در علوم و صنایع به شمار می‌روند که فقط چند کشور انحصار ساخت این فناوری را در اختیار دارند. طبق اعلام این وزارتخانه در حال حاضر پروژه ساخت ابررایانه سیمرغ با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال انجام است.

جزئیات ساخت ابررایانه سیمرغ

پروژه ساخت ابرکامپیوتر سیمرغ در راستای پاسخ به نیازهای پردازشی فوق سریع در کشور به انجام خواهد رسید تا از آن در بخش‌هایی نظیر هوش مصنوعی، کلان داده‌ها، اینترنت اشیا و بلاکچین استفاده شود. این ابرکامپیوتر داخلی ضمن کاربرد تحقیقاتی خود می‌تواند امکان انجام پیش بینی سریع آب و هوا، تحلیل‌های زمین شناسی و زلزله شناسی و تحلیل‌های داده‌های ژنتیکی را بر بستر شبکه ملی اطلاعات فراهم کند.

مدل مهندسی و پیش نمونه این ابرکامپیوتر در گام نخست با ظرفیت پردازشی حدود ۱۶۰ ترافلاپس (برابر با ۱۶۰ تریلیون عملیات پردازش در یک ثانیه) بهره‌برداری خواهد شد و عملیات توسعه آن تا مقیاس پتافلاپس یا ۱۰ به توان ۱۵ (برابر با یک میلیون میلیارد محاسبه در یک ثانیه) ادامه خواهد داشت. این ابررایانه که در رده ۵۰۰ ابرکامپیوترهای برتر جهان قرار دارد در بهمن ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید. با استفاده از این ابرکامپیوتر، هوش مصنوعی و تکمیل الگوریم پیچیده حرکت گسل‌ها می‌توان از وقوع زلزله پیش‌بینی مناسبی را به انجام رساند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *