ورود «لایل، لایل، کروکودیل» آوازه‌خوان به گیشه (باکس آفیس هفته)

«آمستردام» (Amsterdam) تازه‌ترین درام تاریخی دیوید او. راسل در نخستین هفته‌ی اکران فقط ۶.۵ میلیون دلار از ۳۰۰۵ سینمای آمریکای شمالی فروخت و شکست سنگینی را در باکس آفیس تجربه کرد. این فیلم که با بودجه‌ی ۸۰ میلیون دلاری ساخته شده، نتوانست بر نقدهای منفی و بازخوردهای نه چندان خوب مخاطبان غلبه کند و در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های سینمایی امسال است.

دیگر تازه‌وارد این هفته «لایل، لایل، کروکودیل» (Lyle, Lyle, Crocodile) بود که با فروش ۱۱.۵ میلیون دلاری از ۴۳۵۰ سالن سینمای آمریکای شمالی، کم‌تر از انتظارات ظاهر شد. با این حال فیلم خانوادگی سونی که از کتاب محبوب کودکان درباره‌ی کروکودیل انسان نمایی که آواز می‌خواند (با صدای شان مندز) اقتباس شده، تنها ۵۰ میلیون دلار بودجه‌ی ساخت داشت و فروش آن در نخستین هفته‌ی اکران و قرار گرفتنش در رده‌ی دوم جدول باکس آفیس خیلی هم بد به نظر نمی‌رسد.

اما در این آخر هفته‌ی تقریبا کم فروغ، یک نقطه‌ی روشن وجود داشت؛ «لبخند» (Smile) تریلر ترسناک پارامونت توانست با فروش داخلی ۱۷.۶ میلیون دلاری، تاج و تختش را حفظ کند و در دومین هفته‌ی اکران هم صدرنشین باقی بماند. با احتساب فروش بین‌المللی ۴۰ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۸۹.۸۹ میلیون دلار در سراسر دنیا فروخته است. با توجه به این که بودجه ساخت «لبخند» تنها ۱۷ میلیون دلار بوده، این میزان فروش تا همین جای کار برای یک فیلم ترسناک جمع و جور شگفت‌انگیز است.

«لبخند» توسط  پارکر فین کارگردانی شده و بازیگرانی مثل سوسی بیکن، جسی تی آشر و کایل گالنر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. فیلم روایتگر داستان پزشکی به نام رز کوتر است. او پس مشاهده‌ی یک حادثه‌ی دل‌خراش در رابطه با یکی از بیمارانش، اتفاقات وحشتناکی را تجربه می‌کند که توضیحی برایشان ندارد. دکتر کوتر باید برای زنده ماندن و فرار از این شرایط باید با گذشته‌اش رو به‌ رو شود. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای این فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۷۷ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۶۸ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد منتقدان هم مثل مخاطبان فیلم را دوست داشتند.

البته «لبخند» تنها موفقیت پارامونت در سال ۲۰۲۲ نیست. این استودیو با آثاری مثل «تاپ گان: ماوریک» (Top Gun: Maverick)، «شهر گمشده» (The Lost City)، «جیغ» (Scream) و «سونیک خارپشت ۲» (Sonic the Hedgehog 2) امسال حسابی گل کاشت.

رتبه‌ی دوم جدول باکس آفیس در اختیار تازه‌ترین فیلم خانوادگی سونی «لایل، لایل، کروکودیل» قرار دارد. این فیلم که فعلا فقط در آمریکای شمالی اکران شده در نخستین هفته‌ی ۱۱.۵ میلیون دلار فروخت. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۷۰ از ۱۰۰، متاکریتیک ۴۹ از ۱۰۰ و  A- در CinemaScore به ثبت رسیده که نشان می‌دهد مخاطبان و منتقدان تقریبا آن را پسندیدند. با این حال به جز «مینیون‌ها: ظهور گرو» (Minions: The Rise of Gru)، ۲۰۲۲ برای فیلم‌هایی با مخاطبان هدف عمدتا کم سن، سال کم فروغی بود و این آثار نتوانستند در باکس آفیس پرسود ظاهر شوند.

«لایل، لایل، کروکودیل» به کارگردانی جاش گوردن و ویل اسپک و حضور ستارگانی مثل شان مندز، خاویر باردم، وینزلو فلگی و اسکات مک نایری داستان پسر بچه‌ای را دنبال می‌کند که بعد از نقل مکان به نیویورک نمی‌تواند با هم مدرسه‌ای‌های تازه‌اش ارتباط برقرار کند. تا این که کروکودیل آوازه‌خوانی به نام لایل را پیدا می‌کند که عاشق حمام کردن و خوردن خاویار است. ورود لایل به زندگی آن‌ها همه چیز را تغییر می‌دهد.

آمستردام

«آمستردام» که پس از «لبخند» و «لایل لایل کروکودیل» در جایگاه سوم جدول باکس آفیس قرار گرفت تنها ۶.۵ میلیون دلار در سینماهای آمریکای شمالی فروخت که با احتساب فروش بین‌المللی ۳.۵ میلیون دلاری، در نخستین هفته‌ی اکران ۱۰ میلیون دلار در سراسر دنیا فروخته است. این میزان فروش برای دیوید او. راسل با پنج نامزدی اسکار و همچنین استودیوهای سازنده‌ی فیلم یعنی نیو ریجنسی و دیزنی یک شکست تمام عیار به حساب می‌آید.

زمانی که اعلام شد این درام تاریخی با گروهی از ستاره‌های هالیوود از کریستین بیل و مارگو رابی گرفته تا جان دیوید واشنگتن و تیلور سوئیفت مقابل دوربین دیوید او. راسل کارگردان آثاری مثل «حقه‌بازی آمریکایی» (American Hustle) و «دفترچه‌ی امیدبخش» (Silver Linings Playbook) می‌رود، پیش‌بینی می‌شد بی‌بروبرگرد با یکی از گزینه‌های اصلی اسکار رو به رو خواهیم شد که جذابیت تجاری زیادی دارد و احتمالا در باکس آفیس خوب بفروشد. حتی تا همین یک هفته‌ی قبل هم پیش‌بینی می‌شد «آمستردام» با فروش افتتاحیه‌ای بین ۱۷ تا ۲۰ میلیون دلار کارش را آغاز کند اما وقتی امتیاز فاجعه‌ی ۳۴ از ۱۰۰ برای این فیلم روی وب سایت راتن تومیتوز ثبت شد، همه تقریبا مطمئن شدند با اثر خوش‌رنگ و لعاب اما ضعیفی سروکار دارند. در نهایت امتیاز B در وب سایت CinemaScore تیر خلاص را بر پیکر بی‌جان «آمستردام» زد و ثابت کرد مخاطبان معمولی هم مثل منتقدان فیلم را دوست نداشتند.

«آمستردام» یک درام تاریخی و کمدی معمایی به کارگردانی دیوید او. راسل است و ستارگانی مثل کریستین بیل، مارگو رابی و جان دیوید واشنگتن در آن حضور دارند. ماجرا در دهه‌ی ۳۰ میلادی می‌گذرد و یک پزشک، یک وکیل و یک پرستار را دنبال می‌کند که به عنوان مظنون‌های پرونده‌ی قتل شناخته می‌شوند.

«پادشاه زن» (The Woman King) حماسه تاریخی سونی در چهارمین هفته‌ی اکران ۵.۳۰ میلیون دلار فروش داخلی داشت و در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۱۰ میلیون دلاری، فیلم تازه‌ی وایولا دیویس تا این جای کار ۶۴.۱۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «پادشاه زن» توسط جینا پرینس-بایتوود کارگردانی شده و بازیگرانی مثل وایولا دیویس و لوپیتا نیونگو در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا از یک داستان واقعی الهام گرفته شده و روایتگر زندگی یک زن جنگجو است که حوالی قرن هفدهم میلادی از پادشاهی داهومی در غرب آفریقا محافظت می‌کند.

نگران نباش عزیزم

در جایگاه پنجم جدول باکس آفیس «نگران نباش عزیزم» (Don’t Worry Darling) قرار دارد که در سومین هفته اکران ۳.۴۷ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۳۰.۸ میلیون دلاری، تازه‌ترین فیلم هری استایلز تا این جای کار ۶۹.۲۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «نگران نباش عزیزم» ساخته‌ی جنجالی اولیویا وایلد با حضور ستاره‌هایی مثل هری استایلز، فلورانس پیو، اولیویا وایلد و کریس پاین ماجرای زوجی به نام‌های آلیس و جک را دنبال می‌کند که در شهرک عجیبی که توسط شرکت جک ساخته شده زندگی می‌کنند. تا این که آلیس به ماهیت شغل همسرش مشکوک می‌شود و به دنبال پاسخ سوال‌هایش می‌رود.

در رتبه‌ی ششم جدول باکس آفیس «آواتار» (Avatar) جیمز کامرون قرار دارد که در سومین هفته‌ی اکران دوباره‌اش، ۲.۵۶ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. داستان این فیلم علمی- تخیلی خاطره‌انگیز با بازی سم ورثینگتون، زوئی سالدانیا، استیون لانگ، میشل رودریگز و سیگورنی ویور در آینده‌ای خیالی و سیاره‌ای به نام پندورا می‌گذرد که به دلیل حمله انسان‌ها به منابع باارزشش در معرض خطر قرار دارد. «آواتار» تا این جای کار در سراسر دنیا ۷۱.۹۱ میلیون دلار فروخته است.

«بربرها» (Barbarian) این هفته با فروش داخلی ۲.۱۸ میلیون دلاری در رتبه‌ی هفتم جدول باکس آفیس قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۱.۶۴ میلیون دلاری، این تریلر ترسناک تا هفته‌ی پنجم اکران در سراسر جهان ۳۸.۱۷ میلیون دلار فروخته است. فیلم توسط زک کرگر کارگردان شده و بازیگرانی مثل جورجینا کمپبل ، بیل اسکارسگارد و جاستین لانگ در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. داستان درباره‌ی زنی است که اتاقی را اجاره می‌کند و متوجه می‌شود هم زمان با او مرد مرموزی همان جا را اجاره کرده. آن‌ها مجبورند یک شب ترسناک و عجیب را با هم بگذرانند.

«برادران» (Bros) کمدی رمانتیک تازه‌ی یونیورسال هم در دومین هفته‌ی اکران ۲.۱۵ میلیون دلار فروخت و در جایگاه هشتم جدول باکس آفیس قرار گرفت. این فیلم به کارگردانی نیکلاس استولر و حضور ستارگانی مثل ابیلی آیکنر و لوک مکفارلین روایتگر ماجراهای عاشقانه‌ی یک زوج جوان است.

ترساننده 2

با نزدیک شدن به هالووین بازار فیلم‌های ترسناک داغ می‌شود؛ «ترساننده ۲» (Terrifier 2) اسلشر خون‌باری است که در نخستین هفته‌ی اکران ۸۲۵ هزار دلار در آمریکای شمالی فروخت. این فیلم به کارگردانی دامیان لئونه و حضور ستارگانی مثل دیوید هاوارد تورنتون و سامانتا اسکافیدی، قسمت دوم فیلم اسلشری است که سال ۲۰۱۶ اکران شد. آرت دلقک پس از احیا شدن توسط یک موجود شوم، دوباره به شهر ترس ‌خورده‌ی مایلز کانتی بازمی‌گردد تا در شب هالووین یک دختر نوجوان و برادرش را هدف قرار دهد. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای «ترساننده ۲» امتیاز راتن تومیتوز ۹۰ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۶۸ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد منتقدان این فیلم اسلشر جمع و جور اما به شدت خون‌بار را دوست داشتند.

رتبه‌ی دهم جدول باکس آفیس را «تاپ گان: ماوریک» (Top Gun: Maverick) تصرف کرد که ۸۰۰ هزار دلار فروش داخلی داشت. با احتساب فروش بین‌المللی ۷۶۵.۱۰ میلیون دلاری، فیلم اکشن تازه‌ی تام کروز در بیستمین هفته‌ی اکران ۱.۴۷ میلیارد دلار فروخته است. «تاپ گان: ماوریک» توسط  جوزف کوشینسکی کارگردانی شده و علاوه بر تام کروز بازیگران دیگری مثل مایلز تلر، جنیفر کانلی، جان هم، گلن پاول، لوئیس پولمن، اد هریس، مونیکا باربارو و وال کیلمر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجراهای قسمت دوم، سی‌وشش سال پس از فیلم اصلی اتفاق می‌افتد و کاپیتان ماوریک (تام کروز) را دنبال می‌کند که برای آموزش گروهی از خلبان‌های جوان و یاغی بازگشته است.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
لبخند
Smile
۲ ۱۷.۶۰ ۴۹.۸۹
لایل، لایل، کروکدیل
Lyle, Lyle, Crocodile
۱ ۱۱.۵۰ ۱۱.۵۰
آمستردام
Amsterdam
۱ ۶.۵۰ ۶.۵۰
زن پادشاه
The Woman King
۴ ۵.۳۰ ۵۴.۱۲
نگران نباش عزیزم
Don’t Worry Darling
۳ ۳.۴۷ ۳۸.۴۵
آواتار
Avatar
۳ ۲.۵۶ ۲۳.۳۱
بربرها
Barbarian
۵ ۲.۱۸ ۳۶.۵۳
برادران
Bros
۲ ۲.۱۵ ۸.۸۹
ترساننده ۲
Terrifier 2
۱ ۰.۸۲۵ ۱.۲۲
تاپ گان: ماوریک
Top Gun: Maverick
۲۰ ۰.۸۰۰ ۷۱۴.۶۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *