وجود لکه‌های قرمز و قهوه‌ای در تخم‌‌مرغ نشانه چیست؟

آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده است که تخم‌مرغی را بشکنید و لکه‌های ریز قرمز یا قهوه‌ای رنگ مرموزی را مشاهده کنید؟ ممکن است دیدن این صحنه کمی آزاردهنده باشد؛ اما تخم‌مرغ لکه‌دار می‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد. محققان توضیح قانع‌کننده‌ای برای ظاهر عجیب این تخم‌مرغ‌ها ارائه می‌دهند.

به‌نقل‌ از آی‌اف‌ال‌ساینس، لکه‌های قرمز و قهوه‌ای در تخم‌مرغ معمولاً لکه‌های خونی یا گوشتی هستند. وجود این لکه‌ها در تخم‌مرغ آن‌قدرها هم رایج نیست. کمتر از ۱ درصد تخم‌‌مرغ‌هایی که به‌صورت تجاری تولید می‌شوند، لکه دارند.

تخم‌مرغ‌های لکه‌دار اغلب اوقات پس از نوربینی حذف می‌شوند. نوربینی فرایند تعیین کیفیت تخم‌مرغ است که عیوب تخم‌مرغ را ازطریق تابیدن نور برجسته می‌کند. با‌این‌حال، برخی از تخم‌مرغ‌های لکه‌دار از زیر نور هم قسر در می‌روند.

لکه‌های خونی و گوشتی چگونه ایجاد می‌شوند؟

هر دو نوع لکه‌ها در طول فرایند تشکیل تخمک ایجاد می‌شوند. لکه‌های خونی حین تخمک‌گذاری یا در خود تخمدان یا در لوله‌ای بین تخمدان و رحم مرغ به نام تخم‌راه ایجاد می‌شوند. تخمک‌ها در کیسه‌هایی پر از مایع در داخل تخمدان به نام فولیکول شروع به تشکیل می‌کنند. فولیکول‌ها شبکه‌ی متراکمی از رگ‌های خونی دارند.

زمانی‌که فولیکول پاره می‌شود تا تخمک آزاد شود، ممکن است رگ‌ها خون‌ریزی کنند و خونی که به بیرون نشت می‌کند، به سطح زرده‌ی تخم‌مرغ می‌چسبد. به‌همین‌دلیل، لکه‌های خونی معمولاً روی سطح زرده دیده می‌شوند. گاهی اوقات نیز خون‌ریزی در تخم‌راه رخ می‌دهد. در این صورت، لکه‌های خونی در سفیده‌ی تخم‌مرغ دیده می‌شوند.

لکه‌های گوشتی از بافتی تشکیل می‌شوند که تخم‌مرغ حین عبور از تخم‌راه جمع‌آوری می‌کند و معمولاً در سفیده‌ی تخم‌مرغ دیده می‌شوند. اگرچه این لکه‌ها معمولاً قهوه‌ای رنگ هستند، گاهی اوقات با رنگ قرمز یا سفید نیز دیده می‌شوند. ممکن است خون به‌دلیل ترکیب با اکسیژن قهوه‌ای شود؛ از‌این‌رو، لکه‌های خونی گاهی با لکه‌های گوشتی اشتباه گرفته می‌شوند.

چرا لکه‌ها ظاهر می‌شوند؟

چندین عامل مختلف در تشکیل لکه‌های خونی یا گوشتی مؤثرند. تحقیقات نشان می‌دهد که عواملی مانند سن مرغ، تغذیه‌ی مرغ، محیطی که در آن زندگی می‌کند و ژنتیک همه با‌هم می‌توانند در به‌وجود‌آمدن این لکه‌ها دخیل باشند.

به‌عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین آ در رژیم غذایی مرغ احتمال تخم‌گذاری با لکه‌های خونی را افزایش می‌دهد. همچنین، تصور می‌شود که زندگی در محیط استرس‌زا یا محیط پرسروصدا، وجود باکتری‌ها یا ویروس‌های عفونی یا تغییرات دما نیز ممکن است به افزایش بروز این لکه‌ها منجر شود.

آیا خوردن تخم‌مرغ لکه‌دار مضر است؟

طبق گفته‌ی مرکز ایمنی تخم‌مرغ، خوردن تخم‌مرغ‌های دارای لکه‌های خونی یا لکه‌های گوشتی کاملاً بی‌خطر است؛ البته تخم‌مرغ باید به‌طور کامل پخته شده باشد. مصرف تخم‌مرغ لکه‌دار بی‌خطر است؛ اما اگر همچنان دیدن ظاهر این تخم‌مرغ‌ها شما را آزار می‌دهد، قبل از پختن به‌سادگی می‌توانید این لکه‌ها را بردارید. بااین‌حال، اشکالی ندارد اگر لکه‌ها را نادیده بگیرید و به پختن املت ادامه بدهید.

Adblock test (Why?)

منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.